Reklamı Kapat

Faizle mücadelenin temel ilkesi borçlanmamak

ESAM İstanbul Şubesi, 2020 yılı merkezi bütçesine ilişkin bir rapor yayınladı.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bütçe rakamlarının ayrıntılı olarak ele alındığı raporda, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin teklifler ve çözüm önerileri de sunuldu.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul Şubesi, 2020 yılı merkezi bütçesine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Bütçe istatistiklerinin ayrıntılı olarak işlendiği raporda kamu personel giderleri, faiz giderleri ve kamuda tasarrufa yönelik tedbirler gibi önemli başlıklarda değerlendirmeler yer aldı.

KAMU PERSONELİ GİDERLERİ BÜTÇENİN YÜZDE 3O’UNU OLUŞTURUYOR

2020 mali yılına ilişkin genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 1.082.021.197.000 Türk Lirası ödenek tahsisi yapıldığı hatırlatılan raporda, “Her geçen yıl bütçemiz daha da büyümektedir. Devlet bu ödenekleri ekonomik olarak sınıflandırmakta ve 9 ana kalemin toplamından oluşmaktadır. İşçi, memur ve sözleşmeli çalışan olarak 3,5 milyon kişinin kamuda istihdam edildiğini düşündüğümüzde bütçemizin % 25’inden fazlasının personel giderlerine aktarıldığı, kamuda çalışanların sosyal güvenlik prim ödemelerini de dahil ettiğimizde bu oranın % 30’lara çıktığını görmekteyiz” bilgilerine yer verildi.

KAMUDA TASARRUF TEDBİRLERİ ARTIRILMALI

Raporun son bölümünde Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul Şubesi’nin teklifleri ve çözüm önerileri şu maddelerle sıralandı:

• Faizle mücadelenin bütçe açısından en temel yolu borçlanmamaktır. Borçlanmamak da tasarrufla ve iyi uygulanan bir maliye politikası ile olur. Bu bağlamda kamuda çok ivedi olarak tasarruf tedbirleri alınmalıdır.

• Israrla mücadele edilmeli ve bunun için her ilde muhalefet milletvekillerinin de içinde yer alacağı, milletvekillerinden oluşan tasarruf komisyonları kurulmalıdır.

• Zorunlu ihtiyaç harici hiçbir ödemeye izin verilmemeli, Sayıştay’a bu manada bazı yeni yetkiler verilmelidir.

ÖDEDİĞİMİZ VERGİLERİN YÜZDE 14’Ü FAİZE GİDİYOR

Bütçede faiz giderlerine ayrılan payların eleştirildiği raporda, “2020 yılı için tahmini faiz ödeme miktarımız 138.940.000.000 Türk Lirası’dır. Bu rakam bütçenin yaklaşık % 14’üne tekabül etmektedir. Toplanan gelirlerin ekseriyetinin vergi gelirleri olduğunu düşünürsek, ödediğimiz vergilerin % 14’ü faiz ödemesine gitmektedir” denildi.

21 Aralık 2019 - Ekonomi

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?