Reklamı Kapat

Evde nasıl robot yapılır?

Teknolojik gelişmeler gençlerin ve hatta çocukların bile evde robot tasarlamalarına imkan sağlıyor. Peki evde robot nasıl yapılır?

Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki artık gencecik çocuklar evde yaptıkları robotlarla görenlere parmak ısırtıyorlar. Bu robotların bazıları sadece bir kibrit kutusuna benzerken, bazılarıysa gerçek bir insanı taklit edebilecek kadar şaşırtıcı olabiliyor.

Robot yapanların kendilerine ilk taktığı isim “Maker”. Maker İngilizce’deki “Make” (yapmak) fiilinden geliyor; “Maker” (yapan) aslında elindeki alet edevat ve yazılımla otomat geliştiren kişiye deniyor. Bir Maker model uçak da yapabilir, 3 boyutlu yazıcıdan bastığı tasarım parçaları uç uca dizerek bir kolye de üretebilir. Elektronik devreleri kullanıp yapacağınız bir oyuncak da bu harekete girer, yemek yapmak da maker’lığın bir parçasıdır. Önemli olan projeyi hak ettiği derecede iyi araştırmak, o projeyi üretecek kaynakları bulmak ve sonuca ulaşmaktır.

SANSASYONEL ROBOTLAR

Maker olmak isteyen çocuklara “yemek yapmak” dendiği zaman burun kıvırıyor olabilirler, çünkü pek çoğu maker’lıktan “Robot Yapmak ve Dünyayı Değiştirmek” özetini çıkarıyor. Tabii ki maker’ların yaptığı robotların sayısı artmaya başlayınca, hatta bunlar gazeteler çıkıp bir de isim konunca, tartışmaların da ardı arkası kesilmez hale geliyor. Robotun birine Asimo ismi konmuş ama bu isim ünlü Isaac Asimov’dan çalıntıymış; General Motors’un geliştirdiği robotlar bu şirketteki işçilerin ilk etapta yüzde otuzunun işine son verecekmiş. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dediğine göre artık her insan hayat boyunca aynı işi yapmamaya ve robotlardan daha akıllı davranmaya hazır olmalıymış. Robotlarla ilgili her konu birdenbire gündem oluyor.

Elbette konunun bu kadar gündeme gelmesinin nedenlerinden biri Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık da verilen Sophie gibi medyatik robotlar. İngilizce konuşan ve o anda söylediklerinizi analiz edip tıpkı bir insan gibi cevaplar veren bu güzel robot, dijital endüstrinin ne seviyeye geldiğini gözler önüne seriyor. Besteler yapabilen, roman ve şiirler yazabilen dijital zeka artık kendi kendine öğrenme yetisine de sahip olmuş görünüyor.

Son yapılan araştırmalar, robotların öğrenme hızının insan öğrenme hızını geçmiş durumda olduğunu gösteriyor. Bu durum kulağa ilginç geldiği gibi, yakın bir gelecekte çok daha farklı bir dünyada yaşayacağımızın da habercisi. Gelişmiş robotların piyasaya arz edilmesi ile pek çok iş sektöründe insan gücünün yerini bu robotların alacağı muhakkak. Bu durum gençlerin kodlama, bilgisayar programcılığı ve robotik eğitimlerine daha çok ağırlık vermesine neden olacak. Şimdiden durumu kavrayıp pozisyon alanların öne çıkacağını tartışmaya gerek bile yok. Artık sokaklarda saklambaç ya da top oynayan çocukların yerini sensörlü robot geliştiren, kodlama öğrenen ve bu projeleriyle bilim fuarlarına katılan çocuklar almaya başladı bile.

ROBOTİK EĞİTİMİ REVAÇTA

Robotik eğitiminin bu kadar revaçta olması, hem eğitimcilerin hem de yazılımcılıktan devşirme eğitim sevdalılarının bu yeni oluşan pazarda konumlanmasını sağladı. Bir yandan eğitim videoları online ortamda mesela Youtube üzerinden dağıtılırken, her yaş grubuna göre basitten karmaşığa doğru giden robotik setleri ve kodlama eğitim setleri, dijital platformlarda yerlerini almış durumda. Özellikle ortaokul seviyesinde çocuklardan itibaren başlayan bu robotik eğitim setleri ile taze zihinler Scratch ile blok kodlama, Arduino ile robotik kodlama, sensörler ve motorlar ile robot uygulaması gibi faaliyetlerin içinde yer alarak yakın gelecekte bizi bekleyen dijital geleceğe hazırlanıyorlar.

Karmaşık bilgisayar kodlarının aksine, bu eğitici setler öğrencilerin sıkılmasına mahal vermeden, basit komutlar ile robotik eğitimine adım atmalarını hedefliyorlar. Birkaç firmanın eğitim setleri üretmeye başladığı bu sektör, dev oyuncak firmalarının da ilgisini çekmiş durumda. Lego gibi oyuncak sektöründe bulunan firmalar da global pazara kendi isimlerini taşıyan eğitim setlerini sunmaya hazırlanıyorlar. Peki bu eğitim setlerini almak ya da eğitimlerine katılmak için ne yapmak gerekiyor?

TRENİ ZAMANINDA YAKALAMAK

Her şeyden önce şunu bilmek lazım ki bu bir geçici heves değil. Boğaziçi Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre 2021 yılında 4 milyar insan Robotik ve Nesnelerin Interneti adı verilen IOT devrimiyle birlikte aynı dili konuşmaya başlamak zorunda kalacak. Yani yumurta kapıya gelmiş, hatta zile basmış. Evet zil çoktan çalmış ve pek çok robotik ürünü halihazırda internetten satılır hale gelmiş durumda.

Örneğin 3 boyutlu yazıcılar hakkında 3bfab.com, 3dortgen.com, 3durak.com, 4bmuhendislik gibi kendisini bu konuya adamış siteler olduğu gibi, robotik ürün yazılım veya parçalarını almak için Robotistan.com, Robotzade.com, Robotsepeti.com, Robitshop.com, gibi sitelere bir göz atabilirsiniz. Arduino veya Raspberry Pi konularında daha fazla kitap ve yayına D&R veya İdefix üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tıpkı diğer ürünlerde olduğu gibi maker ürünleriyle birlikte eğitim setlerini de almak gerekebilir. İndirim kodu sitesi indirimkodu.com üzerinden robotik ürün, eğitim veya yedek parça alışverişleriyle ilgili olarak çeşitli kuponlar bulmanız da mümkün. Yani piyasa günden güne derinleşiyor ve kaynaklara ulaşarak evde bir robot yapmak gitgide daha da kolaylaşıyor.

KAÇ YAŞINDA MAKER OLUNUR?

Yapay zeka ve robotik ile birlikte yükselen kelime “Maker” olmak, şimdilerde o kadar çok konuşulur oldu ki ilk kez duyup konuyla ilgilenenler hemen maker’liğin yaşını soruyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun bir yaşı yok. Maker’lik eğitiminize okuma yazma öğrenmeden bile başlayabilirsiniz. Bazı anaokulları, velileri bu yönde bilinçlendirmeye başladılar bile. Çocuklara önce birer karton verilip, uçak yapması öğretiliyor, ardından da uçağa motor takılıyor. Eğer ilk projenizde bir cismi uçurabildiyseniz ona yürümeyi öğretmek çok daha kolay geliyor. Çünkü eğer doğru parçaları bulur ve doğru yönde çalışırsanız Lego’dan ev yapmaya benzeyen bir uğraş bu.

İstihdam alanında faaliyet gösteren uzmanların tahminlerine göre 2030 yılında dünyadaki mevcut iş alanlarının %80’i robotlar ve yapay zeka tarafından devralınmış olacak. İnsan gücüne ise sadece nitelikli işlerde ve robotların tasarımında ihtiyaç duyulacak. Eskiden bizim yaptığımız pek çok işi, şu an cep telefonumuzun saniyeler içinde yaptığı düşünülünce, robotik ve kodlama eğitimlerine ağırlık vermenin gereği zaten ortaya çıkıyor. Robotik eğitimi, basit uygulamalar ve keyifli ürünlerle bu alanda ilk adımlarını atmaya hazırlananlara ve konuya ilgisi olanlara güzel bir başlangıç yapma fırsatı sunuyor. Bu işe başlar başlamaz Sophie gibi karmaşık algoritmalarla çalışan süper robotlar yapmamız tabii ki mümkün değil. Ancak unutmamak lazım ki, Sophie’yi yapanlar da işe basit bir kodlama ile başlamışlardı ve en yaratıcı bilgisayar programlarının temelinde sadece iki karakter (1 ve 0) var.

22 Aralık 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?