Reklamı Kapat

Ankara Antlasması Brexit sonrasında devam edecek mi?

Avrupa Birliği ile varılan uzlaşma gereği Brexit kararı 31 Ocak 2020 tarihine ertelenmiş durumda.

Ankara Antlaşması ile uzun yıllardır Turk girişimcilerinin en kolay iş kurma ve oturum izni aldığı İngiltere bilindiği gibi 23 Haziran 2016 ylında gerçekleşen referendum ile Avrupa Birliğinden ayrılma kararı aldı.

Aradan 2.5 yıl gibi uzun bir süre geçmesine ragmen referendum sonuçlarının İngiltere içindeki etkileri devam ediyor. İki başbakan değişmesine ragmen hala Brexit ile Avrupa Birliğinden ayrılma konusu netlike kazanmış değil. Ülke kendi içinde ayrılma yanlıları ve Avrupa Birliğinde kalma yanlıları olarak ikiye bölünmüş durumda. 12 Aralık seçimleri bu kilidin açılması için son derece büyük önem taşıyor.

En son yapılan görüşmelerden sonra Avrupa Birliği ile varılan uzlaşma gereği Brexit kararı 31 Ocak 2020 tarihine ertelenmiş durumda. Türk girişimcilerini ilgilendiren kısım ise Brexit sonrasında Ankara Antlaşmasının devam edip etmeyeceği. Bu konuda yurtdışı vatandaşlık ve oturum izinleri konusunda danışmanlık hizmeti sunan Terranova Global ve Yeni Bir Hayat firmaları CEO’su Şevki Akaydın aşağıdaki bilgileri paylaştı.

“Ankara Antlaşması 1963 yılında o zamanki Gümrük Birliği ile yapılan bir anlaşmadan kaynaklanan bir hak. Uzun hukuki mücadelelerden sonra bu hakkı elde eden Türk vatandaşları İngiltere’de şirket kurmak amacıyla Ankara Antlaşması başvurusu yaparak İngiltere’ye yerleşmekte. Dolayısıyla İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması durumunda Ankara Antlaşmasını devam ettirmek gibi bir yükümlülüğü bulunmuyor. Programın başvuru koşullarını tamamen kendi istekleri doğrultusunda belirleme hakkını elde edecek olan İngiltere’nin bu imkanı kullanmasını bekliyoruz. Brexit ile Avrupa Birliğinden çıkması durumunda başvuru koşulları şimdiki kadar esnek olmayacak. Bu konuda iki ayrı görüş bulunmakta.

Birinci görüşe göre Ankara Antlaşması tamamen ortadan kalkacak. Yani artık yeni başvuruları kabul etmeyecekler. Brexit tarihine kadar yapılmış olan başvurular ve alınmış haklar böyle bir değişiklikten etkilenmeyecektir. O kişilerin oturum izinleri aynen devam edecek. Gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda ileri de İngiliz vatandaşı da olabilecekler.

Diğer görüşe göre ise başvuru şartları zorlaşacak. Minimum sermaye şartı, İngilizce dil sınavı, belirli bir eğitim ve iş tercübesi sahibi olma, İngiltere’de açılacak şirkette çalışan istihdam etme gibi kriterlerin gelmesi olasılık dahilinde. Bunların gerçekleşmesi durumunda ise şu anda başvuru yapma imkanı olan birçok kişi artık Ankara Anlaşması başvuru yapamayacak. Böyle bir puanlama sisteminin gelmesi her nekadar başvuru yapmayı zorlaştırsa da gerekli şartları yerine getiren kişilerin daha kolay sonuç almasını sağlayacak.”

Görüldüğü gibi İngiltere’nin Brexit sonrasında nasıl bir yol izleyeceği ve Ankara Anlaşması’nın devam edip etmeyeceği çok net olmasa da neredeyse kesin olan bir beklenti şu andaki kadar kolay başvuruların yapılamayacağı. Bu nedenle başvurmayı düşünen adayların hızlı hareket etmeleri ve 31 Ocak 2020 tarihinden önce işlemlerini tamamlamaları önemli.

10 Aralık 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?