Reklamı Kapat

İslam Önderleri Yarın Ankara’da

ESAM tarafından organize edilen 28’inci Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, yarın Ankara’da toplanıyor.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri

‘Yeni Bir Dünya İçin Barış, Adalet ve Merhamet’ temasıyla düzenlenecek programa 60 ülkeden 120’ye yakın İslam dünyasının siyasi hareket liderleri, başkanları, temsilcileri, sivil toplum ve kanaat önderleri, akademisyenler, ilim adamları, aktivistler ve kurum temsilcileri katılacak.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, ‘Yeni Bir Dünya İçin Barış, Adalet ve Merhamet’ temasıyla 28’inci kez yarın Ankara’da toplanıyor. 14-15 Aralık tarihlerinde Ankara The Green Park Hotel’de gerçekleştirilecek olan uluslararası toplantıya 60 ülkeden 120’ye yakın İslam dünyasının siyasi hareket liderleri, başkanları, temsilcileri, sivil toplum ve kanaat önderleri, akademisyenler, ilim adamları, aktivistler ve kurum temsilcileri katılacak.

60 ÜLKEDEN 120 İSİM KATILACAK

Dünyanın dört bir tarafındaki Müslüman ülkelerden liderlerin katılacağı Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi ile ilgili gazetemize konuşan ESAM Genel Sekreteri Atik Ağdağ, 1969 yılında kurulan ESAM’ın 70’li 80’li yıllardan beri İslam coğrafyasındaki önemli isim ve liderleri bir araya getirdiğini hatırlatarak, “Bu yıl 28’incisi yapılıyor. Toplantının bu seneki teması ‘Yeni Bir Dünya İçin Barış, Adalet ve Merhamet’ olacak. Toplantımıza aşağı yukarı 60 ülkeden 120 civarında İslam dünyasının siyasi hareket liderleri, başkanları, temsilcileri, sivil toplum ve kanaat önderleri, akademisyenler, ilim adamları, aktivistler ve kurum temsilcileri katılıyor” dedi.

ONUR KONUKLARI OLACAK

Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nin bu yıl özel konuklarının olacağının altını çizen Ağdağ şöyle devam etti: “Filipinler Moro’da Müslümanların onlarca yıl mücadelesini yürüten Hacı Murat İbrahim Bey, Bangsamoro Müslümanları başbakanı olarak toplantıya onur konuğu olarak heyeti ile birlikte teşrif edecekler. Beraberinde tarım bakanı, sağlık bakanı ve bir heyetle gelecekler. Yine Azad Keşmir başbakanı da teşrif edecekler. Özellikle İslam dünyasında kriz ve sıkıntılı dediğimiz; Doğu Türkistan, Keşmir, Suriye ve Yemen gibi ülkelerdeki Müslüman topluluk temsilcileri katılacaklar. Ülkelerindeki durumu dile getirecekler. Müslümanlar olarak bu konuları nasıl çözeceğimizi gündem yapacaklar.”

YETERLİ İLGİYİ GÖRMELERİ İÇİN GÜNDEM YAPACAĞIZ

Kısa bir süre önce özerkliğini kazanan Moro’nun önemine dikkat çeken Ağdağ, “Moro’da Müslümanlar yeni bir dönem ve imkân kazandılar. Oranın sahiplenmesi gerekir. Zaten hem Milli Görüş hareketi hem Erbakan Hoca geçmişten bugüne oraya en fazla sahip çıkanlardandır. Bugün de Moro’nun geleceğinin Müslümanlar eliyle şekillendirilmesine katkı sunma sürecindeyiz. İkincisi ise İslam dünyası için neredeyse Kudüs kadar önemli bir olan Keşmir çok ciddi anlamda gündemde. Özellikle Cammu Keşmir olarak bilinen bölge Hindistan’ın işgalindeydi, şimdi ise tamamen Hindistan’ın bir ilhak süreci var. Bu anlamda da bu mevzunun hem ülkemizde hem dünya kamuoyunda yeterli ilgiyi bulması açısından Milli Görüş Hareketi Erbakan Hocamız bu mevzuyu hep canlı ve gündemde tuttu. Bu toplantıda da yine Keşmir’den Azad Keşmir Başbakanı bu toplantımıza iştirak etmiş olacak. Yine Filistin’den çok sayıda misafirimiz olacak. Çünkü Filistin davası bu çalışmalarımızın en merkezindeki meselelerdendir. Ve İslam Birliği açısından en temel, en hayati önemi taşıyan bir meseledir. Bu nedenle de Filistin meselesini gündemde tutacağız. Uzun zamandır Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik zulümler ve sıkıntılar var. Yine o boyutuyla da oradaki zulmün tel’ini ve Müslümanların bu işe sahip çıkmasına yönelik Doğu Türkistan’dan da önemli misafirlerimiz toplantıda olacaktır” diye konuştu. 

ALTI OTURUMDA 40 TEBLİĞ SUNULACAK

Ağdağ, “Ayrıca Fas’tan Endonezya’ya kadar geçmişten bugüne toplantılarımıza iştirak eden hareket liderleri, siyasi parti temsilcileri toplantımıza iştirak edeceklerdir. Programda Saadet Partisi Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Oğuzhan Asiltürk Bey, ESAM Genel Başkanımız Recai Kutan Bey, hem ülkemiz gündemi hem İslam coğrafyasına yönelik mesajlarını sunacaklar. Eski Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Mehmet Görmez Bey toplantımıza katılarak, toplantı muhtevasını belirlediğimiz ‘Yeni Bir Dünya İçin Barış, Adalet ve Merhamet’ temasının takdimi açısından açılış konuşmasını yapacaklardır. Toplamda 6 oturum yapılarak, 40 civarında tebliğ sunulacak. Ve toplantıda yapılan müzakereler bir sonuç deklarasyonu olarak da kamuoyuna takdim edilecek. Moro gündemi özelinde gelen sağlık bakanı ve heyetine yönelik de özel bir sağlık çalıştayı da yapılacak. Bu çalıştayda Moro’daki sağlık çalışmaları ve ülkemizden o bölgeye çalışma yapan gerek resmi, gerek yarı resmi gerekse sivil toplum kuruluşlarının katkıları tekraren gözden geçirilip bunun bir koordinasyonla yürümesine yönelik bir çalıştay da inşallah icra edilecek.”

13 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?