Reklamı Kapat

Aspirin yaşlılarda kanser ölümlerini azaltıyor

Tıp dünyasının tartışmalı konuları arasında yer alan aspirinin faydaları ile ilgili yeni bir araştırma sonucu geldi.

Yeni bir araştırmada, düzenli olarak aspirin alan 65 yaş üzeri yetişkinlerin, tüm nedenlerden ve kanserden ölüm oranlarında önemli bir düşüşe sahip olduğunu bulundu .  

Araştırmacılar, "Bu gözlem tüm ölüm nedenleri arasında tutarlıydı. Ancak haftada üç ya da daha fazla aspirin kullanan kişiler arasında kolorektal kanser ölümü riskinde en büyük düşüş kaydedildi" dedi.

Araştırmada, 7 yıl boyunca her gün düzenli olarak aspirin kullanan kişilerin, karaciğer veya yemek borusu kanserine yakalanma riskinin yüzde 47 oranında azaldığı tespit edildi.

Mide kanserine yakalanma riskiyse yüzde 38 oranında düşüş gösterdi. Araştırmada akciğer kanseri riskinin yüzde 35, löseminin yüzde 24, prostat kanserinin ise yüzde 14 oranında azaldığı da görüldü.

Araştırmaya göre düzenli aspirin kullananların pankreas kanserine yakalanma oranları da yüzde 34 daha az.

146 bin kişide yapılan araştırmada aspirin kullananlarda;
Herhangi bir nedenden ölme riski  yüzde 19,
Herhangi bir kanserden ölme riski yüzde 15, 
Gastrointestinal kanserlerden ölme riski yüzde 25 
Kolorektal kanserden ölme riski ise yüzde 29 azaldı.

Ayrıca Aspirinin bu yararlı etkisinin Vücut Kitle İndeksiyle de bağlantılı olduğu ortaya konulan çalışmada, BMI'i 20'nin üzerinde olan kişilerde bu etkinin gözlendiği belirtildi.

Ancak bu veriler daha önce Avustralya'da yapılan çalışmanın tam tersi sonuçlar içeriyor. Avustralya'da yapılan çalışmada Aspirin kullananlarda daha yüksek ölüm bildirilmişti.

Aspirin nedir? Yararları nelerdir?

Aspirin veya diğer adıyla asetilsalisilik asit (kısaca ASA), genellikle hafif ağrı ve sızılar için kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ayrıca kan seyreltici etkisi vardır ve kalp krizine karşı koruma sağlaması amacıyla uzun dönem az dozaj kullanılır. Aşırı dozda kullanımı yüzünden her yıl yüzlerce kişi ölümcül etkilere maruz kalsa da, genel olarak aspirinin faydalı bir ilaç olduğu kabul edilir.

Aspirinin hammaddesi olan asatilsalisilik asit söğüt ağacından elde edilir. Geçmiş tarihlerde sağlık etkisi sebebiyle kullanıldığı tarih kitaplarında da geçmektedir.

Ağrı kesicidir.
Boğaz ağrısına iyi gelir.
Kanı dulandırır ve pıhtılaşmayı önler.
Güneş yanıkları ve kızarıklarının tedavisinde etkilidir.
Adet söktürücü özelliği vardır.
Kısırlığı önlemede olumlu etkileri vardır.
Prostat hastalığı riskini azaltır.
Ateş düşürücüdür.
Meme kanseri, kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Alzheimer hastalığı riskini azaltır.
Parkinson hastalığı riskini azaltır.
Kalp krizi riskini azaltır.
Felç riskini azaltır.

Aspirinin zararları nelerdir

Her ne kadar az doz kullanıldığında faydalı olduğu söylense de aspirin kullanımında dikkatli olmakta fayda var. Aspirin dudak ve dilde alerjik etki gösterebilir.Aşırı doz kullanımda karaciğerde işlev bozukluğuna, kanamalara, ve ülsere yol açabilir. Kanı sulandırdığı için kanamalı hastalıklarda pıhtılaşmayı geciktirdiğinden sağlık riski oluşturabilir. Uzun süreli kullanımı böbrek hasarına yol açabilir, böbrek yetmezliği görülebilir.

Tüm bu etkilerinin yanı sıra diğer ilaçlarla olan olumsuz etkileşimlerine de dikkat etmek gerekiyor. Uzun süreli kullanımlarda muhakkak doktorunuza danışın.

Aspirinin tarihçesi

Aspirinin il ortaya çıkışı 1897 yılında kimyager Felix Hoffmann’ın saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle mümkün oldu. ASA, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Aspirinin etken maddesini oluşturuyor ve dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacından üretiliyor.

13 Aralık 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?