Reklamı Kapat

AB ile uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Son 20 yılda Avrupa Müktesebatı ve  Avrupa Birliğ (AB) konseyi standartları ile uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planının Uygulanmasını ve Raporlanmasını Destekleme Projesi’nin açılış konferansında yaptığı konuşmada, “Son 20 yılda Avrupa Müktesebatı ve  Avrupa Birliğ (AB) konseyi standartları ile uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık. Tüm bunlarını terör illetine, düzensiz göçün getirdiği ağır yüklere ve hain darbe girişimine rağmen yaptık” dedi.

TÜRKİYE OLARAK KENDİSİYLE HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Maria Pejcınovıc Buric’e yeni görevinde başarılar dileyen Çavuşoğlu, “İlk ziyaretlerinden birini Türkiye’ye gerçekleştiren Buric’e, yeni ama aynı zamanda zorlu görevinde başarılar diliyorum. Türkiye olarak kendisiyle her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Avrupa konseyi kuruluşundan bu yana geçen 70 yıllık zamanda demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temel değerler olarak kabul eden, köklü bir örgüt haline geldi” diye konuştu.

“BUGÜN TÜRKİYE, 121 SÖZLEŞMEYE TARAFTIR”

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu bu örgütten önemli kazanımlar elde etti. İlişkilerimiz karşılıklı yarara dayalı bir şekilde her geçen gün daha da iyiye gitti. Zor zamanlarda birlikte yürüme kültürünü edindi. Her iki taraf da bundan faydalandı. Başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere, Türkiye’nin örgütün oluşturduğu ortak hukuk sisteminin bir parçası haline geldik. Bugün Türkiye, 121 sözleşmeye taraftır. Diğer sözleşmelere da taraf olmak için çalışmaları sürdürüyoruz. Avrupa Konseyi üyeliğimiz bu süreçte bize önemli bir zemin sundu. Avrupa Konseyi’nden aldığımız desteği bundan sonra da görmeyi arzu ediyoruz.”

ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANABİLMESİ İÇİN…

Projelerin ve çalışmaların süreceğini dile getiren Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde sadece mevzuat değişiklikleriyle yetinmedik. Zihniyet dönüşümünün sağlanabilmesi ve uygulanabilmesi için başta eğitim faaliyetleri olmak üzere bütün bunları kendi vatandaşımızın huzur ve refahı için yaptık. Son dönemde kabul edilen Yargı Reformu Strateji Belgesi, hazırlıkları sürmekte olan İnsan Hakları Eylem Planı gibi metinlerin de reform sürecinin kesintisiz niteliğini ortaya koymaktadır” diye konuştu.

10 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?