Reklamı Kapat

Çavuşoğlu'ndan 'İsrail' çıkışı: Tek umut Müslümanların birliğidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İİT'nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları programında, İsrail'in hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceğini söyledi. Çavuşoğlu, "Tek umut Müslümanların birliğidir." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fas'ın başkenti Rabat'ta İİT'nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen toplantıda konuştu. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin halkının haklarının elde edilmesi için tek umudun Müslümanların birliği olduğunu belirterek, "İsrail, Filistin yurdunun etnik temizliği ve ırkçı bir rejim yaratma hayalini hiçbir zaman gerçekleştiremeyecektir." dedi. Çavuşoğlu, "Bellek kaybı ve ikiyüzlülüğe karşın Filistin halkının haklarının elde edilmesi için tek umut Müslümanların birliğidir. Birçok konuda görüş ayrılıklarımız ve farklılıklarımız olabilir. Fakat ikili anlaşmazlıklarımızın mücadelemizi baltalamasına izin vermemeliyiz." ifadelerini kullandı.

İİT'nin gücünün, birlik, dayanışma ve iş birliği halinde hareket eden üyelerinin kolektif sesinden kaynakladığını belirten Çavuşoğlu, "Sadece kolektif hareketle, ümmetin beklenti ve ümitlerini karşılayabiliriz" diye konuştu.

Tek umut Müslümanların birliğidir

"Başkenti Kudüs olan 1967 sınırlarındaki bağımsız Filistin devleti kurulmasına yönelik tarihi misyonumuza her zaman sadık kaldık." diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ancak Kudüs dahil olmak üzere Filistin topraklarının işgali devam etmektedir. Bellek kaybı ve ikiyüzlülüğe karşın Filistin halkının haklarının elde edilmesi için tek umut Müslümanların birliğidir. Birçok konuda görüş ayrılıklarımız ve farklılıklarımız olabilir. Fakat ikili anlaşmazlıklarımızın mücadelemizi baltalamasına izin vermemeliyiz. Filistinli kardeşlerimiz de kendi farklılıklarını çözmeli ve uzlaşmaya varmalıdır."

Çavuşoğlu, Kudüs, Batı Şeria ve Ürdün Vadisinde uluslararası hukukun ihlal edilmesine yönelik girişimler gördüklerini belirterek, bu tür girişimlerin iki devlet temelindeki çözümü imkansız hale getireceğini ifade etti.

İsrail, hayalini gerçekleştiremeyecek

Çavuşoğlu, son olarak El Halil'de olduğu gibi yeni yasa dışı yerleşimlerin ve yerleşim yerlerinin genişletilmesinin "sahada gerçeklik yaratmaya" dönük uzun vadeli planın bir parçası olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, "Ancak Filistin halkının kendini adamışlığı üstün gelecektir. İsrail, Filistin yurdunun etnik temizliği ve bir ırkçı rejim yaratma hayalini hiçbir zaman gerçekleştiremeyecektir." diye konuştu.

Aşırıcılık ve radikalizmle mücadele bahanesiyle meşrulaştırılıyor

İİT'nin ayrımcılık, şiddet ve karalamaya karşı Müslüman toplulukların ve azınlıkların her zaman koruyucu olmayı gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları ifade etti:

"Doğuda ve batıdaki Müslüman azınlıklar ve topluluklar dahil olmak üzere tüm ümmetin esenliğinin savunucusu olmayı sürdürmeliyiz. İslam karşıtı ve ırkçı olaylardaki endişe verici artışa karşı sadece safları sıklaştırarak mücadele edebiliriz. Toplumlarımızı etkileyen çatışmalar, terörizm ve yoksulluk gibi meydan okumaları da ele almalıyız. Rohingyalar, Uygurlar, Keşmirliler, Kıbrıslı Türkler, Batı Trakya'daki Türk azınlık ve diğerlerinin haklarını savunma ve tanıtma çabalarımız artırılmalıdır. İİT, Müslümanların insani ve dini haklarının ihlalinin, aşırıcılık ve radikalizmle mücadele bahanesiyle meşrulaştırıyor gibi görünmemelidir."

Türkiye'nin İİT'ye katkıları sürecek

Bangladeş'in başkenti Dakka'da düzenlenecek İİT’nin Kapsamlı Reformu için Beyin Fırtınası Oturumunun teşkilatın icraat ve kapasitelerinin değerlendirme fırsatı sunacağını belirten Çavuşoğlu, toplantıyı düzenleyecek Bangladeş'e teşekkür ederek, teşkilat üyelerine bu toplantıya aktif katılım çağrısında bulundu.

Gambiya'nın, "Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın soruşturulması" için Myanmar'a karşı Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açtığı davaya değinen Çavuşoğlu, Gambiya'ya da bunun için teşekkürlerini sundu. Çavuşoğlu, "Türkiye, muhteşem İİT ailesinin bir üyesi olmaktan gurur duymaktadır. İİT ekseninde aktif katkılarımız, zirve dönemimizin sona ermesine bakmaksızın sürecektir." dedi.

'İlk kıblemiz Miraç şehrini özgürleştirmekten geri durmayacağız'

Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığında da Türkiye'nin desteklerini sürdüreceğini kaydeden Çavuşoğlu, "Asil hedeflerimizden asla vazgeçemeyeceğiz ve Müslüman dünyanın faydasına çaba gösteren her üye devletle beraber olacağız. İnanıyorum ki birliğimiz, dayanışmamız ve iş birliğimiz büyüyerek güçlenecek. Şerefli hedeflerimizin izinde bir arada durduğumuz sürece hiçbir şey bizi ilk kıblemiz Miraç şehrini özgürleştirmekten geri koyamaz." ifadesini kullandı. 

12 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Ali Aydın - "Kur'anlar yakılıyor. Camiler kapatılıyor. Medreseler yasaklanıyor. Din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkekler ile evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür.” Mesut ÖZİL

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 22:05
04

Adem Yağcı - İslam birliği kurulması için önce D-8 lerin çalışması lazım gelişmesi lazım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 09:23
03

Ahmet - Ama ad ile dost ve müttefik olarak islam birliği kurulmaz!

İncirlik ve kürecikle israili koruyarak islam birliği kurulmaz!

Zalim natoyla islama karşi savaşarak islam birliği kurulmaz!

Açikcasi siyonistlerin kurduğu akp ile islam birliği kurulmaz!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 07:34
02

Çetin - TEK ÇARE D-8 LER DİYECEK AMA, DİLİ VARMIYOR. NEYSE İSLAM BİRLİĞİNDEN BİLE BAHSETMESİ ÖNEMLİ.

ÇOK GEÇ ANLIYORSUNUZ ÇOK.

ERBAKAN HOCAMI 40 YIL GERİDEN TAKİP EDİYORSUNUZ.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 17:47

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?