Reklamı Kapat

AGD/MGV Genel Başkanı Turhan: “İslam barış dinidir”

AGD/MGV Genel Başkanı Turhan, Viyana’da konuştu…

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, Avrupa Gençlik Derneği’nin (AGD) Viyana’da düzenlediği, ‘Dünya Barışında Avrupalı Müslümanların Rolü’ konulu konferansa katıldı.

BÜTÜN İŞLERİMİZİ İNANCIMIZIN USUL VE ESASLARINA GÖRE BELİRLEMELİYİZ

Konferansta konuşan Turhan, İslam’ın hayatın bütün alanını kuşattığını belirterek, “Bizim inancımız şamil ve kamil bir inançtır. Yani hiçbir eksiği ve fazlalığı olmayan bir inancımız var demektir. İnancımızın bütün hayatımızın aşamalarını kuşatan ölçüleri vardır. Yolda yürüyeceğiz, ailelerimizle nasıl ilişkiler içerisinde olacağız, çalıştığımız yerlerdeki kültürler çalışma esasları nasıl şekillendirilecek, ticaretimizi hangi usullere göre yapacağız, idari sistemleri hangi usullerle göre yapacağız, gençler ve sokakta yürüyenler ile hangi usullere göre iletişim kuracağız, toplu taşımaya binerken nasıl hareket etmemiz gerekiyor, işte bütün bunlara cevap verebilen hayatımızı kuşatan bir inancımız var. Bütün işlerimizi inancımızın ortaya koyduğu usullere ve esaslara göre belirlememiz gerekiyor” dedi.

BİZİM İNANCIMIZIN KELİME MANASINDA BARIŞ VE SEVGİ VARDIR

Avrupa’nın ve dünyanın birçok yerinde İslamofobinin arttığına dikkat çeken Turhan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İslamofobi neticesinde camilere saldırılardan Müslüman kadın ve erkeklere saldırılara kadar birçok şeylerin şahitliğini yaptık. Plan İslam inancını ve dinini kötü göstermek, İslam’ın yayılmasının önüne geçmeyle ilgili bir gayreti ortaya koymak. Şunu net bir şekilde söylüyorum, bizim dinimiz olan ‘İslam silm kökünden’ gelir. ‘Silm’ demek ‘BARIŞ’ demektir. İslam kelimesi Arapça bir ifadedir. Arapça değil de Türkçe ifade edilseydi ‘BARIŞ’ olarak ifade edilecekti.

KARINCANIN HAYATINI DÜŞÜNEN BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİYİZ

Yani bizim inancımızın kelime manasında bile barış ve sevgi vardır. Karıncanın hayatını düşünen bir tane insanın saçının teline zarar gelmemesinin mücadelesini ortaya koyan bir peygamberin ümmeti kesinlikle ve kesinlikle terörizmle insanları katletme ile bir arada değerlendirilemez. İslam’ın barış yönünü, şefkat yönünü, rahmet yönünü insanlara aktarmak için birinci vazifemiz İslam’ın zararlı bir din olmadığını herkese anlatmamız lazım.

İSLAM’I ANLATMAK KONUSUNDA GAYRET EDECEĞİZ

İkinci olarak İslam faydalıdır düşüncesini insanlara anlatacağız. Üçüncü olarak da İslam inancı hayatımızın güzelleşmesi açısından tek çözümdür düşüncesini insanlara aktarmamız gerekir. Barış dini olan İslam’ın insanlara ulaştırılmasındaki yolunu ve yöntemini bilerek hareket edeceğiz. Yargılamadan, fırçalamadan, kızmadan, sakin bir şekilde, İslam’ın latif halini, güzel halini insanlara aktarmak gibi bir mecburiyetimiz var. Hangi alanda iş yapıyorsak o alanda en iyisi olmak noktasında gayret edeceğiz.”

BİRTAKIM İNSANLAR MÜSLÜMANLIĞI VE İSLAM’I KÖTÜLEMEYE ÇALIŞIYOR

Türkiye ve Avrupa’da yaşanan süreçlere bakıldığı zaman İslam’ın bir alana sıkıştırılmaya çalışıldığını ifade eden Turhan, “Bir dönem camide yaşanan bir İslam algısı oluşturulmaya çalışıldı. Evet, insanlar camiye gittiler ama caminin dışına çıktığımızda Allah’ın ortaya koyduğu ölçülere göre bir hareket tarzı ortaya koymamaya başladılar. 2001 yılında 11 Eylül hadisesi meydana geldi. Bir plan dahilinde gerçekleştirilen bu saldırıları yine planladıkları kişilerin üstlerine attılar. Amaç birtakım ifadeleri iyice zihinlere kazıyarak Müslümanların İslam’ı yaymalarının önüne geçmek adına çeşitli gruplar oluşturdular. Yani şekil itibarıyla Müslümanlık adına birçok şeyleri kullanarak birtakım grupları oluşturarak zihinlere ‘bak görmediniz mi, Müslümanlar dediğiniz kişiler bunlardır’ dediler. Birçok insanın ve gencin zihnine Müslümanların terörle irtibatlı olduğunu gösteren çalışmaları ortaya koydular” diye konuştu.

23 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?