Reklamı Kapat

Eygi, panelle anıldı

Millî Gazete’nin 28 yıllık yazarı, mütefekkir merhum Mehmed Şevket Eygi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gençlik ve Etik Kulübü’nün düzenlediği Mehmed Şevket Eygi’yi Anma Paneli’nde anlatıldı ve anıldı.

Ali Çağlar Tınbek
Ali Çağlar Tınbek Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Üniversitenin konferans salonunda gerçekleşen panelde Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Mehmet Emin Agar, Siyami Akyel, Dr. Ali Akben, Dr. Naif Özkul, merhum Eygi Hoca’yı anlattı.

Millî Gazete’nin 28 yıllık yazarı, mütefekkir merhum Mehmed Şevket Eygi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gençlik ve Etik Kulübü’nün düzenlediği Mehmed Şevket Eygi’yi Anma Paneli’nde anlatıldı ve anıldı. Üniversitenin konferans salonunda gerçekleşen panelde Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Mehmet Emin Agar, Siyami Akyel, Dr. Ali Abken, Dr. Naif Özkul, merhum Eygi Hoca’yı anlattı.

“ADAB-I MUAŞERET VE NEZAKET ALAMET-İ FARİKASIYDI”

Panelin moderatörlüğünü ve açılış konuşmasını gerçekleştiren Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, “Bugün burada Mehmed Şevket Eygi’yi anmak ve anlamak, onun yaşamından ibretlik izleri yeniden hatırlamak için bir arada bulunmaktayız. Mehmed Şevki Eygi’yi Hakk’a uğurladığımızın üzerinden aylar geçmişken, ilk kez böyle bir toplantıyı düzenleyen ve düşünen Bezmialem Üniversitesi Gençlik ve Etik Kulübü’ne özel olarak teşekkür ediyorum. Bugün herhangi bir edebiyatçıyı, düşünürü, yazarı konuşmayacağız. Mehmed Şevket Eygi’yi bütün yönleriyle ele aldığımızda onun kişiliğini yakın dostlarından ve teşrik-i mesaide bulunmuş kişilerden dinleme fırsatı bulacağız. Öyle kişiler vardır ki, yaşarlar, doğarlar ve ölürler. Öyle kişiler vardır ki, doğarlar, yaşarlar, iz bırakırlar, gök kubbe altında sada bırakırlar, ölürler. Öyle kişiler vardır ki, doğarlar, yaşarlar, iz bırakırlar, gök kubbe altında sada bırakırlar, ama yaşamaya devam ederler. İşte sadaka-i cariye bir ömür geçiren Mehmed Şevket Eygi’yi anıyoruz” dedi.

“EYGİ ÜSTADI ANLAMAK İÇİN DÖRT YÖNDEN İNCELEMEK GEREKİR”

Gazeteci-yazar Siyami Akyel, “Lise eğitimi alırken iki kişiyle tanışma hayaliyle İstanbul’a geldim. Bunlardan birisi Ali Nar Hoca’ydı, bir diğer isim ise Mehmed Şevket Eygi Hoca’ydı. Mehmed Şevket Eygi üstadı anlamak için dört yönden incelemek gerekir. Bunlardan birincisi üstatla ilgili dini yönüdür, ikincisi kültürel yönü, üçüncüsü gazetecilik yönü, dördüncü yönü ise komünizm, Sabetayizm, emperyalizm ve farmasonluk yani masonlarla mücadeleydi. Bu dört yönden Mehmed Şevket Eygi Hoca’yı değerlendirdiğimiz zaman tam olarak Eygi Hoca’yı anlatmış oluruz. Mehmed Şevket Eygi üstadın özellikle dini yönünden görüşleri reformistlere karşı mücadelesini çok açıkça görmekteyiz. Özellikle mezhepsizlik ve dinde tecrit cereyanına karşı çok önemli mücadeleler veren bir insandı. Bir diğer özelliği ise dinler arası diyalog konusunda çok sert eleştirileri vardı. O sürede hiç kimsenin gündeme getirmediği, hatta konuşmadığı dönemlerde kendisi bu çalışmanın fitne olduğunu vurgulayan bir insandı” şeklinde konuştu.

“ÖRNEK BİR İNSANDI”

Mehmed Şevket Eygi ile 40 yılı aşkın süre dostlukları olan Dr. Mehmet Emin Agar, “Ben Şevket ağabeyle 1978-79 seneleri arasında edebiyat fakültesinde okurken tanıştım. Merhum Şevket ağabeyin bizlere ilk öğrettiği şeyler, Türk ve İslam ümmetinin meselelerine ve ehl-i sünnet Müslümanlığı üzerine hassasiyet göstermekti. Bana ilk okuma kitabı olarak verdiği, İmam-ı Gazali’nin Kimya-yı Saadet kitabı olmuştur. Bunların dışında herkesin kabiliyetlerine göre okumalar yaptırırdı. Şevket ağabeyle benim ilişkim bu şekilde başlayarak vefatına kadar sürdü. Şevket ağabey, iyi bir Müslüman, iyi bir insan, iyi bir aile ferdi, ahlaklı, mütevazı, hiçbir zaman bağırmayan ve sesini yükseltmeyen örnek bir insandı” diye konuştu.

“İSLAM DAVASINA YAPTIĞI HİZMETLERE ŞAHİT OLMA İMKÂNIM OLDU”

Eygi’nin gazetecilik hayatındaki ilk dönemleri anlatan Dr. Nafiz Özkul, “Kendisiyle 50 yıla aşkın bir dostluğumuz vardı. 1964 ila 1966 yıllarında Yeni İstiklal Gazetesi’nde beni çağırtarak, bir musahhihlik görevi verdi. Kendisiyle bu iki senede yakın bir mesai çalışmamız oldu. Renkli şahsiyetine İslam davasına yaptığı hizmetlere bire bir şahit olma imkânım oldu. İlk önce Salih Özcan’ın da aralarında bulunduğu on kişi ile İslam mecmuasını çıkartmaya başladı. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen’in özel kalem müdürlüğünü yaptı. 1960’ta memuriyetten istifa ederek İstanbul’a geldi. Mahir İz Hoca’dan bir mektup alarak, Yeni İstiklal Gazetesi’nin başına getirildi. Bu gazete muhafazakâr ve dindar kesimin tek haftalık yayın organı oldu. Şevket ağabey 1967 yılında Bugün gazetesini çıkarttı. O yıllarda gazete çıkartmak çok zor idi. Özellikle diğer dillerde İslam kültür ve medeniyetiyle alakalı yazıları parasıyla tercüme ettirir, halkın istifadesine sunardı. Şevket ağabey birçok eseri tercüme ettirerek, halkımızın istifadesine sunan büyük bir kişilikti” ifadelerini kullandı.

“GELİŞMEMİZE YÖN VERDİ”

Mehmed Şevket Eygi’nin uzun yıllar doktoru olan Dr. Ali Akben, “Hekim olmamız noktasında yönlendirmesiyle ve tamamlayıcı tıpa yönlenip, gelişmemize yön veren kişidir Şevket ağabey. Şevket ağabey şifanın kesin olarak Allah’tan olduğuna karşı kanaat getirmemiz üzerine sürekli bizleri işledi. Yani hastalara Şafii ismini öğreterek ve şifanın Cenab-ı Hak’tan olduğunu öğreterek mesleğe başlamamız gerektiğini öğrendik. Ben de kendisine hastalıklarıyla ilgili 11 yıl hizmetinde bulundum” şeklinde konuştu.

19 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Ali Çağlar Tınbek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Muzaffer Alev - Mehmet Sevket Eygi yi hatirliyan kardeslerimizden Allah Razi olsun. Eski yazilarinin senelerce Milli Gazete de tekrar nesredilmesini cok arzu ediyorum. Böyle degerli mütefekkirlerimizi unutmamamiz ve vefatlarindan sonra hizmetlerinin devam etmesini devam ettirmemiz cok faydali olur...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 17:16

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?