Reklamı Kapat

AÖF soru cevapları ve AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

AÖF öğrencileri, 14-15 Aralık'ta yapılan güz dönemi ara sınavına girdiler. Peki, AÖF soru cevapları yayınlandı mı? AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF), 2019-2020 Güz Dönemi Ara Sınavı 14-15 Aralık tarihlerine yani bugün tamamlandı. AÖF sınavına giren öğrenciler, sınav sonuçları açıklanması öncesinde netlerini öğrenmek için soru ve cevapları yayınlandı mı internet üzerinden araştırıyorlar. Peki, AÖF soru cevapları yayınlandı mı? AÖF sınav sonuçları ne zaman belli olacak?

AÖF SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANIR?

AÖF, soru ve cevapları henüz yayınlamadı. Soru ve cevap anahtarını AÖF'ün yarın öğle saatlerinden sonra yayınlaması bekleniyor. AÖF soru ve cevap anahtarını ekampus.anadolu.edu.tr üzerinden öğrencilere açıklayacak.

AÖF SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

AÖF sınav sonuçları genelde sınavın yapıldığı tarihten 15 gün sonraki Cuma günü açıklanıyor. Muhtemelen Aralık ayının son hafta ile 3 Ocak 2020 Cuma günü AÖF'ün sınav sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

AÖF GEÇME NOTLARI NEDİR?

AÖF Sınav Sistemi'nde 100'lük not sistemi uygulanıyor. Sınava giren öğrenci eğer 50 ve üzerinde bir ortalama not alırsa o dersi aldığı ortalamanın karşılığı olan not geçerli olmaktadır. Yani not ortalaması transkripe eklenecektir. Öğrencinin mezun olması için de bu kredilerin hesaplanması gerekmektedir. Eğer not ortalaması 32 puana kadarsa ve bu ortalama ile dönem sonuna ulaşılmış ise dersten kalmış sayılmaktadır.

84 – 100 AA 4,00 Geçti

77 – 83 AB 3,70 Geçti

71 – 76 BA 3,30 Geçti

66 – 70 BB 3,00 Geçti

61 – 65 BC 2,70 Geçti

56 – 60 CB 2,30 Geçti

50 – 55 CC 2,00 Geçti

46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti

40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti

33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti

0 – 32 FF 0,00 Kaldı

AÖF ÖĞRENCİLERİNİN BİLMESİ GEREKENLER

AÖF öğrencilerinin sınavlarla ve derslerle alakalı bilmesi gereken bazı kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar ise şu şekildedir:

Genel Not Ortalaması – AÖF öğrencilerinin bütün dönemlerde aldığı derslerin toplam not değerleri ve toplam kredilerine bölünmesiyle ortaya çıkan rakamdır. (Genel Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır?)

Ders Geçme – AÖF ders geçme işleminde söz konusu dersin harf notuna bakılmaktadır. Eğer bu not CC ve üzeri ise o ders geçilmiş demektir.

Dersten Kalma – Dersten geçme gibi dersten kalma durumunda da dersin harf notuna bakılmaktadır. Bu da ders FF ise o dersten kaldığınız anlamına gelmektedir.

Şartlı/ Koşullu Geçme – Ders harf notunuz CD, DC veya DD ise söz konusu derslerden koşullu geçtiğiniz anlamına gelmektedir. Bu şekilde geçmek için ise bir sonraki dönemde Genel Not Ortalaması 2.0’ın üzerinde olmalıdır.

“Başarı Notu”, dönem içi notları ile dönem sonu sınav notunun katkılarıyla hesaplanır. Dönem içi notları; ara sınav, kısa sınav, sözlü sınav, ödev ve uygulamalı çalışmalara verilen notlardan oluşur.

Yapılan sınavlar sonucunda ara sınav notunun %30’u, dönem sonu sınav notunun %70’i alınarak “Başarı Notu” hesaplanır. Ödev uygulaması olan derslerde yapılan sınavlar sonucunda alınan notların “Başarı Notu”na katkısı; ara sınav notunun %30’u, ödev notunun %20’si, dönem sonu sınav notunun %50’sidir.

– Başarı Notunun hesaplanmasında, virgülden sonra iki basamak gösterilir.

Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında “Başarı Notu” alt sınırı uygulanır. “Başarı Notu” alt sınır değeri, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35’tir.

– “Başarı Notu” alt sınırın altında olan öğrencilere FF harf notu verilir.

35 ve üzerinde “Başarı Notu”na sahip öğrencilerin değerlendirilmesi (laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında) öğrenci sayısı 30 ve üzerinde ise aşağıdaki gibi yapılır:

– “Başarı Notu” 35 ve üzerinde olan öğrencilerin puanları normalleştirilmiş z değerlerine dönüştürülür. Bu amaçla birim normal dağılım için hazırlanmış olan z tablosundan yararlanılır. Normalleştirilmiş z değerleri bulunurken önce öğrencinin puanının bulunduğu gruptaki başarı yüzdesi hesaplanır. Bu yüzdeye karşılık gelen z değeri, z tablosundan yararlanılarak tespit edilir.

# AÖF İLE İLİŞKİLİ:

15 Aralık 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?