Reklamı Kapat

Müslüman zulme boyun eğmez

“Mısır zindanlarında çoğu genç en az 60 bin kişi var”

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Mısır’da darbe karşıtı gösteri sırasında vurularak şehit edilen Esma el-Biltaci’nin annesi Sena el-Biltaci, protestoda yaptığı açıklamada, “İnsan Hakları Günü’nde insan haklarından bahsetmeye geldik. Ancak Mısır’da insan hakları yok ve olması için çaba sarf ediyoruz. Kızım Esma, Sisi cuntası tarafından Rabia Meydanı’nda şehit edildi, eşim ve oğlum ise şu an cunta zindanlarında. Eşimin ilaç almasına bile izin verilmiyor. Mısır zindanlarında çoğu genç en az 60 bin kişi var” ifadelerini kullandı.

“ZALİMLER MUTLAKA HESAP VERECEK”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır’da, Suriye’de, Doğu Türkistan’da ve yeryüzünün her yerinde acıların yaşandığını söyleyerek, “Şimdi insanlar Firavun mu olmak istiyor, Musa mı olmak istiyor? Zalimler mutlaka bir gün hesap verecek” dedi.

İstanbul’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Mısır’da devam eden darbeci Sisi zulmüne karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi. ‘10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ kapsamında Mısır zindanlarındaki ağır koşullara dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş Fatih Camii’nden başlayıp Saraçhane Parkı’na kadar devam etti. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay ve Mısır’da zulme maruz kalan İhvan üyelerinin eşlik ettiği yürüyüşte Mısır zindanlarındaki mazlumlara ‘yalnız değilsiniz’ mesajı gönderildi.

“ZALİMLER MUTLAKA BİR GÜN HESAP VERECEK”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır’da, Suriye’de, Doğu Türkistan’da ve yeryüzünün her yerinde acıların yaşandığını söyleyerek, “Bu durum bir kader değil. Bu acılar geride kalacak. Şehitler ve hapishanedeki kardeşlerimiz geleceğimizin bereketi olacak. Şimdi insanlar Firavun mu olmak istiyor, Musa mı olmak istiyor? Biz Harun gibi Musa’nın yanındayız ve ahireti kazanmaya niyetliyiz. Firavunlar son dakikada pişmanlık duyup tövbe ederler ama Allah kabul etmez. Şimdiki durumda İslam liderlerinin çoğu Firavunların yanında. Zalimler mutlaka bir gün hesap verecek” diye konuştu. 

“SİSİ NEYSE İSRAİL DE ODUR”

Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay ise, “Darbeciler Batı tarafından kırmızı halılarla karşılanıyor ve dünyanın düzenini koruyan kahramanlar olarak görülüyorlar. ‘Kahrolsun Sisi, kahrolsun Beşşar Esed’ demekle ‘Kahrolsun İsrail’ demek aynı şeydir. İslam dünyasının başındaki diktatörler sayesinde İsrail bölgede güçlüdür. Şunu bilmemiz gerekiyor ki, Sisi neyse İsrail de odur” diyerek, İsrail’in zulmünün İslam coğrafyasına nasıl yayıldığını anlattı.

“BİR GÜN ÖZGÜR MISIR’A GERİ DÖNECEĞİZ”

n Eşi Mısır cezaevinde mahkûm olan ve kendisi de Mısır cezaevlerinde işkence gören Dr. Noha Kasım ise Mısır’da yaşananları kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını söyleyerek, “Eşim 23 yıl hapis cezası aldı ve bu Mısır şartlarında aslında müebbet hapis cezası anlamına geliyor. Mısır cezaevlerinde kadınlar tek başına bir metreye bir metre ebatlarında hücrelerde kalmak zorunda. Tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlardan yoksun şekilde bir yıldan fazla bu hücrelerde kaldım. Erkekler ve çocuklar da bu muameleye maruz bırakılıyor. Mahkûmların yemek ve tedavi dâhil insani hiçbir ihtiyacı karşılanmıyor. Sisi cuntası korku salarak insanların ülkelerine geri dönmelerini engellemeye çalışıyor. Bir gün özgür Mısır’a geri döneceğiz” şeklinde konuştu.

“MISIR ZİNDANLARINDA 60 BİN KİŞİ VAR”

Mısır’da darbe karşıtı gösteri sırasında vurularak şehit edilen Esma el-Biltaci’nin annesi Sena el-Biltaci, protestoda yaptığı açıklamada, “İnsan Hakları Günü’nde insan haklarından bahsetmeye geldik. Ancak Mısır’da insan hakları yok ve olması için çaba sarf ediyoruz. Kızım Esma, Sisi cuntası tarafından Rabia Meydanı’nda şehit edildi, eşim ve oğlum ise şu an cunta zindanlarında. Eşimin ilaç almasına bile izin verilmiyor. Mısır zindanlarında çoğu genç en az 60 bin kişi var. Tek kişilik hücrelerde onlarca insan yaşamak zorunda bırakılıyor ve en küçük bir insani talep bile karşılanmıyor” ifadelerini kullandı.

“BİR GÜN ÖZGÜR MISIR’A GERİ DÖNECEĞİZ”

Eşi Mısır cezaevinde mahkûm olan ve kendisi de Mısır cezaevlerinde işkence gören Dr. Noha Kasım ise Mısır’da yaşananları kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını söyleyerek, “Mısır cezaevlerinde kadınlar tek başına bir metreye bir metre ebatlarında hücrelerde kalmak zorunda” dedi.

12 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?