Reklamı Kapat

Son Dakika! Ermeni tasarısına Meclis'teki dört partiden tepki geldi

ABD Senatosu'nun 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan karar tasarısının kabul edilmesinin ardından Meclis'teki dört parti karara tepki gösterdi.

Ermeni tasarısı iddiasına ilişkin tasarının ABD Senatosu'ndan geçmesi üzerine Türkiye'deki yetkililerden ve dört partiden tepki geldi.

ABD'de kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, sosyal medya hesabı twitter üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD Senatosu’nun, çarpık tarih anlayışını küçük siyasi hesaplarına alet eden kararını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Yok hükmündeki bu karar siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir" dedi.

Tasarının bir geçerliliğinin olmadığı açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD'ye tepkisini "ABD Senatosu’nun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir. Hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur. Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Senatosu'nun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesini kınayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Umut ederim bu hatalarından dönerler ve yıllardır müttefik olarak NATO ve çeşitli uluslararası arenalarda ilişki kurduğumuz bu ülkeyle inşallah ilişkilerimizi de rayına oturtmuş oluruz" şeklindeki fadeleri kullandı.

ABD'YE ERMENİ TASARISINA MECLİSTEKİ 4 PARTİDEN TEPKİ

Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında ABD Senatosunun, 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul edilmesine tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç,  "Amerikan emperyalizmini şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar bağımsızlık ruhuna nasıl sahipse, ülkemizin varoluşunu hangi değerlerle kazanmışsa bundan sonra aynı değerlerle buna sahip çıkacaktır. ABD emperyalizmine asla boyun eğmeyecektir. Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları bir soykırımın parçası değildir. ABD emperyalizminin aldığı bu kararı şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili CHP'nin ortaya koyduğu fikirlere katıldıklarını belirterek, bilgiyi teyit etmeye çalıştıklarını söyleyen MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise "Bunun teyit edilmesi halinde Meclis olarak inşallah hep birlikte bir tavır geliştirip ABD Senatosunun vermiş olduğu bu yanlı, taraflı, milletimize, tarihimize, ortak geçmişimize hakaret ve iftiraları teşkil edecek olan karara karşı hep birlikte hareket etmenin uygun olacağını bizler de düşünüyoruz" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise soykırım tasarısına ilşkin karara "Şayet bu sözde Ermeni yasa tasarısı ABD Senatosundan çıkmışsa diğer siyasi partilerin grup başkanvekillerinin ifade ettiği gibi TBMM olarak ortak bir kınama kararı alınmasının yerinde olacağı kanaatini taşıyorum. Eğer ABD Senatosu böyle bir karar vermişse TBMM de ona layık olduğu cevabı verecektir diye umuyorum" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından aldıkları bilgiye göre kararın Senatodan geçtiğini belirten AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise "Hatırlayacaksınız 29 Ekim 2019'da Temsilciler Meclisinden geçen bu karar karşısında Meclisimizde dört siyasi parti bir araya gelerek aslında bir ilki yaptık. Bu kararın Türkiye açısından yok hükmünde olduğuna dair hep beraber bir Meclis kararına imza attık ve açıkladık. Yine Dışişleri Bakanlığının biraz evvel verdiği bilgiye göre Senatodan geçen bu karar Başkan'ın onayına sunulmayan bir karar. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Elbette siyasi parti grupları bir araya geliriz, ne yapacağımıza birlikte karar veririz. İnşallah uygun bir şekilde TBMM buna da bir cevap verecektir" diye konuştu.

13 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Drerdemkarel - Türkiye BMM Amerikanın Son yüzyılda yapmış olduğu cinayet ve soykırım adına her ne varsa bu olayları Genel Kurulda oylamalı ve telin etmelidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 15:31
01

Nebi Özer - Kızılderili katliamını tanıyalım bizde

Veya Afrika kökenli zencilerin katledildiğini...

Afganistan Irak Libya ve Suriye deki katliamları...?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 02:54

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?