Reklamı Kapat

Libya mutabakatıyla dengeler değişti

ESAM’da bu hafta Doğu Akdeniz ve Libya-Türkiye mutabakatı ele alındı…

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

ESAM Çarşamba Konferansı’nda konuşan KKTC eski Büyükelçisi Dr. Ahmet Zeki Bulunç, Türkiye-Libya Münhasır Ekonomik Bölge Mutabakatı’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mutabakatın çok önemli olduğuna vurgu yapan Bulunç, mutabakatla dengelerin ciddi şekilde değiştiğine dikkat çekti.

EKonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) geleneksel hale gelen Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Büyükelçisi Dr. Ahmet Zeki Bulunç oldu. ESAM Konferans Salonu’nda “Türkiye-Libya Münhasır Ekonomik Bölge Mutabakatı” konusu ile gerçekleşen programa Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, milletvekilleri, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NDA ALINAN KARARLAR ÇOK ÖNEMLİ

Kıbrıs’ın tarihsel sürecini anlatarak konuşmasına başlayan Bulunç, Kıbrıs’ın bu noktaya gelmesinde Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın çok büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önemine dikkat çeken Bulunç, “Eğer biz bugün katliamlardan bahsetmiyorsak, bölgede huzur varsa ve özgür Müslüman bir devlet varsa o gün alınan karara borçluyuz” dedi.

TÜRKİYE’NİN VARLIĞINDAN BAHSEDEMEZDİK

Doğu Akdeniz’in güvenliğinin KKTC ve Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Bulunç, “Doğu Akdeniz bizim için çok önemlidir. Ülkemizin çıkarlarının korunması ve stratejik konumda bulunmasını çok yakından etkiliyor. Diğer bir önemli noktası ise KKTC’nin varlığıdır.  Kıbrıs’ta iki devletli bir yapı düşündüğümüzde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarları güvence altında olur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin isminin olmadığı federasyon adı altında oluşacak bir Kıbrıs’ta, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını konuşamayız.  Eğer Annan Planı’na bizim kabul ettiğimiz gibi Rumlar da evet deseydi bugün Doğu Akdeniz’de Türkiye varlığını konuşmamız değil, düşünmemiz bile zordu” diye konuştu.

KIBRIS’TA ABD KONTROLÜ İSTİYORLAR

ABD’nin Kıbrıs’ta Türkiye’yi azınlık durumuna düşürecek bir politikanın peşinde olduğunu söyleyen Bulunç, “Rumlarla anlaşalım diye söyleyenler şu an cumhurbaşkanı olması bizim için son derece düşündürücü. Bunların geçmiş bağlantılarının ne olduğunu iyi bilmemiz lazım. Elimizdeki bazı verilere göre 1982 yılında ABD, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve parlamento seçimlerinde, Denktaş’ın nasıl düşürülebileceğini ve Denktaş’ın yerine masaya oturup ‘bunu kabul et’ dediğinde kabul edecek birinin araştırmasını yaptı. Öne çıkan isim bugünkü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ydı. Bunu ABD’li kaynaklarda görebiliriz. Akıncı’nın ABD’de 8 yıllık yaşantısının ardından gelip hemen cumhurbaşkanı seçilmesinin nedenine o güne kadar götürüp bakmamız lazım. Akıncı’nın bugün neden federasyon dediğini ayrıca değerlendirmemiz gerekiyor.  Bizim, kendi çıkarlarımız için KKTC’de federal yapılardan bahsetmek yerine iki eşit devletten bahsetmemiz lazım. ABD’nin bana göre temel düşüncesi Kıbrıs’ta bir uzlaşı aramasının sebebi ABD kontrolü altında bir Kıbrıs oluşturmak istiyor” şeklinde konuştu.

BÖLGEDE DENGELER DEĞİŞTİ

Bulunç, Türkiye ile Libya arasında yapılan Münhasır Ekonomik Bölge Mutabakatı’nın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, mutabakatla dengelerin ciddi şekilde değiştiğine dikkat çekti. İsrail ile Yunanistan’ın Türkiye’yi çevrelemeye yönelik bir strateji yürüttüğünün altını çizen Bulunç, mutabakatla Türkiye’nin dengelerde ciddi rol alabileceğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

20 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?