Reklamı Kapat

AKP ikiye bölündü: Bu tartışmayı bir an önce kapatmalıyız

Erdoğan'ın Davutoğlu'nu 'dolandırıcılık' ile suçlaması sonrası önerdiği mal varlığı araştırılsın teklifi AKP'yi ikiye bölürken "Bu tartışmayı bir an önce kapatmalıyız" sesleri yükseldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Şehir Üniversitesi üzerinden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu 'dolandırıcılık' ile suçlamıştı. Erdoğan'ın suçlamasına karşılık Davutoğlu, mal varlığı araştırılsın önerisinde bulunmuştu. Siyaset gündeminde tartışılan bu konu üzerine Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü "AK Parti Mal Varlığı Komisyonu’na soğuk" başlıklı yazısında, AKP'nin etkili bir ismiyle yaptığı sohbeti aktardı.

Sarıkaya, "Bütçenin tümü üzerindeki görüşmeleri dün TBMM’de izlerken dikkatimi çeken tek nokta, işin doğasına aykırı bir tarzda AK Parti sıralarının boş, muhalefet sıralarının ise tıka basa dolu olmasıydı..." dedi. Sarıkaya, Şehir Üniversitesi kapsamında başlayan tartışma, TBMM’de Mal Varlığı Araştırma Komisyonu kurulması restine dönüşünce ilk desteğin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldiğini İYİ Parti’den de benzer bir açıklama yapıldığını belirtti.

"Muhalefet konunun sadece bu yönüyle değil, benzer şekilde kamu arazilerinin başka hangi vakıflara veya üniversitelere verildiğinin de araştırılması için de aynı görüşteler" diye yazan Sarıkaya, "Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP ise bu konuda bir duruş sergileme çabasında değil. Şu an için gelişmeyi izlemeyi uygun görüyor; ittifak meselesi haline getirmekten uzak duruyor." diyerek şöyle devam etti:

"Hatta MYK Üyesi İbrahim Çiftçi’nin dün konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert eleştiri dolu tweet mesajı da MHP’liler tarafından doğru bulunmadı; kuliste bazı milletvekillerinin tepkisine yol açtı."

"BU TARTIŞMAYI BİR AN ÖNCE KAPATMALIYIZ"

"Muhalefet partilerinin tutumu böyle iken, iktidar kulisindeki durum biraz daha farklıydı." diye yazan Sarıkaya, Öncelikle meselenin böyle bir şekilde gündeme gelmiş olmasından AK Parti’de yönetim erkinde bulunanlar da rahatsız. Nedeni de konunun üniversite üzerinden başlayıp farklı bir yöne gitmiş olması..." ifadesini kullanarak ismini açıklamadığı AKP'nin etkili bir ismi ile yaptığı sohbeti aktardı:

"Durumu en iyi özetleyen de adının yazılmasını istemediği için burada veremediğim AK Parti’nin etkili bir isminin şu sözü:
"Yeni kurduğu partisinin tabelasını tam asacağı sıra Cumhurbaşkanı tarafından Davutoğlu’nun muhatap alınması ve tartışmaya çekilmesi oraya kazandırır, bize değil. O nedenle üniversite üzerinden yürütülen bu tartışmayı bir an önce kapatmalıyız, çünkü yöntemi yanlış..."
Muhalefetin mal varlığı araştırma komisyonu kurulması konusunda bastırması halinde nasıl bir tutum takınacaklarını sorduğumda ise verdiği yanıt netti:
"Böyle bir komisyon kurulmasını uygun görmüyoruz... Çünkü bir sonuç getirici yönü yok..."

Habertürk yazarı AKP'li ismin yaptığı açıklamaları "Aslında haksız da değil." diye yorumlarak "Çünkü, geçmişte de Meclis’te çok sayıda mal varlığı araştırma komisyonu kurulması yoluna gidildi. Sonuçta 7 ceddine kadar mal varlığı araştırması şekline dönüşüp, araştırılamaz hale getirilip donduruldu. Herhangi bir sonuç çıkmadı." ifadelerini kullandı.

"Ancak AK Parti'nin etkin isimlerinin üzerinde durduğu bunun ötesinde bir durum." olduğunu belirten Sarıkaya şöyle yazdı:

"O da geçmişte muhalefet partilerine bilgiler bürokrasinin en alt kesimleri tarafından yarım yamalak ulaştırılmasına karşın etkili olurken, bugün bu bilgilerin en üst seviyede tam olarak servis yapılma ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor.
Yani çatışmanın yolsuzluk, usulsüzlük gibi böyle bir zeminde ilerlemesinin ilerde yaratacağı erozyona dikkat çekti.
Çok daha sıkıntılı bir hal alabileceğine vurgu yaptı.
Bunun yerine konunun yolsuzluk, usulsüzlük, dolandırıcılık düzleminden çıkarılıp; siyaset sahnesindeki etik düzeni üzerinden yürütülmesinden yanalar.
TBMM’de bütçe görüşmelerinden daha fazla üzerinde konuşulan son gelişme de gösteriyor ki siyaset ilginç bir sürece girecek..."

10 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Eğitim - Sonunda Dönüp Dolaşıp Kendilerine de gelebileceğinden çekiniyorlardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 14:05

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?