Reklamı Kapat

Hangi ülke kaç Nobel Ödülü aldı?

1901 yılından beri 100 yılı aşkın bir süredir bilimin ve insanlığın önde gelen isimlerine verilen Nobel ödülünü en çok hangi ülke aldı?

Haber albümü için resme tıklayın

Nobel Ödülü, 1901 yılından beri 100 yılı aşkın bir süredir bilimin ve insanlığın önde gelen isimlerine veriliyor. 100 yılı aşkındır dağıtılan Nobel Ödülleri daha çok batılı ülkelere giderken Türkiye sadece bir kez, 2006'da edebiyat alanında romancı Orhan Pamuk ile bu ödülü kazandı. Türkiye doğumlu Aziz Sancar ise 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) çalışmaları için aldı.

Nobel'i sırasıyla en çok kazanan ülkeler ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç oldu.

ABD Edebiyat alanı dışında bütün Nobel Ödülleri'nde birinci sırada yer alırken Fransa 17 Nobel Edebiyat Ödülü ile bu katagoriyi en çok kazanan ülke. Fransa'yı 15 ödülle Almanya, 13 ödülle İngiltere ve 11 ödülle ABD takip ediyor. Türkiye'nin ise ilk Nobel Ödülü edebiyat alanında geldi.  2015’te ise Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetikbilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

Nobel kadınlara 52 kez verildi

Dinamiti bulan Alfred Nobel adına 1901'den bu yana verilen Nobel Ödüllerini 856 erkek alırken bu ödüller kadınlara 52 kez verildi.

Kadınların en çok Nobel aldığı katagori ise barış oldu. Nobel Barış Ödülü'nü kadınlar 17 kez alırken bu ödül erkeklere 89 kez verildi. Kadınlar 14 Nobel Edebiyat Ödülü alırken Tıp alanında ise 12 kez Nobel kazandı. Nobeli iki kez kazanan 4 kişiden birisi ise kadın. Fransız Marie Curie, 1903'te Nobel Fizik Ödülü'nü, 1911'de ise Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ 2019'U KİM ALDI?

2019 Nobel Edebiyat ÖdülüAvusturyalı yazar Peter Handke’nin oldu.Bosna'da yaşanan soykırımı inkar eden ve Sırp lider Slobodan Milosevic'e duyduğu hayranlığı her fırsatta dile getiren Peter Handke'nin Nobel Edebiyat Ödülü kazanması tepki çekti. Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen ve 10 Aralık'ta ödülünü İsveç Kralı Carl 16. Gustaf'dan almaya hazırlanan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye bir tepki de Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt'tan geldi. Yunt yaptığı açıklamada, ödül törenine davetli olduğunu ancak katılmayacağını kaydetti. 
 

NOBEL ÖDÜLÜ NEDİR? 

Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel Ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

NOBEL ÖDÜLÜ TARİHİ

Nobel Ödülleri, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından kişiler veya kuruluşlara fizik, kimya, edebiyat, barış ve Fizyoloji veya Tıp alanlarındaki olağanüstü başarılarına verilmektedir.[1] 1895 yılındaki Alfred Nobel'in vasiyeti doğrultusunda, 1896 yılından bu yana Nobel Vakfı tarafından idare edilmekte ve yürütülmektedir. Ekonomi dalında verilen bir başka ödül ise 1968 yılında Sveriges Riksbank ile Merkez bankasının İsveç ekonomisine yapmış olduğu katkılar nedeniyle verilmeye başlanmıştır.

HANGİ DALLARDA VERİLİR? 

Nobel Edebiyat Ödülü
Nobel Ekonomi Ödülü
Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü
Nobel Fizik Ödülü
Nobel Kimya Ödülü
Nobel Barış Ödülü

10 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?