Reklamı Kapat

Salih Turhan: “Dünya Adil Yönetilmiyor”

AGD/MGV Genel Başkanı Salih Turhan, ‘dünyamızın hali’ konulu eğitim gerçekleştirdi…

Haber albümü için resme tıklayın

AGD İstanbul Kadın Kolları Üniversite Komisyonu’nun ‘4 Fakülte’ kapanış programında konuşan AGD/MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “Dünyanın en zengin insanı günlük 1 milyar doları harcasa 300 yıl boyunca hayatını sürdürmeye yetecek parası var. Diğer tarafta ise günlük 2 dolar ile hayatlarını devam ettirmeye çalışan insanlar bulunmaktadır” dedi.

ANadolu Gençlik Derneği İstanbul Kadın Kolları Üniversite Komisyonu ‘4 Fakülte’ kapanış programını gerçekleştirdi. Kapanış programına katılan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, ‘Dünyamızın Hali’ konulu bir eğitim gerçekleştirdi.

2 MİLYAR İNSAN GÜNDE 2 DOLARA YAŞAMAYA ÇALIŞIYOR

Dünyanın mevcut fotoğrafına baktığımız zaman büyük bir eşitsizliğin görüldüğüne dikkat çekerek sözlerine başlayan Turhan, “Bugün dünyamızda 8 milyara yakın insan var. Bu 8 milyar insan içerisinde ortalama günlük 30 bin civarında insan önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Yaşamış olduğumuz şu dünya içerisinde ortalama 4 saniyede 1 insan mülteci durumuna düşmektedir. Önceden 6 saniye olarak ifade edilirken şimdi ise 4 saniyede 1 çocuk açlıktan hayatını kaybediyor. 1,5 milyar insan sağlıklı içme suyundan mahrum bir şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Suyun halini ve rengini bilmeyen insanlar var. Yaşadığımız dünya içerisinde önlenebilir hastalıkların dışında çok basit sebeplerden dolayı hayatlarını idame ettiremeyen insanlar var. Gelir dağılımları açısından baktığımızda bu dünyada günlük 2 doların altında hayatlarını sürdürmeye çalışan 2 milyar civarında insanlar var. Dünyada 70 milyondan fazla evini ve yurdunu terk etmiş insan var. 70 milyon insanın % 90’ından fazlasını Müslümanlar oluşturmaktadır” diye konuştu.

FUTBOLDA DÖNEN PARA, AÇLIĞI 7 DEFA ÖNLEMEYE YETİYOR

 İnsanların büyük bir bölümünün yoksunluk içinde yaşadığı günümüzde sadece futbolun 700 milyar dolarlık bir sektöre sahip olduğunu dile getiren Turhan, “Bu meblağ dünyadaki açlığı 7 defa komple önleyecek bir sektördür. Dünyada ortalama 8 kişinin geliri dünyadaki yaşayan insanların hepsinin gelirinden daha fazladır. Dünyanın en zengin insanı günlük 1 milyar doları harcasa 300 yıl boyunca hayatını sürdürmeye yetecek parası var. Diğer tarafta ise günlük 2 dolar ile hayatlarını devam ettirmeye çalışan insanlar bulunmaktadır. Dünyada; Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, FIFA’ya göre, FIBA’ya göre, Birleşmiş Milletler’e göre farklı farklı ülke sayıları vardır. Bu farklılığın sebebi dünyayı elit haline gelmiş 5 tane ülke yönetiyor. Bu ülkeler sömürü merkezleri oluşturuyorlar. Ülkeleri yer altı ve yer üstü kaynaklara göre şekillendiriyorlar. Bu sayıların değişmesinin sebebi İslam ülkeleri ve çeşitli Afrika ülkelerinde oluşan iç karışıklıklarla güç sahibi ülkeler buralarda meydana gelen grupların oluşturdukları bölgeleri meşru devlet olarak kabul ediyor. ‘Oralardaki yer altı ve yer üstü kaynaklarını onlar aracılığıyla destekleyeceğim, o açıdan resmi devlet yönetimleri bunlardır’ diyor. Böylelikle ülkelerin sömürülerine göre farklı farklı ülkeler ve yapılar oluşuyor. Bu yapılar ise ne yazık ki birbirlerini katleder hale dönüştürülüyor. Yani derenin kuşunu derenin taşıyla vuruyorlar” dedi.

İSLAM VE MÜSLÜMANLIK KÖTÜ GÖSTERİLİYOR

*Dünyayı bu hale getiren küresel güçlerin ayrıca Müslümanlarla ilgili yanlış algılar oluşturma gayretinde de olduğunu dile getiren Turhan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu gayret İslam’ın temel kavramlarını ve düşüncelerini kötü gösterilmesidir. Biz herkese İslam’ın zararlı olmadığını anlatmamız gerekmektedir. Şu anda dünyada İslam karşıtı insanların en yükselen trendi Müslümanların zararlı topluluklar olduğunu, İslam’ın zararlı olduğunun gösterilmeye çalışılmasıdır. İslam faydalıdır cümlesini herkese anlatmamız gerekmektedir. İnsan olan kim olursa olsun ben insanım diyen herkesin saygı duyulması gerekliliğini, kimseyi renginden, ırkından, giyiminden kuşamından dolayı kesinlikle İslam’ın dışlamadığını; hayvanın, bitkinin ve ekolojinin haklarını İslam’ın koruduğunu, bizim bütün bunlara saygı duyan bir Peygamber (sas)’in ümmeti olduğumuzu herkese anlatmamız gerekiyor. Yine İslam’ın yasakladığı her şeyin insana faydalı olduğunun izahını yapmamız gerekiyor. Üçüncü olarak ise tek kurtuluş yolunun İslam olduğu cümlesini anlatmamız gerekiyor.”

24 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?