Reklamı Kapat

Medet, Batı’da aranmaz

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen 28. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, protokol konuşmalarının ardından panellerle devam etti.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından organize edilen 28’inci Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nin tema konuşmasını Diyanet İşleri eski Başkanı ve İslami Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. ‘Yeni Bir Dünya için Barış, Adalet ve Merhamet’  temasını ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ışığında açıklayan Görmez, “Yüce Rabbimiz mazlum İslam coğrafyasında küçük cihatları kazananlara büyük cihatları da kazanmayı nasip eylesin. Adalet ve merhamet arasında ayrılmaz bir ilişki vardır. Merhametsiz adalet olmaz. Adalet aynı zamanda yeryüzünde merhametin tesisine yöneliktir” dedi.

ÂLİMLER ÜMMETİN VİCDANI, PEYGAMBERLERİN VÂRİSLERİDİR

Âlimlere büyük görevler düştüğünün altını çizen Görmez, şunları kaydetti: “Âlimler, ümmetin vicdanı, peygamberlerin vârisleridir. Âlimler asla halkına zulmeden ve hak gasbı yapan yönetimlerin gölgesinde İslam’a hizmet edemezler. Bugün göğsümüze emanet edilen imanın, kalbimize emanet edilen ihsanın, aklımıza emanet edilen idrakin gereğini yapma zamanıdır. İslam dünyasında güç ve zenginlikleri elinde bulunduranlar, maddi kaynak ve zenginliklerin Allah’a ait olduğu bilinci ile hareket etmek zorundadır. Bugün omuzlarımızdaki yükü, dağlara emanet edilemeyip de bize tevdi edilen o ağır yükü hissetmeye, emanet bilincini yeniden kuşanmaya muhtacız.”

2 gün süren kongrede birinci günkü panellerde “barış”, “adalet” ve “merhamet” konuları ele alındı. Birinci panelde oturum başkanlığını Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Mustafa Kamalak yaptı.

Kamalak, İslam âleminin son derece kritik bir dönemden geçtiğini hatırlatarak, “Bu münasebetle aklı başında olan herkese şu iki soruyu sormak istiyorum. Birincisi, gayrimüslimlerle işbirliği yaparak Müslümanların problemini çözmek mümkün müdür? İkincisi, Müslümanların bir araya gelmekten başka kendi birliklerini kurmaktan başka kurtuluş çareleri var mıdır? Sanırım her iki soruya da ‘hayır’ denilecektir. Onun için ne yapıp edip Müslümanlar olarak birlik olmalıyız” diye konuştu.

ABDULAZİZ: ÇİFTÇE STANDART UYGULUYORLAR

Kuzey Irak İslam Harekâtı Başkanı Şeyh İrfan Abdulaziz, adalet ve merhamettin İslam’ın en önemli dayanağı olduğunun altını çizerek, söz korusu kavramların Batılı ülkelerde karşılık bulmadığına vurgu yaparak, “Çünkü onlarda bu ifadelerin bir önemi yok. Önümüzde bir Bosna katliamı var. Binlerce kişi öldürüldü. Uluslararası kamuoyu, Batı ülkelerinin katliamlarına kimse ses çıkarmıyor. Özellikle onların yaptığı katliamlara karşı kimse tepki göstermiyor. Şimdi Türkiye karşı bazı ithamlarda bulunuyor. Ermeni meselesi üzerinden Türkiye’ye yükleniyorlar. Geçmişi karıştırarak olmamış olayları önümüze getiriyorlar. İşte bu çifte standarttır. Bu bölgede barışın, adaletin oluşturulması gerekiyor. İnşallah bundan sonraki asır İslam’ın asrı olacak” diye konuştu.

ISLAM: BAMBAŞKA BİR YEMEN’İ KONUŞABİLİRDİK

İran Taghrib Müessesesi Üyesi Dr. Sheyhul Islam, İran ile Türkiye arasında güçlü bağların Necmettin Erbakan tarafından kurulduğunu belirterek, “Erbakan Hoca, bütün İslam ülkelerine hitap eden bir liderdi. Amerika ile Batılı ülkeler Türkiye ve İran’a karşı yapıyor. Bunun adı aslında savaştır. Bu savaş da geleceği belirleyecektir. İran Devrimi Müslümanların devrimidir. Kur’an-ı Kerim’de belirtilen emirlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Yemen’i yıkmak için kullanılan paralar eğer imar için kullansaydı Yemen bambaşka olurdu. Suriye konusunda hatalar yapılmasaydı bugün bambaşka Suriye’yi konuşurduk” ifadelerini kullandı.

EKİNCİ: İSLAMİ DÜŞÜNCEYİ UYGULAMALIYIZ

Türkiye Âlimler Birliği Başkanı Abdulvahap Ekinci, Müslüman kanının oluk oluk aktığı bir dönemde barışı konuşmanın çok önemli olduğunu ifade ederek, “Müslümanlar olarak kendi içimizde adaleti uygulamamız gerekiyor. Müslüman’da merhameti uzaklaştırıyorlar. İslami düşünceyi uygulamamız gerekiyor. Eğer İslam’ı tamamen uygularsak kanı, gözyaşını tarihin çöplüğüne atarız” dedi.

ELMABROOK: SAVAŞI KALPLERDEN ÇIKARMALIYIZ

Libya’dan konferansa katılan Dr. Wanis Elmabrook, Peygamber Efendimiz’in hayatının tamamen barış üzerinde sürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti: “Kendilerini ret ettiklerinde bile barış ile yaklaştı. Çünkü barışla gönüllere dokunacağını biliyordu. Siyonistler asla barış istemiyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde barış istemiyorlar. Dünyanın dört bir yanında savaşlar çıkardılar. Kendi ümmetimize baktığımızda, barış kelimesinin ciddi şekilde bozulduğunu görüyoruz. Zulüm ve barış birbirinin zıddıdır. Zulüm ile barış aynı kalpte yer bulmaz. Savaş, akıl ve kalpten başlar. Ama barış için aklı ve kalbi kötülükten arındırmalıyız.”

TEKİR: MERHAMETTEN ARINDIRILMIŞ ADALET ZULÜMDÜR

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir, “Adalet, insan denilen varlığın, dolayısıyla toplumun nefes almasını, sağlıklı kalmasını temin eden oksijen gibidir. Oksijensiz kalan canlı hayatını yitiriyorsa, adaletin olmadığı yerde toplumlar da hayatiyetlerini, birlik ve beraberliklerini öylece yitirirler. Erdemli bir yönetimin en belirgin özelliği adalete önem vermesiyle ortaya çıkar. Merhamet, adaletli uygulamaların toplumsal meşruiyetini sağlayan bir etkendir. Merhametten arındırılmış adalet zulme dönüşür” diye konuştu.

AHMET: YENİ NESİLLERİN YETİŞMESİ GEREKİYOR

İslam Konseyi Başkanı Vedat Ahmet ise, “İslam dünyasında her geçen gün yeni yaralar açılıyor. Bulgaristan Müslümanlarını temsilen buradayım. Doğu Türkistan Müslümanlarının sorunlar yaşadığını biliyoruz. 30 yıl önce biz de aynı durumu yaşadık. İslam dünyasının bir araya geldiği toplantılarda bu konuyu gündeme getirmemiz gerekiyor. Onlar için yeni yardım konularını aramamız gerekiyor. Yeni Bir Dünya’yı kurmak istiyorsak yeni nesillerin gelmesi gerekiyor. Ama bugün için konuştuğumuz için bizim kendimizi yenilememizi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AMIN: FAİZSİZ BİR DÜNYA İNŞA ETMEK İSTİYORUZ

Bangladeş Cemaat-i İslam Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurkul Amın, “Modern günümüzde kapitalizmin altında dünya ortaya çıktı. İslami ekonominin bir an önce faaliyete geçmesi gerekiyor. Çünkü İslami ekonomiyle adalet ve refah gelecektir. İslami ekonomiyle adil paylaşım gelir. Bu da sosyal hayatımızı etkileyecek. Bizler de Bangladeş’te İslami ekonomi konularında çalışmalar yapıyoruz. Bangladeş’te faizsiz bir yapı oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ne yazık ki istediğimiz desteği alamıyoruz. Bu noktada tüm İslam ülkeleri birlikte hareket etmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABDULHADİ: GELECEK İSLAM’DADIR!

Malezya İslam Partisi Genel Başkan Yardımcısı Khalil Abdulhadi, “Müslümanlar çok büyük zorluklar yaşıyor. Bu dönem zorlukların en sert olduğu dönemlerden birisidir. Bu dönemde İslam dünyası Batılı sistemler tarafından işgal edildi. Batılılar, İslam dünyasının ekonomisini mahvetti. Batı, insan fıtratına ters fikirler pazarlıyor. Özellikle İslam’ın farklı adlar adı altında kullanılması bizi çok rahatsız ediyor. Biz ancak biliyoruz, gelecek İslam’dadır” ifadelerini kullandı.

ALİ: MÜSLÜMANLARIN YETKİLERİNİ ORTADAN KALDIRACAK POLİTİKALAR İZLENİYOR

Sudan’dan konferansa katılan Abdurrahim Ali, şunları kaydetti: “Dünyanın birçok yerinde adalet olmadığı için savaşlar var. Milyonlarca kişi göç etmek zorunda kalıyor. Pek çok insan uluslararası adalet sisteminin harekete geçmesini bekliyor ama maalesef kimse harekete geçmiyor. Aynı durum Filistin konusunda yaşanıyor. Çünkü Filistinlilere her gün zulüm ediliyor ama kimse tepkisini göstermiyor. Müslümanların yetkilerini ortadan kaldıracak politikalar izleniyor. Müslümanların bulunduğu ülkelerde bile adaletten bahsedemiyoruz.”

KHAN: MÜSLÜMANLARIN TEMEL SORUMLULUĞU UYARMAKTIR

Hindistan Cemaat-i İslam Genel Sekreteri Malik Mutasim Khan, “Müslümanların temel sorumluluğu uyarmaktır. İslam’ın her türlü toplumda olduğunu anlatmaktır. Müslümanlar, bu dünyaya katkı sağlayacak insanlardır. Müslümanların bu konuda önemli bir rol üstlendiklerini bilmeleri gerekiyor. Çoğunlukta ve azınlıkta en iyi yaşam tarzını Müslümanlar ortaya koyacaktır. Müslüman ülkelerin vatandaşları olarak İslam’ı dünyaya anlatmamız gerekiyor. Peygamber Efendimiz hakkında çok konuşulmuyor. Peygamber Efendimiz’i daha çok konuşmalıyız. Siyasilerimiz de vaktinin çoğunu askeriye ve başka konulara ayırıyor. İslam konusunda daha yapacağımız çok şey var” şeklinde konuştu.

WIRJAJA: BARIŞI TEKRAR İNŞA ETMELİYİZ

Endonezya Adalet ve Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tawek Wirjaja, “Bizler barış içerisinde tüm dünyayla birlikte olmak istiyoruz. Ancak maalesef bazı kişiler evlerinden yurdundan ediliyor. Barışı tekrar inşa etmekten başka yolumuz yok. Müslümanların rolünü artırması gerekiyor” dedi.

“İslam ülkelerinin ortak bir bilinçle hareket etmesi gerekiyor”

Prof. Dr. Arif Ersoy, İslam ülkelerinin liderlerinin Batı’dan medet umduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Böyle olmaz. İslam ülkelerinde enflasyon nasıl olacak diye konuşmalıyız. Ama hâlâ ABD’den bir şeyler bekliyorlar. Çözüm, İslam ülkeleriyle ortak paydada hareket etmektir. İslam ülkelerinin ortak bir bilinçle hareket etmesi gerekiyor.”

FAİ: KEŞMİR’DE ISTIRAP VAR

Uluslararası Keşmir Forumu Başkanı Ghulam Nabi Fai, “Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar, kendi aralarında ‘Müslümanlar bizi ne zaman duyacaklar’ diyor. Keşmir çok güzel bir yer. Ancak bu güzel yeri biz kaybettik. Yabancı gazeteler Keşmir’in bir cehenneme döndüğünü yazdı. Bunların hiçbiri Müslüman değillerdi. Hindistan, Keşmir’e asker yığdı. Keşmir’de ıstırap var. Başka bir şey yok” dedi.

EL-HAJ: TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ OLMASI GEREKİYOR

Ürdün’den Dr. Muhammed El-Haj, “Milliyetçiliği, mezhepçiliği bir tarafa bırakmamız gerekiyor. Bunu ancak bütün Müslüman ülkelerini bir araya getirerek yapabiliriz. Türkiye, bu noktada İslam ülkelerine çok büyük destek veriyor. Ümit ediyoruz, Türkiye, Müslüman ülkelerini bir araya getirecektir. Türkiye, bu noktada öncü olacaktır” şeklinde konuştu.

16 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Bati Zati BATMIŞ!

Aile bitmiş,

AHLAK HİÇ YOK!

Dini yaşanti SIFIRseviyesinde!...

....

Batinin nasil bize yardim edebilir, zati bizim sonumuzu akbabalargibi bekliyorlar!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 06:32

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?