Reklamı Kapat

Saadet Partili İl Başkanı Mutlu'dan Kocaeli Belediyesi'ne faiz tepkisi

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın bütçe giderlerindeki harcamalara ilişki AKP'li belediye yöneticilerine tepki gösterdi.

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Kocaeli'nin 2019 ve 2020 yılı bütçesi hakkında önemli bir değerlendirmelerde bulundu.

2020 yıl bütçe tasarında öngörülen bütçe rakamın 2019 mali yılı bütçesiniden düşük tutulmasını gündemine alan Başkan Mutlu, basın açıklamasında AKP'li Büyükşehir Belediye'ye dikkat çeken sorular yöneltti.

AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 ve 2020 mali yılı arasındaki bütçe farklarına ilişkin eleştirilerde bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Mutlu, şu ifadelere yer verdi:

" 1-2019 yılında daha fazla olan bütçe, 2020 de ise daha düşük tutulmuş. Bu durum neden gerçekleşmiştir? İsraf bütçesinden mi tasarruf edildi yoksa hizmet bütçesinden mi?
2-2020 yılında performans değeri (Bütçe) düşmüş olsa da FAİZ GİDERİ ARTMIŞ.
3-Her iki bütçe de faiz iderleri ersonel giderlerinden fazl. Personel gideri 327 milyon TL bütçenin %12'si."

FAİZ LOBİSİNE DESTEK OLAN BELEDİYE ANLAYIŞI VAR

Ayrıca 2019 ve 2020 mali yılında faiz giderlerinin bütçenin büyük bölümünü oluşturduğunu da söyleyen Mutlu, AKP'li belediyenin faiz lobilerine olan desteğini "2019 yılı bütçe değeri 3 milyar 390 milyon TL, 2019 yılı faiz gideri ise 376 milyon TL. bütçedeki oranı ise %11 iken 2020 yılı performans değeri 2 milyar 775 milyon TL 2020 Yılı Faiz Gideri ise 345 milyon TL. bütçedeki oranı ise % 12,4. Faiz gideri genel bütçe içerisinde kırsal kalkınma, çevre ve benzeri bir çok bölümün üzerinde bir değere sahip. Her yıl hizmete yönelik enerjimizin % 11- %12’lik bölümü maalesef faize gitmektedir" şeklindeki rakamlarla anlattı.

"OLMAYAN METRONUN LEVHALARINI DİKTİLER"

Basına yaptığı açıklamada Kocaeli'deki raylı sistemle ilgili ciddi bir önem verilmediğini de aktaran Başkan Mutlu, "İlimizde raylı sistemlerin yapım maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile getirdiği yükten dolayı yapılamaz hale gelmesi ile ilk olarak Gebze bölgesindeki hattın merkezi hükümete devredilmesi gündeme gelmiş ve devredilmiştir. Bunun devamında ise yine tüm raylı sistemin devri ile ilgili yetki Büyükşehir Meclisi tarafından Büyükşehir Belediye Başkanına verilmiştir" diye ifade etti.

Diğer taraftan açıklamalarıyla Kocaeli merkezde ve Gebze ilçesinde olmayan metronun durak levhalarının dikilmesine de tepki gösteren Mutlu, "Öyle ki geçmiş günlerde Almanya’da yapılan uluslararası bir organizasyon için değerlendirme sunumları çekimi için Stadyuma kadar giden güzergah üzerine metro durak levhaları konulmuş ve çekimler yapılarak sunum hazırlanmış ve ilgili komiteye sunulmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

İŞLETMELERİ ÖZELLEŞTİREN AKP YERLİ SÖYLEMİNİ NEDEN KULLANIYOR?

AKP'nin sürekli 'yerli sanayi, yerli otomobil' şeklindeki söylemlerine karşın Türkiye'deki yerli işletmeleri ve sanayi kuruluşlarını özellleştirmesini sert dille eleştiren Mutlu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"12-18 Aralık günleri Yerli Malı Haftası olarak kutluyoruz. Bu vesileyle başta KOCAELİ Halkının ve tüm milletimizin bu özel haftasını kutluyorum. AK Parti İktidarı yerli sanayi, yerli otomobil söylemlerini zirvede tutarken bir yandan yerli Tank Palet fabrikamızı dış sermayeye devretmiştir. Diğer taraftan da Rahmetli ERBAKAN Hocamızın koalisyon hükümetleri döneminde ülkemize kazandırdığı yüzlerce tesisi ya kapatmış ya da özelleştirmiştir. Kocaeli ilimiz için TUİK tarafından açıklanan resmi bir veriyi paylaşmak istiyorum. Ülkemizin sanayideki lokomotifi olan kentimizin son 2018 yılında gerçekleşen İhracat ve ithalat sonuçlarını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 2018 İHRACAT 28 Milyar 175 Milyon İTHALAT ise 42 Milyar 550 Milyon. İhracatımızın ithalatı geçtiği dış ticaret açığı değil de fazlası verdiğimiz bir ekonomi tablosunu da göreceğimiz günlerin gelmesini temenni ediyorum."

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Aralık 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?