Reklamı Kapat

ESAM Moro’nun sağlık sistemini kuracak

ESAM, 50 yıllık mücadelenin ardından bağımsızlığına kavuşan Bangsamoro’nun sağlık sistemi için harekete geçti…

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

ESAM Sağlık Politikaları Direktörlüğü tarafından düzenlenen “Uluslararası Bangsamoro Sağlık Sistemi” çalıştayında Bangsamoro’ya verilebilecek destekler tek tek ele alındı. Çalıştayda hükümetler arası çalışmaların teşvik edilmesi öne çıkarken, ESAM Sağlık Politikaları Direktörü Dr. Eyyüp Hazar, Türkiye’nin sağlık alanındaki birikimini Bangsamoro’ya aktarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), kısa bir süre önce bağımsızlığına kavuşan Bangsamoro’nun sağlık sistemiyle ilgili harekete geçti. ESAM Sağlık Politikaları Direktörlüğü tarafından düzenlenen “Uluslararası Bangsamoro Sağlık Sistemi” çalıştayında Bangsamoro’nun sağlık sisteminin temelleri atıldı. Bangsamoro Başbakanı Hacı Murat İbrahim ve Bangsamoro Sağlık Bakanlığı heyetinin katıldığı çalıştayda, Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ulusal ve uluslararası çok sayıda STK temsilcisi, akademisyenler ve kamu kurumlarından yetkililer yer aldı.

MORO İLE HÜKÜMETLER ARASI İLİŞKİLER ARTIRILMALI

Çalıştayda, Bangsamoro Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Bangsamoro sağlık sistemi ve hükümet programını anlattı. Bangsamorolu yetkililer daha sonra sağlık hizmetlerinde, 1’inci basamak sağlık hizmetleri, 2’nci basamak sağlık hizmetleri ve acil sağlık hizmetleri hakkında sunumlar gerçekleştirdi. Çalıştay sonunda Bangsamoro’ya verilebilecek destekler 3 ana başlık altında toplanırken, hükümetler arası çalışmaların teşvik edilmesi ve bu sürecin hızlandırılması dikkat çekildi. Öte yandan sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi kapsamında akademik işbirliği ve çalışma ortamının sağlanması, STK’ların Bangsamoro saha çalışmalarında STK’lar arası koordinasyonun sağlanması ve ihtiyaç odaklı projelerin hayata geçirilmesi kararı alındı.

SAĞLIK BİRİKİMİMİZİ MORO’YA AKTARMALIYIZ

ESAM Sağlık Politikaları Direktörü Dr. Eyyüp Hazar, Türkiye’nin sağlık alanındaki birikimini Bangsamoro’ya aktarmayı hedeflediklerini dile getirerek, “Moro’da sağlığa ulaşım, sağlık altyapısında ve sağlık finansı konularında sıkıntılarının olduğunu görüyoruz. Bunların çözümü için çaba sarf ediyoruz. Moro’da 7 milyonluk bir bölümde bağımsız olan bir nüfus var. Bir geçiş dönemi yaşanıyor. Sağlık hizmetleri farklı kurumlar aracılığıyla yapılıyor. Biz de hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları olarak birikimlerimizi aktarmak istiyoruz. Üniversite ve eğitim çalışmaların artırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

19 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?