Reklamı Kapat

Ahmet Davutoğlu'na yakın isimden Gürsel Tekin'e tepki: Yakıştıramadım

CHP Milletvekili Gürsel Tekin'in eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yönelik sözlerine Ahmet Davutoğlu'nun ekibinde bulunan isimden tepki geldi.

Şehir Üniversitesi'nin kredi konusunda Halkbank'la yaşadığı kriz, siyasi alanda Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşı karşıya getirdi. Erdoğan, Davutoğlu'nu Halkbank’ı dolandırmakla suçlarken; Davutoğlu'da eski ve görevde olan Başbakan ve Cumhurbaşkanlarının mal varlıklarının araştırılması çağrısı yapmıştı.

Siyaseten karşı karşıya gelen Erdoğan ve Davutoğlu'nun "mal varlığı" tartışmasına CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de katıldı. Tekin, "Davutoğlu’nun çıkışını olumlu buluyorum" dedi. "Davutoğlu'nun teklif ettiği düzenlemeyi 2017 yılında imzalaması için Sayın Davutoğlu’na göndermiştik" diye konuşan Tekin, "O günlerde kendisi sözlü olarak ‘Ben Etik yasasını’ getireceğim demişti. Biz de kendisinin sözlü dile getirdiği yasayı bizzat yazılı hale getirerek ilk olarak imzalaması için kendisine gönderdik. Ancak o imzalamadı." dedi.

"İKİ YIL ÖNCE İMZALAMASI İÇİN GÖNDERDİK, İMZALAMADI"

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Davutoğlu’nun iki yıl önce kendilerinin sunduğu ancak o gün imzalamadığı teklifi bugün kendisinin gündeme getirdiğini öne sürdü. Tekin, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Davutoğlu’nun çıkışını olumlu buluyorum. Gerçi kendisinin bugün teklif ettiği düzenlemeyi ben, diğer partili arkadaşlarım Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal ve Enis Berberoğlu’yla birlikte 14 Mart 2017 günü TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi olarak sunmuş, imzalaması için Sayın Davutoğlu’na göndermiştik. O günlerde kendisi sözlü olarak ‘Ben Etik yasasını’ getireceğim demişti. Biz de kendisinin sözlü dile getirdiği yasayı bizzat yazılı hale getirerek ilk olarak imzalaması için kendisine gönderdik. Ancak o imzalamadı. İktidar milletvekilleri imzalamadığı için Meclis gündemine gelmedi. O teklifte mal bildiriminde bulunulması, yolsuzluklarla ve rüşvetle mücadele için TBMM Siyasi Etik Komisyonu kurulmasını teklif ediyorduk. Davutoğlu’nun iki yıl önce reddettiği komisyona bugün sahip çıkması beni sevindirdi."

"TEMİZ ELLER OPERASYONU LAZIM"

Türkiye’ye tıpkı bir zamanlar İtalya’da olduğu gibi bir temiz eller operasyonu gerektiğini söyleyen Tekin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Cumhurbaşkanı, iktidara geldiğinde 3 Y ile mücadele vaat ediyordu. Bu 3 Y ile mücadele programında duruyor. Neydi bu 3 Y. Yoksullukla, yolsuzlukla ve yasaklarla mücadele. Üçünde de sınıfta kalındı. Bütün dünyada sabittir ki yolsuzlukla mücadele etmeden yolsuzluluğu yenemiyorsunuz."

AHMET DAVUTOĞLU'NA YAKIN İSİM, CHP'Lİ GÜRSEL TEKİN'E TEPKİ GÖSTERDİ

Parti kurma çalışmalarında bulunan eski başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun ekibinde yer alan Doç. Dr. Selçuk Özdağ, CHP'li Gürsel Tekin'in sözlerine cevap verdi.

Sözcü'ye konuşan Özdağ, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in “Koltuk gidince Davutoğlu, Siyasi Etik Yasa Teklifi’ni imzalamamıştı” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Özdağ, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“Gürsel Tekin, tecrübeli bir milletvekili. Ancak bu açıklamasını şık bulmuyorum, teamüllere de uymuyor. Çünkü, kanunların nasıl yapıldığını bilir. Bir siyasi parti kanun teklifi hazırlar. Başka bir siyasi parti de benzer bir teklif hazırlarsa, bunlar komisyonda birleştirilir. Teklifler Genel Kurul’da görüşülmek üzere sıraya girer. Görüşülür ya da reddedilir. Gürsel Bey’e sormak gerekiyor: CHP ne zamandan beri hazırladığı kanun tekliflerini iktidar partisinin imzasına açıyormuş? Bu sözleri Tekin'e yakıştıramadım.”

10 Aralık 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?