Reklamı Kapat

Süper Lig kulüpleri borç batağında can çekişiyor!

Devlet bankalarının kurtarmaya çalıştığı kulüpler adeta borç batağında yüzüyor. Milyon dolarların transfer dönemlerinde havada uçuştuğu Süper Lig'de kriz geliyorum diyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Üretici firmaların birer ikişer konkordato veya iflas verdiği kriz ortamında futbol kulüpleri de can çekişiyor. Türkiye’yi derinden etkileyen ekonomik krizden futbol da payına düşeni almış görünüyor.

Süper Lig’deki futbol kulüplerinin borçlarının 15 milyar TL civarında olduğu kaydedilirken, bazı kulüplerin borçları kamu bankası olan Ziraat Bankası tarafından yapılandırılsa da mali sıkıntılar aşılmış değil.

Dünya gazetesi eko-spor yazarı Tuğrul Akşar, Süper Lig’deki bu sorunların 2020 yılında da artarak devam edeceğine dikkat çekiyor. 2019’da futbol kulüplerinin geçmiş yıllara göre daha ağır finansal problem ve sıkıntılar yaşadıklarını belirten Tuğrul Akşar “Ne yazık ki yaşamaya da devam edecekler. Çünkü dünya ve ülkemiz ekonomisinde gözlemlenen ekonomik, politik, finansal ve jeopolitik sorunlar, ülkemiz makro göstergelerindeki olumsuzluk ve belirsizlikleri daha da yaygınlaştıracaktır. Bunun futbola yansıması ise, ekonomik-finansal ve yönetsel dengesizliğin daha da artması şeklinde olacaktır. Bu olumsuzlukların kaçınılmaz sonucu ise düşen sportif başarı olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durum futbolumuzda iç huzursuzlukları tetikleyecek, kaotik ortamın neden olacağı dengesizliklerin kalıcılaşmasına neden olabilecektir” diye yazdı.

Ekonomideki belirsizlik ve olumsuzluk beklentilerinin borç batağındaki Süper Lig’i de derinden etkileyeceğine dikkat çeken Akşar “Bu bağlamda, Süper Lig’de gelecek sezon ile ilgili kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, o da: 2020’de içinde bulunduğumuz sorunların artarak devam edeceği yönündedir. Ekonomik konjonktürdeki olumsuzluklardan beslenen ve yönetsel hatalardan güç alan sorunlar Süper Lig’i 2020’de de yalnız bırakmayacakmış gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Bazı futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırdığını hatırlatan Akşar, bazı kulüplerin ise borçlarına ilişkin halen çözüm beklediğine vurgu yapıyor.

Bu nedenle sorunun 2020’ye sarktığını belirten Akşar, şunları belirtti:

“Bununla birlikte, bu borç yapılandırmanın koşulları henüz kamuoyuyla da paylaşılmış değil. Dolayısıyla, kulüplerin hangi koşullarda borçları yapılandırıldı bilemiyoruz. İşin ilginç yanı, bazıları BİST’e kota olan bu şirketlerin hisselerini elinde bulunduran mali yatırımcılar da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılacak açıklamaları bekliyor. Gerçekte, kulüplerin borçlarının yapılandırılmasından daha çok, futbolumuzda yeni bir yapılanmaya ihtiyaç var. Aksi taktirde, kulüplerin borç sorunlarını kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturma şansımız bulunmuyor.”

22 Aralık 2019 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?