Reklamı Kapat

Nöroloji uzmanı açıkladı: Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Alzheimer hastalığı ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Geri dönüşü olmayan bu hastalığın öncesinde basit unutkanlıkların dikkate alınması öneriliyor. Peki Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Nöroloji Uzmanı açıkladı: Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?
Nöroloji Uzmanı açıkladı: Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Genelde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafızada kayba neden olan hastalıktır. Bunama (demans) ve genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şekilnde gelişen tıbbi durum Alzheimer hastalığı olarak adlandırılır. Alzheimer hastalığı ile ilgili Nöroloji Uzmanı Dr. Tülay Yetkin önemli bilgiler verdi. Yetkin, yaşla birlikte gelen unutkanlıkların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, Alzheimer hastalığının belirtileri için bilgi verdi. Peki Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir? Alzheimer hastalığında dikkat edilmesi gereken hususlar nedir?

ALZHEİMER HASTALIĞININ EN TEMEL BELİRTİLERİ

Nöroloji Uzmanı Dr. Tülay Yetkin, Alzheimer hastalığının dünyada ve Türkiye’de görülme oranının her geçen gün artığına dikkat çekerek en temel 10 belirtisini sıraladı. Yetkin, “Yoğun çalışma hayatı, stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkenler unutkanlığı artırıyor.” dedi.

ALZHEİMER NEDENLERİ NELERDİR?

Bilimsel araştırmalara sık sık konu olan Alzheimer, uzmanlar tarafından halen inceleniyor. Hastalığın gelişim nedeni kesin olarak belirlenmemiştir.

Alzheimer hastalığının ortaya çıkışında değerlendirilen, Alzheimer nedenleri şu şekilde ifade edilmiştir.

◾️ İleri yaş
◾️ Ailede Alzheimer öyküsünün bulunması
◾️ Down sendromlu olmak
◾️ Geçmişte yaşanan kafa travmaları
◾️ Uyku düzeni bozuklukları
◾️ Yetersiz fiziksel aktivite
◾️ Obezite
◾️ Sigara kullanmak veya sürekli olarak sigara dumanına maruz kalmak
◾️ Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol
◾️ Kötü kontrollü tip 2 diyabet hastalığına sahip olmak
◾️ Yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmek

BASİT UNUTKANLIKLARI DİKKATE ALIN

Randevular, arkadaşların isimleri, çantanın konulduğu yer, ocağın altını kapatmak gibi basit unutkanlıkların ciddiye alınması gerektiğini dile getiren Tülay Yetkin, “Bu tür basit unutkanlıklar çoğu zaman kısa süreli ve geçicidir fakat yoğun çalışma hayatı, stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi etkenler, bu tür küçük unutkanlığı artırabilir.” diye konuştu.

ALZHEİMER İLERLEYİCİ VE GERİ DÖNÜŞSÜZ BİR HASTALIKTIR

Yaş ilerledikçe zihnin insan vücudu gibi zayıfladığını söyleyen Dr. Yetkin, “Ancak bu durum hiçbir zaman günlük yaşamımızı etkileyecek boyutlara varmaz. Yaşla birlikte ilerleyen ve basit gündelik işlerin bile yerine getirilmesinde sorunlar yaratan unutkanlık ise, Alzheimer hastalığının habercisi olabilir. Toplumumuzda genellikle ‘bunama’ olarak adlandırılan ve yaşlılıkla doğal kabul edilen bu durum, aslında tıpkı yüksek tansiyon, şeker hastalığı ya da mide ülseri gibi ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Alzheimer ilerleyici ve geri dönüşsüz bir özelliğe sahiptir. Önceleri sinsi başlayan basit unutkanlıklar, yıllar içinde günlük işleri yapmayı engelleyecek düzeye ulaşır.” ifadelerini kullandı. 

Tülay Yetkin, Alzheimer hastalığının en temel 10 belirtisi

1) Gülük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık

2) Günlük işleri yerine getirmekte güçlük çekme

3) Kelime bulmakta güçlük çekme

4) Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama

5) Karar vermekte güçlük çekme

6) Pratik düşünme becerisinin azalması

7) Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma

8) Ruh hali veya davranışlarda değişiklik

9) Kişilik değişiklikleri

10) Sorumluluktan kaçınma

Dr. Yetkin, yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını kendinde ya da yakınında fark eden kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini söyledi.

20 Aralık 2019 İstanbul- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?