Reklamı Kapat

Libya konusunda, Türkiye ile diyalog halindeyiz

Putin, 'Fayiz es Serrac'ın bulunduğu BM'nin tadığı hükümetle hem de Halife Hafter ile temas içerisindeyiz' dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2001 yılından bu yana düzenlediği geleneksel yıl sonu basın toplantısında bugün saat 12.00'de canlı yayına çıktı. Toplantının en az 4 saat sürmesi bekleniyor. da olacak. Tüm federal TV ve radyo kanallarının yayınlayacağı toplantı için yerli ve yabancı 1895 gazeteci kayıt yaptırdı.

Putin'in açıklamalarından başlıklar:

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı, yıl sonu basın toplantısında Anadolu Ajansı'ndan soru aldı. Ajans muhabirinin sorusu kapsamında, 'Batı basını, Rus güçlerinin General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun saflarında yer aldığını yazıyor' demesi üstüne Putin esprili bir dille, "Batı basınının yazdıklarına gerçekten inanıyor musunuz?" yanıtını verdi.

Rusya lideri bunun devamında, "Hem başında Fayiz es Serrac'ın bulunduğu hükümetle hem de Hafter ile temas içerisindeyiz" dedi ve Rusya'nın Libya hususunda, Türkiye ve Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere partnerleriyle sürekli diyalog halinde olduğunu söyledi.

Putin'den AA muhabirinin sorusuna: Batı basınının yazdıklarına gerçekten inanıyor musunuz?

Rusya Devlet Başkanı, yıl sonu basın toplantısında Anadolu Ajansı'ndan soru aldı. Ajans muhabirinin sorusu kapsamında, 'Batı basını, Rus güçlerinin General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun saflarında yer aldığını yazıyor’ demesi üstüne Putin esprili bir dille, "Batı basınının yazdıklarına gerçekten inanıyor musunuz?" yanıtını verdi.

Rusya lideri bunun devamında, "Hem başında Fayiz es Serrac'ın bulunduğu hükümetle hem de Hafter ile temas içerisindeyiz" dedi ve Rusya’nın Libya hususunda, Türkiye ve Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere partnerleriyle sürekli diyalog halinde olduğunu söyledi.

'Libya konusu Moskova'ya gelecek Türk heyetle görüşülecek'

Ayrıca Putin, "Libya'dakinin hassas bir sorun olduğunu biliyoruz. Libya'da karşı karşıya olan taraflarla çeşitli ülkelerin ilişki içinde olduğunu, söz konusu ilişkilerin seviyesinin de çeşitlilik gösterdiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

Libya'da olanları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de ele aldıklarını ve almaya devam edeceklerini kaydeden Putin, yakında Moskova'ya Türkiye'den temsilcileri içeren bir heyetin geleceğini, bu heyetin Rusya'daki temasları esnasında Libya'da olanların da ele alınacağını belirtti.

Rusya lideri şöyle devam etti: "Umuyorum ki Libya, Libya halkı tarafından kabul edilecek çözümler bulabiliriz. BM'nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame ile nihali bir çözüm buluruz. Bize göre Libya'da öyle bir çözüm bulunmalı ki çatışan taraflar arasındaki askeri eylemleri durdurabilsin ve ülkenin nasıl ve nasıl yetkiler çerçevesinde yönetileceği konusunda bir anlaşmaya varılabilsin."

'TürkAkım gibi yeni doğalgaz hattı projelerine karşın Ukrayna üstünden Avrupa'ya transiti koruyacağız'

Rusya lideri bir soru karşısında, "TürkAkım ya da Kuzey Akım-2 gibi yeni doğalgaz boru hattı projelerine rağmen ülkemizde çıkarılan doğalgazın Ukrayna üstünden transit yoluyla başkalarına ulaştırılmasına devam edeceğiz" dedi ve ekledi:

"Doğalgazın Ukrayna üstünden transit yoluyla Avrupa'ya iletilmesi bizim için daha maliyetli ancak Rusya bu transit yolunu korumaya hazır."

Putin bir türlü neticeye ulaştırılamayan doğalgaz fiyatı görüşmeleri hakkındaysa, "Rusya hâlâ doğalgaz için Ukrayna'ya şu anda aldığından çok daha uygun bir fiyat sağlamaya hazır" açıklamasını yaptı.

'Rus sporcuların hepsinin dört yıl boyunca spor müsabakalarından men edilmiş olması siyasi bir karar'

Rus lider Putin, Dünya Dopingle Mücadele Kurumu'nun (WADA) Rusya'yı dört yıl boyunca düzenlenecek olan tüm büyük spor organizasyonlarından men etmiş olmasına ilişkin olarak, "WADA'nın bireysel cezalandırma yerine Rus sporcuları kolektif olarak cezalandırması adil bir karar değil. Rus sporcuların ezici çoğunluğu ‘temizken' böyle bir karar alınmış olası siyasidir" vurgusunu yaptı.

Putin söz konusu kararın ne aklıselime ne de uluslararası hukuka uygun olduğunu da ekledi.
 Basın toplantısının başında Rusya lider, elinde "15 yıldır Kamçatka'dan soru almadınız" yazılı pankart tutan bir gazetecinin sorusunu yanıtladı.

Sputnik'in aktardığına göre, Kamçatkalı gazeteci Putin'e, uçak biletlerinin pahalı olması nedeniyle Kamçatka'ya gidip gelmenin herkesin karşılayabileceği bir şey olmadığı, bununla ilgili bir düzenleme yapmayı planlayıp planlamadıklarını sordu.

Ayrıca gazeteci Rusya'nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka'yı Putin'in bir süredir ziyaret etmemiş olmasının uçak biletlerinin pahalılığıyla bir ilintisi olup olmadığı sorusunu da yöneltti.

Rusya Devlet Başkanı soru karşısında esprili bir dille, "Kamçatka'ya gelmeyişimin sebebi uçak biletlerinin pahalılığıyla ilişkili değil. Zira biliyorsunuz ki ben ayrıcalıklı yolcu kategorisinde yer alıyorum. Bunu unutmamanızı rica ederim" dedi.

Rus lider iklim değişikliğine ilişkin bir soru karşısında şunları söyledi:

"BM verilerine bakılacak olursa atmosfere zararlı gaz salınımı yapan ülkelerin başında ABD geliyor, bunu Çin ve AB izliyor, Rusya ise dördüncü sırada yer almakta. Kimse iklim değişikliğinin nedenlerini tam olarak bilmiyor. Ancak küçücük bir kaymanın dramatik sonuçları olabileceğini biliyoruz. İnsanlığın iklim üstündeki etkisini tam olarak hesaplamak mümkün değil. Tabii ki bu, iklim değişikliğine karşı hiçbir şey yapılmayacağı anlamına gelmiyor, hiçbir şey yapmadan bir kenarda oturmak doğru olmaz. Rusya, iklimin ani bir biçimde değişmemesi adına elinden geleni ortaya koymalı."

Putin'in 2001'den beri gerçekleştirdiği basın toplantılarının en uzunu 2008 yılında 4 saat 40 dakika sürmüştü.

19 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?