Reklamı Kapat

Burhan Kuzu: 'Ak Parti'de adam yetişmeliydi, parti dağılıp gidiyor'

Ak Parti eski milletvekili Burhan Kuzu, "Koca partide 10 tane adam olabilmeliydi. 12 milyon kayıtlı üyemiz var diyoruz, yetiştirseydik. Lider sultası dediğimiz maalesef böyle oluyor." dedi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Burhan Kuzu: 'Ak Parti'de adam yetişmeliydi, parti dağılıp gidiyor'
Video için play'e tıklayın

Eski Ak Parti Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, TV5'te Mehmet Ali Kayacı'nın hazırlayıp sunduğu "Buluşma Noktası" programında soruları cevaplandırdı. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görev süresinin ne zaman biteceğine dair soruya da cevap veren Kuzu, Erdoğan'ın yeniden aday olup seçilmesi durumunda bir beş yıl daha hakkı olduğunu söyledi. 

DAVUTOĞLU, BAŞBAKAN İKEN PARTİ KURUYORUM DESEYDİ ANLAMI VARDI

Yeni parti kurma hazırlıklarında sona gelen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yüklenen Burhan Kuzu sert eleştirilerde bulundu.

Davutoğlu'na Başbakan iken koltuğu bıraktırılıp kongreye gidildiğini söyleyen Kuzu, “Son seçimden sonra niye bu hale düşüldü bunlarda konuşuldu. Parti içinde eski arkadaşlarımızı toplayıp vefa iftarları da yapıldı. Belki bunlar yetmedi. Bu arkadaşlarımız, Başbakan iken Cumhurbaşkanı iken, Bakan iken, bizim politikamızı beğenmeyip ben ayrılıyorum, parti kuruyorum deseydi, bunun bir anlamı vardı. Kendi çapında derdik. Başbakanken niye bırakıp gitmiyor. Ben şunu anlatmaya çalışıyorum. Makamdayken kendi gitmesi lazım.” dedi.

LİDER SULTASI DEDİĞİMİZ ŞEY MAALESEF BÖYLE OLUYOR

Ak Parti'de Recep Tayyip Erdoğan sonrası için dikkat çeken ifadeler kullanan Kuzu, “Devlet yönetmek öyle şey değil ki. Tayyip Bey gitsin tamam da sonra ne olacak. Yetişmeliydi, koca partide 10 tane 20 tane adam olabilmeliydi. 12 milyon kayıtlı üyemiz var diyoruz, yetiştirseydik. Bir tek Tayyip Bey için demiyorum ki, Demirel de Özal da aynısını yaptı. Bu lider sultası dediğimiz mesele maalesef böyle oluyor. Kendilerinden sonra ikinci bir adam üzerinde durmuyorlar, durmayınca da gittiği zaman parti dağılıp gidiyor.” diye konuştu.

BURHAN KUZU’YA AK PARTİ HİÇBİR ŞEY VERMEMİŞTİR

Burhan Kuzu, Kayacı'nın “Abdüllatif Şener, ben ekonominin başındayken bıraktım gittim diyor. Davutoğlu'da aynı şeyi söylüyor” sözlerini, “Abdüllatif Şener'e Deniz Baykal tarafından Cumhurbaşkanlığı ışığı yakıldı. Dışarıda kalarak o da olmadı. Herkes bir beklenti içinde. Bakın bunu konuşan Burhan Kuzu'ya bu parti hiçbir şey vermemiştir. Anayasa Komisyonluğu Başkanlığı benim ana sütüm gibi helaldir. Anayasa profesörüyüm dört dönem vekildim. Hangi partiye gitseydim ben evelallah her yerden vekil olurdum. Bir anayasa profesörünü her halde vekil yaparlardı. Bunu niye söylüyorum, herhangi bir şey olupta bulunduğum konumu korumak için söylemediğimi söylemek için söylüyorum. Normal şartlarda benim gibi bir adamın onlar gibi konuşması lazım. Şöyle efendim bana da şu yapıldı, bana da bu yapıldı bilmem ne. Onu konuşurum ama burada konuşmam.” açıklamasıyla değerlendirdi. 

BEN BAKANLIK İSTEMEDİM, MECLİS BAŞKANLIĞI İSTEDİM

“Ben derdimi içime atıyorum, onlar gibi dışa atmıyorum diyorsunuz?” sorusunu Burhan Kuzu şöyle cevapladı:

“Aynen öyle. Kol kırılır yen içinde kalır. Mesele bu. Cumhurbaşkanı bana hiçbir şey vermemiştir. Ne vermiştir. Meclis başkanlığı talebim oldu, onu da uygun bulmadı kendisi. Aday olayım dedim, adaylığıma müsaade etmedi. Aday olsaydım ben meclis başkanıydım. 3 dönemde de oldu. Allah’ın izniyle bir dilekçeme bakar. Bunu dinleyen arkadaşlar buna evet diyorlardır şimdi. Ben mecliste çok ciddi oyla seçilirdim. Dilekçe verseydim bu ihale bana kalırdı. Hiçbir zaman bunu yapmadım. Halbuki seçimle gelen bir yer olduğu için talepte bulundum. Hiçbir zaman bakanlık istemedim, verir vermez kendi bileceği iş. Ama ben, meclis başkanlığını istedim zaten seçimle gelen bir yer. Anayasa diyor ki, partiler meclis başkanı adayı gösteremezler, niye, tarafsız olacağı için meclis başkanı, kendi çıksın. Efendim temayül yapıldı, en çok oyu aldık, yine aday yapılmadık. Aday olalım dedik, yine aday yapılmadık. Bundan dolayı içimde ukde olmuştur. Yoksa niye bakan yapmadı kendisi bilir. Şahsımla alakalı bir sorun zannetmiyorum. Bilmiyorum, sebebinin ne olduğunu, hiçbir sorunumuz da yok. Benim en azından bildiğim yok.”

12 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Ali Aydın - "Kur'anlar yakılıyor. Camiler kapatılıyor. Medreseler yasaklanıyor. Din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkekler ile evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür.” Mesut ÖZİL

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 22:01
03

sarımahmutoğlu - kuzunun makamda gözü yoksa niçin meclis başkanı olmak istemiş, makam verilmediğinden bahsediyorda, niçin verilmediğinden bahsetmiyor, neden verilmediğinin niçin sormamış, kapasitesi mi yokmuş,, niçin öğrenmemiş

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 18:26
02

Vatandaş - evet çok haklı burhan kuzu davutoğlu başbakanlığı bırakmadıki elinden alındı seçilmiş yerine atanmış başbakan geldi adam kendisi söylüyor bana başbakan ol ama başbakanlık yapma dediler diyor. eğer sahtekarsa neden partinin başına getirdiniz bakanlık verdiniz başbakan olmasına imkan tanıdınız diye sormak lazım. burhan kuzu da dahil akp içinde acaba pisliğe harama haksızlığa yolsuzluğa ranta bulaşmamış biri varmı? varsa elini değil ayağını öpeyim

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 15:39

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?