Reklamı Kapat

İBB Kanal İstanbul’dan çekildi

Kanal İstanbul projesi için hazırlanan ÇED raporu açıklanırken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise 'Kanal İstanbul işbirliği protokolünden çekildiklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İBB’deki altı aylık bilanço için gazetecilerin karşısına çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kanal İstanbul projesini hızlandıracaklarını ve yakın zamanda ihaleye çıkacaklarını açıklamasının ardından, İmamoğlu "Neyin ihalesini yapıyorsun, hangi ÇED raporundan bahsediyorsun? Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği protokolünden çekiliyoruz." dedi.

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Suriyeli sığınmacılar sorunu büyüdü, İstanbul'un önemli bir sorunu. Her geçen gün büyüyen ve dramatikleşen bir sorun. Her zaman uyardığımız ancak dikkate alınmayan bu sorun bugünkü haline gelmiştir. Seçimlerin hemen ardından çalışmalara başladık. Sahada çalışma yürüten kuruluşlarla ilk toplantıyı gerçekleştirdik. 17 Ekim'de 22 ilçe belediyesi ve fon sağlayıcı uluslararası kuruluşlarla konferans yaptık. Görüş ve öneriler aldık. 11 Aralık'ta eylem planı çalıştayı tamamladık. Bunların sonunda İBB tarihinde ilk kez eylem planı çalışmalarına başladık. Kaynaklarımızı yabancılara çar çur edeceğimize kendi üreticilerimize dönük bir çalışma başlattık."

Kurbağalı dere sorununu çözeceklerini, hem de ihale edilmiş rakamdan büyük tasarruflar yaparak halledeceklerini belirten İmamoğlu hayata geçirdikleri projeler hakkında da şunları söyledi:

"İstanbul Otogarı hepimizin. Devir alır almaz hızla ıslah edildi. Resmen işgal altındaydı, temizledik ve güvenli bir hale getirdik. Belediyemiz için daha önce gider kapısıydı artık gelir kapısı.
Sanatçıların İstanbul sokaklarında renk ve neşe saçtığı günlere dönüyoruz. Platformumuzda her sesten insan olacak. Şehir tiyatroların sahne sayısını artırıyoruz. Yeni kültür ve sanat merkezlerimizi hizmet olmayan alanlarda açmayı planlıyoruz.
İstanbul Deprem Platformu'nu kurduk. Deprem konusunun milli bir sorun olarak görülerek bu soruna çözüm bulunması adına İBB'nin İstanbul'da organize ettiği Platformla büyük bir destek sunacağına inanıyorum."

İstanbul Kent Konseyi'ni kurduklarını ve derhal yönetime katılmasını sağladıklarını belirten İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarıyla ilgili de konuştu:

"Öte yandan bizimle ilgili hayatın her alanında engelleme çabalarını sizler de duyuyorsunuz. Haydarpaşa ve Sirkeci Garları bir hokus pokusla 16 milyonun elinden alınmaya çalışılıyor. Lakayt bir duruşla İstanbul halkından elinden alınmasına dönük bir belli olmayan bir motivasyonla bir süreç yönetimini izliyorsunuz. Bu konuda İBB olarak yetkilerimizi çok iyi biliyoruz. Bu yetkileri an be an takip edeceksiniz. 16 milyon İstanbullunun hakkını kurda kuşa yem ettirmeyiz."

"Ne yaparlarsa yapsınlar bize engel olamayacaklar" diyen İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 16 milyon İstanbullunun hakkını aramaktan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Bize karşı yönelecek antidemokratik yöntemler karşısında asla ve asla yılmayacağız, 16 milyonun hakkı olan konularda asla geri adım atamayacak, asla susmayacağız. Oturup izleyenlerin devri bitmiştir. Ben yaptım oldu devri bitti. 'Benim işim sanane' bitti.
Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının doğru olup olmadığını bilim insanlarıyla tartışacağız. Kapatıldığı için bu milletin kaç milyarı çöpe atılıyor seslendireceğiz. Başka bir niyet varsa bunu milletçe sorgulayacağız. Kanal İstanbul' Çizgi film yapmak kolay. Kanal'ın etrafına çizgi filmde 60 katlı gökdelen dikmek de kolay. Bu kadar ciddi bir konunun gayriciddi bir şekilde ele alınmasına karşı çıkacağız. Bu kadar net. Ya Kanal, ya İstanbul!"

23 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?