Reklamı Kapat

Kardeşeli'nin su kuyu projesi yoksullara umut oldu

Kardeşeli İnsani Yardım Derneği susuzluk sorunu yaşayan insanlar için harekete geçti. Kardeşeli Derneği'nin online bağış sayfasına, belirli bölgelerde su kuyusu açma işlemi için bağış yapabilirsiniz.

Su, bizim için en acil ihtiyaçlardan biri olan yaşamın temelidir. Coğrafyamız açısından, bu temel ihtiyacı kolayca karşılayabilen dünyanın en şanslı uluslarından biriyiz. Ne yazık ki, her coğrafya bizim kadar şanslı değil, bu sebeple susuzluk sorunuyla hayatlarını sürdürmeye çalışan milletleri görmezden gelmemeliyiz ve su kuyusu bağış fonları ile destek olmalıyız. Teknoloji ve ekipmanın yetersiz olduğu topraklarda milyonlarca insanın bir damla suya ihtiyaç duyması acı verici bir gerçektir. Ne yazık ki, coğrafi konumları bu insanları yoksullaştıran tek faktör değildir. Yüzlerce yıldır siyasi nedenlerle sömürülen bu topraklar, susuzluk ile sınav olmaktadır. Ancak günümüzde yurt dışında su kuyusu açtırmak çok daha kolaydır.

Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Son kuyusu projelerimize maddi katkı yaparak kuyuların açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca su kuyusu açtırmak isteyen kişiler su kuyusu açan Kardeşeli İnsani Yardım Derneği ile temasa geçtikten sonra görevliler onlardan detaylı bilgi alırlar. Online bağış sayfamızda belli bölgelerde su kuyusu açma işlemi için belirlenen maliyetleri görebilir ve bölgeyi seçerek bağış yapabilirsiniz. Tabi bir damla hisse veya serbest su kuyusu bağışı gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Su kuyuları açılırken belirlenen alan delinir ve pompalanır. Su olmayan bir köy meydanında bir su kuyusu açıldığında, köydeki herkes kovalarıyla evlerine temiz su getirebilir. Mescit ve medreseler de kuyunun yakınında açılmaktadır. Bu nedenle, açılmış su kuyuları kültüre de ve ihtiyaçları gidermeye de çok katkıda bulunur. Bu, öğretmenlere ve öğrencilere büyük faydalar sağlar.

Su kuyuları, uzun süre çalıştıklarından emin olmak için periyodik olarak denetlenir ve böylece bağışçılarımız tarafından yapılan bağışlar kaybolmaz. Bu bağlamda takipler eksiksizdir. Öte yandan, tüm kuyuların detaylarını kaydediyoruz. Diğer eserlerle birlikte çeşitli kurumlar tarafından yapılan kuyuları da onarmaya başlıyoruz. Bir vakıf olarak, değerli bağışçılarımızdan aldığımız güvenlerini, dişlerinden, tırnaklarından topladıkları ve bize en etkin şekilde bağışladıkları su kuyusu yardım fonlarını kesinlikle güven altında korumaktayız. Bundan kendimizi sorumlu hissediyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz.

Afrika’da Su Kuyusu Açmak Ne Kadar Tutar?

Milyonlarca Afrikalı kardeşimiz finansal imkânsızlık nedeniyle sağlıklı ve temiz suya erişememektedir ve kirli su içmeye zorlanmaktadır. TabiiAfrika’daki su kuyuları projesi ile bu imkanlar genişletilmektedir. Afrika’da su kuyusu açmanın maliyeti Asya’daki Bangladeş gibi bölgelere göre daha yüksektir. Çünkü temiz suya ulaşmak için daha derin kuyular açmak gerekir. Asya’nın bazı bölgelerinde 30 metre derinlik bile yeterli olabilirken, Afrika’da açılan su kuyularının derinliği 90-150 metre arasındadır. Bu da su kuyusu maliyetlerini 4 bin doların üzerine yani 20-25 bin TL civarına kadar çıkartabilmektedir.

Vakıflar aracılığıyla kuyu açmak isteyen hayırseverler, temiz içme suyu olmayan kardeşlerine bağış yapabilir. Açılan su kuyusu sondajla delinir ve manuel kumandalı bir tesisat sistemine sahiptir, ancak aynı zamanda çeşitli çeşmelere sahip bir çeşme şeklinde de yapılabilir. Kardeşeli İnsani Yardım Derneği olarak ortaya koyduğumuz su kuyusu projeleri, kuyunun açılacağı coğrafyanın özelliklerine ve bölge insanının ihtiyaçlarına göre planlanmaktadır.

14 Aralık 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?