Reklamı Kapat

Yazılı soru önergeleri zamanında cevaplandırılmıyor

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sonrası milletvekillerinin sözlü olarak verilebilen soru önergeleri yazılı olarak verilebiliyor. 26. dönemde 15 gün içinde cevaplanan soru önergesi oranı çok düşük...

Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Aralık 2019’da 2020 Meclis bütçe görüşmelerinde yapmış olduğu konuşmada gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında eskiden sözle verilebilen soru önergelerinin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçmesiyle birlikte sadece yazılı şekilde verildiğini belirtti. Bu açıklamalarının ışığında cevaplanmayan ya da 15 günde cevaplanması gereken yazılı önergelerinde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, 26. dönemde 15 gün içinde cevaplanan soru önergesi oranının %10,99 olduğunu iddia etti.

Doğruluk Payı'nın analizine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu iddiasını analiz ederken, hem Türkiye Anayasası’ndan hem de TBMM’nin resmî internet sitesinde yer alan geçmiş dönem yazılı ve sözlü soru önergeleri sorgu formundan yararlanıldı.

ANAYASAYA GÖRE SORU ÖNERGESİ 15 GÜN İÇİNDE CEVAPLANDIRILMALI

Anayasanın “Cumhuriyet’in Temel Organları” başlıklı 3. kısmının yasama bölümünün 98. maddesinde şu madde yer alıyor; “TBMM; Meclis araştırması, genel görüşme, soruşturması ve yazılı soru ve yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanır.” Bununla birlikte 98. madde aşağıdaki gibi devam ediyor.

Anayasada da yer alan başlıklara göre yazılı soru önergeleri, en geç 15 gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibaret.

28 BİNİ AŞKIN ÖNERGE VERİLMİŞ, 3 BİNİ ZAMANINDA CEVAPLANMIŞ

26. dönemde yapılan yazılı soru önergelerini ve bu önergelerin kaçının 15 gün içinde yanıtlanıp kaçının da geç yanıtlandığına baktığımızda ise 15 gün içinde, yani zamanında yanıtlanan önergelerin oranı oldukça düşük. TBMM'de 26. dönemde milletvekillerince yapılan yazılı soru önergeleri toplam 28.989 adet. 15 gün içerisinde yanıtlanan yazılı soru önergesi ise 3.187 adet. Yani 26. dönemde verilen yazılı soru önergelerinin sadece %10,99’u 15 gün içerisinde yanıt bulmuş. Buna ek olarak 10.001 yazılı önerge ise 15 günden daha fazla sürede yanıtlanmış durumda.

Sonuç olarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi 15 gün içerisinde yanıtlanan yazılı soru önergelerinin toplam yazılı soru önergeleri içerisindeki payı %10,99.

23 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?