Reklamı Kapat

Gelecek Partisi görücüye çıktı

AKP’den istifa eden Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu ve geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığına resmi müracaatı yapılan Gelecek Partisi’nin tanıtımı yapıldı.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kurduğu Gelecek Partisi’nin tanıtımında, özgürlükçü laiklik ve çoğulcu din anlayışını temel ilke edindiklerini belirterek, “Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli; ama dini değerleri bu imtihan sathına sokmamalıdır” dedi.

AKP’den istifa eden Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu ve geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığına resmi müracaatı yapılan Gelecek Partisi’nin tanıtımı yapıldı. Ankara’da gerçekleşen tanıtımda konuşan Ahmet Davutoğlu, partisinin benimsediği ilke ve politikaları, yönetim sistemi, hukuk, ekonomi, dış politika, eğitim ve sağlık alanlarında izleyeceği siyasi ilkeleri açıkladı.

‘SİYASET ALANINA DİNİ DEĞERLERİ SOKMAMALI’

Davutoğlu kürsüde konuşurken arkasındaki dev ekrana partinin logosu yansıtıldı. Davutoğlu, ortak bir gelecek inşa etmeye geldiklerini söyleyerek, siyasi yöntem ilkelerinin kapsayıcılık olduğunu, toplumun her kesimini ve her bireyini kapsayan bir siyasi anlayışın sözcülüğünü yapacağını kaydetti. Özgürlükçü laiklik ve çoğulcu din anlayışını temel ilke edindiklerini belirten Davutoğlu, “Kısıtlayıcı laiklik anlayışı da, dine siyasal düzen içinde işlevsel bir rol tanımlama çabası da, tek bir dini akımın siyasal düzeni antidemokratik yöntemlerle ele geçirerek din-siyaset ilişkisini belirleme iddiası da, küreselleşmeyle derinleşen varoluşsal sorunlar karşısında geçerliliğini yitirmiştir. Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini değerleri bu imtihan sathına sokmamalıdır” diye konuştu.

‘PARLAMENTER SİSTEMİ SAVUNUYORUZ’

Davutoğlu, şöyle konuştu: “TBMM’nin siyasal etkinliği mutlak surette artırılacaktır. Başkanlık Sistemi, hemen her alanda yürütmenin yasama ve yargı üzerindeki etkisini artırma ve yürütmeye mümkün olduğunca fazla güç devretme düşüncesiyle inşa edilmiştir. Bu sistem devam ettiği takdirde demokratik toplum düzenini sürdürmek mümkün olmayacaktır. Bu çerçevede, ülkemizin tarihi tecrübesi ve mevcut yapısını göz önünde bulundurarak, her türlü vesayetten arındırılmış demokratik bir Parlamenter Sistemi savunuyoruz.”

14 Aralık 2019 - Siyaset

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

True Legend - Buda gelecek değil gidecek parti olacak saadet partisinlen başka parti yok hala anlayamadilar ama anlayacaklar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Aralık 01:06

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?