Reklamı Kapat

Cihangir İslam TBMM'de konuştu! Hükümete eleştirilerde bulundu

TBMM'de konuşan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam hükümete eleştirilerde bulundu.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, TBMM'de bir konuşma gerçekleştirdi.

TBMM'de gerçekleştirdiği konuşmayı sosyal medya hesabı aracılığıyla da paylaşan Cihangir İslam, söz konusu paylaşımında, "TBMM'de grubu olmayan partilere söz hakkı yok! Başkanlık Divanı ve gruplar bir teamül başlattı, bu partilere ilk ve son gün 5+1'er dakika söz verdi. Teşekkür ederiz. Bu uygulamanın tüzüğe geçirilmesi için sizlerin desteklerinizi bekliyoruz." dedi.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, TBMM'de gerçekleştirdiği konuşmada hükümete eleştirilerde bulundu. Çevre, eğitim, ekonomi, işsizlik, kayyımlar ve adalet konularında dikkat çeken sözler sarf eden Cihangir İslam, "Bunlar ülkemizin başlıca sorunları ama buradan çıkış mümkün. Bunu da ancak elbirliğiyle yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam'ın konuşması şu şekilde:

Sayın Başkan, çok değerli arkadaşlarım; öncelikle, bu konuşma için hem Başkanlık Divanına hem de grubu olan siyasi partilere teşekkür ediyorum ama bu konuşma hakkımızın bir türlü İç Tüzük’e geçmemesi ve kurumsallaşmaması açısından da hepinize sitem ediyorum, bunları lütfen kabul ediniz.
Çok değerli arkadaşlarım, bu bütçe görüşmeleri, biliyorsunuz, insan hakları, demokrasi ve Hükûmetin icraatları açısından aslında bir nevi özet oluyor, buradaki tartışmalarımız buna odaklanıyor. Hep sona bırakılan bir konudan başlayacağım; çevre meselesi. Bakınız, Kaz Dağları, Alaplı, Ünye Fatsa ve bunun dışında 158 yüzeysel su kaynağının 116 tanesinin içilmez hâle getirilişi, bu hâle dönüşü, sizin nimetlere, evrene ve çevreye bakışınızın özeti; buradaki başarınız.
Eğitime gelince, PISA sonuçlarına bakıyoruz, 72 ülke içinde 52‘nciyiz, 8’inci sınıf öğrencilerinin yüzde 16’sı dört işlemi yapmaktan mahrum; bu da sizin eğitime bakışınız, eğitimdeki başarınız. Şehir Üniversitesi hadisesi bir başka facia. Aslında birkaç sene önce belki de temellerini birlikte attığınız, açılışını birlikte yaptığınız bir üniversiteyi ve gerçekten üniversiteleşmeye çalışan bir üniversiteyi sadece ve sadece siyasi ayrılıklar yüzünden parçalamaya, kapatmaya, lağvetmeye çalışıyorsunuz.
Yine bir başka başarınız, milyoner sayısı. Bu ülke fakirleşirken, siz ekonomiyi aşağı doğru götürürken, 2012’de 54 bin olan milyoner sayısı, 2019’da bakıyoruz, 214 bin kişi. İşte ekonomideki adalet anlayışınızdaki özet, sizin başarınız burada. Gayrisafi yurtiçi hasılaya bakıyoruz, 2013 yılında 950 milyar dolar, istikrarlı bir şekilde düşmüş ve bugün, 2019’da bunu 749 milyara kadar indirmişsiniz. Bu da sizin ekonomideki başarınızın ve ekonomideki istikrarınızın özeti.
Çok değerli arkadaşlarım, 2012’de yüzde 8,4 oranında işsizlik vardı bu ülkede ama 2019’da siz bunu yüzde 14’e çıkarttınız, genç işsizlik oranı yüzde 27,4. Bu da sizin istihdamdaki başarınızın özeti. Kişi başına düşen millî gelire bakıyoruz, hedeflediğiniz 9.647 doları 2019’da tutturamamışsınız, 9.093 dolarda kalmışsınız ve bu sene diyorsunuz ki: “Biz bunu arttıracağız, 10 bin dolara üzerine çıkartacağız.” İnanalım mı? İnanamayız. Niçin? E, 2019’da yüzde 0,5 büyüme sağlamışsınız, 2020’de yüzde 5 büyüme hedefi koymuşsunuz. İnanalım mı? Ben şahsen inanamıyorum. 2018’de bütçe açığı yüzde 10, 2019’da sapma yüzde 55.
Değerli arkadaşlarım, bakınız, saray günde 4,5 milyon lira yiyor; bu, bir ay için 67 bin asgari ücret demek. Örtülü ödeneğe ayırdığınız para 5 milyar 410 milyon; bu, 223 bin asgari ücretlinin yıllık geliri demek. İşte, bu da sizin tasarruf ve kemer sıkma politikanızın özeti.
Sayın Cumhurbaşkanı gitti, İslam ülkelerine dedi ki: “Sizin en zengininiz ile en fakiriniz arasında 200 kat bir uçurum var.” Bizim en üstteki yüzde 20 ile en alttaki yüzde 20’ye bakıyoruz, uçurum 8 kat ama en alttaki yüzde 1 ile en üstteki yüzde 1 arasında bir hesaplama yapsak, inanın, yüzde 200’ü de aşacağını tahmin edebiliriz. İşte, buda sizin topyekûn ekonomik başarınızın özeti.
Kayyımlar… Sattığınız beyaz Toroslar yerine aldığınız siyah Transporterler ve Yusuf Bilge Tunç, bunlar sizin can güvenliğine ve vatandaşınıza bakışınızın özeti. 140 bin ihraç, etkilenen 2 milyon kişi. 17 bin kadın -İslam tarihinin hiçbir döneminde 17 bin kadın cezaevlerinde yatmadı- 800 çocuk cezaevinde, 70’e yakın intihar… Bu, sizin kendi toplumunuza ve insan haklarına bakışınız, buradaki başarınız. Ne diyor sizin yetkilileriniz, partinizin önde gelenleri?
Sayın Kurtulmuş diyor ki: “Eğer 15 temmuz olmasaydı biz bu temizliği 2030’da ancak bitirebilirdik.” Kafa bu kafa. Öbür taraftan Süleyman Soylu, sizin İçişleri Bakanınız, soru sorduğunuzda insana hakaret eden, insanı FETÖ’cülükle, PKK’cılıkla suçlayan İçişleri Bakanınız diyor ki: “Ben Anayasa Mahkemesi değilim.” Yani diyor ki: Anayasayı da takmam, kanunları da takmam, sizi de takmam; kısaca özeti bu. İşte, bu da sizin hak, hukuk ve adalet anlayışınızın özeti. Kadın cinayetleri, iş cinayetleri ve siyanürle intihar. Siyanürle intihar sadece fakirlikle alakalı değil, toplumu hiçleştirmenizle ve duyarsızlığınızla yakından alakalı.
Bunlar ülkemizin başlıca sorunları ama buradan çıkış mümkün. Bunu da ancak elbirliğiyle yapabiliriz.
Hepinize saygılarımı sunuyorum.

10 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Numan Erengil - Beş dakikaya sığdırıla bilen mükemmel bir konuşma, tebrikler Cihangir beye.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 16:18

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?