Reklamı Kapat

Stalin yokluk içinde değil, servet içinde öldü

Rus tarihçi Andrey Nalgin, “Stalin’in 1953 yılında öldüğünde geride birkaç takım elbise, şahsi eşyaları ve 900 ruble para kaldı' şeklindeki söylemlere tepki gösterdi

Sovyet lider İosif Stalin'in doğum günü olan 18 Aralık'ta Rusya medyası yine "eski defterleri" araladı. Medya, "1953 yılında öldüğünde geride birkaç takım elbise, şahsi eşyaları ve 900 ruble para kaldı" şeklinde, Stalin'i sevenlerin yaygın bir inanışı olduğunu hatırlatıyor. Ancak Rus tarihçi Andrey Nalgin, blogunda yayınladığı bir yazıda  "manzaranın aslında bundan çok farklı olduğunu" ve Stalin'in “yokluk içinde değil, kişisel servet içinde öldüğünü"  ileri sürdü.

Buna göre, öldüğü vakit Sovyet liderin özel kasasından çıkan para miktarı 3 milyon 762 bin ruble idi. Nalgin iddiasına Stalin'in şahsi korumalarının beyanlarını tanık gösteriyor.

Nalgin ayrıca Stalin'in kasasından rublelerin yanı sıra bir miktar da döviz çıktığını yazıyor.

Dövizlere iliştirilmiş makbuzlara bakılırsa bunlar Stalin'in SSCB dışında basılmış kitaplarından elde ettiği telif gelirleri.

Nalgin durumu üst düzey bürokratların aldıkları her türlü ödül ve primi yasa gereği devlete teslim etmeleri gerekirken, Stalin'in kendini bundan muaf tuttuğu şeklinde yorumluyor.

Her türlü masrafı ve gündelik yaşam harcaması devlet bütçesinden karşılanan liderin o gün için olağanüstü yüksek bir miktara denk gelen bu paraları nasıl elde ettiği ve bunlarla ne yapmayı planladığı ise belirsiz.

Nalgin Stalin'in maaşının 15 Sovyet görevlisinin maaşına eşit olduğunu hatırlatıyor.

Tarihin gördüğü en acımasız dikdatörlerinden Josef Stalin

Komünist Parti’nin ilk genel sekreteridir. Lenin’in ölümünden sonra 1924′te Sovyet lideri olur. İktidara gelirgelmez Sovyetleri sanayileştirmek adına tarım üretimini yok eder ve korkunç bir kıtlığa sebep olur. Ukrayna’da açlıktan öldürdüğü insan sayısı 10 milyondan fazladır. 1930′ların sonuna doğru “Büyük Temizlik” adını verdiği bir girişim yapar. Bu girişim, kendisine muhalif insanları ortadan kaldırdığı paranoyak bir kampanyaya dönüşmüştür. Stalin’in parti konuşmalarında, kendisini 32 dişini göstermeden alkışlayan delegeleri bile öldürttüğü söylenmektedir. 1939 yılında Hitler ile saldırmazlık anlaşması yapar ama Hitler bu anlaşmaya uymaz. Bunun üzerine Sovyetler müttefiklere katılır ve savaş esnasında 23.9 milyon insan ölür.

SSCB’deki Stalin dönemi baskısı mazur görülemez

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ndeki (SSCB) Siyasi Baskı Kurbanlarını Anma Günü’nde ‘Keder Duvarı’ isimli anıtın açılışını yaparken, Josef Stalin dönemindeki baskıların hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini söyledi.

19 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?