Reklamı Kapat

“Daima mazlumun yanında olacağız”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Doğu Türkistan’da devam eden Çin zulmüne dikkat çekmek ve şehit edilen Müslüman Doğu Türkistanlılar için Türkiye genelinde gıyabi cenaze namazları düzenledi.

Baki Sancak
Baki Sancak Tüm Haberleri

AGD Başakşehir Şubesi’nin de Cuma namazını müteakiben Hz. Hüseyin Camii’nde gerçekleştirdiği gıyabi cenaze töreninde, Çin’in zulmüne tepki gösterilerek bir basın açıklaması okundu. Doğu Türkistanlılara destek için düzenlenen gıyabi cenaze namazında, zalim Çin’e karşı slogan atıldı.

“MÜSLÜMANLARA HER TÜRLÜ BASKI UYGULANMAKTADIR”

Çin zulmüne karşı düzenlenen gıyabi cenaze namazında grup adına basın açıklamasını AGD İstanbul İl Yürütme Kurulu Üyesi Emin Furkan Çelik okudu. Furkan Çelik, dünyanın birçok yerinde insan hakları ihlallerinin yaşandığını, temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığını belirterek, “Başta ABD olmak üzere, emperyalist ülkeler, işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, zayıf bırakılmış ülkeler ve halklar üzerindeki baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir. Baskı ve şiddet politikalarının uygulayıcılarından biri de maalesef Çin’dir. Çin, 1949 yılından bu yana kontrolü altında bulundurduğu Doğu Türkistan’da Müslümanlara her türlü baskıyı uygulamaktadır” ifadelerini kullandı.

“CANIMIZI YAKMAKTADIR”

Doğu Türkistanlıların yaşadığı zor koşulara işaret eden Furkan Çelik, “Çin yönetiminin küresel ekonomik gücü ve boşluk bırakmayan bir diplomasi yürütmesi Doğu Türkistan’la ilgili sağlıklı bilgi almak ve oradaki Müslümanlarla iletişim kurmanın önüne geçmektedir. Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, katliam, zulüm, işkence ve baskılarla inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair haberler canımızı yakmaktadır” şeklinde konuştu.

“DAİMA MAZLUMUN YANINDA OLACAĞIZ”

Furkan Çelik, “Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak, bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak, bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kurulması için gayret etmekten geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır. Biz her zaman zalime karşı, daima mazlumun yanında olacağız. Doğu Türkistan ve diğer zulüm altındaki beldeler zulümden kurtuluncaya kadar mücadelemiz sürecektir” diyerek, basın açıklamasını sonlandırdı.

14 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Baki Sancak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?