Reklamı Kapat

Erdoğan ve Davutoğlu'na yakın yazarlar karşı karşıya!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şehir Üniversitesi üzerinden Ahmet Davutoğlu'nu hedef alması sonrası Erdoğan ve Davutoğlu'na yakın yazarlar karşı karşıya geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kurucusu olduğu vakfa ait olan Şehir Üniversitesi üzerinden hedef alarak "dolandırıcılık" ile suçlamıştı.

Erdoğan, yaptığı açıklamada "Bunlar dürüstlüğü kimseye bırakmıyor değil mi? Öksüz, yetimin hakkını kalkıp kurdukları üniversiteye tapu devri yapmak suretiyle, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun başkanı sıfatıyla bunu sağlıyor.

Bu mülkiyet devrini yaparken (Davutoğlu’nun) yanında Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Halkbank’tan kredi alıyorlar. Halef selef olduğumuz cumhurbaşkanı aradı ‘Arzu ederseniz bunu çözersiniz’ dedi. Buranın hamisi Marmara Üniversitesidir. Biz ne oradaki öğrencilerin ne de akademisyenlerin düşmanıyız. Burada Halk Bankasının dolandırılması söz konusu" ifadelerini kullanmıştı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği cevapta hayatta olan mevcut ve eski cumhurbaşkanları ise eski başbakanların mal varlıklarının araştırılması için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını önererek, "Başbakanlığım süresince yaptığım uygulamalar konusunda şahsıma yöneltilen tek ithamın, hiç bir şahsi hakkımın ve çıkarımın olmadığı, kızıma, oğluma, damadıma, gelinime bırakmayacağım bir eğitim kurumuna arazi devri olmasından sadece onur duyarım. Sayın Cumhurbaşkanının Başbakanlığı döneminde çıkan 4046 sayılı yasaya istinaden gerçekleşen bu devir ile bahse konu arazinin rant alanı haline dönüşmesi engellenmiş ve kamuya ait olan bu değerli arazinin doğal ortamı korunarak yine kamunun hizmetinde kalması sağlanmıştır." ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NA YAKIN YAZARLAR KARŞI KARŞIYA GELDİ

Erdoğan ve Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalar sonrası hükümete yakın yazarlar ile Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen yakın yazarlar karşı karşıya geldi. İktidara yakın yazarlar Ahmet Davutoğlu'nu Başbakanlığı döneminde kendi üniversitesi için devletin imkanlarını kullanarak arazi tahsis ettiğini yazarken Davutoğlu’na yakın yazarlar, Erdoğan’ın kendi içinden çıkan muhalifleri sindirmeye çalıştığını belirttiler.

"AKP GİDEREK MARJİNALLEŞİYOR"

Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, iktidarın gücünü pervasızca kullandığını belirterek şunları söyledi:

"Kibir, gösteriş, tepeden bakma, iktidar gücünü pervasız şekilde kullanma ve tabiatıyla yine iktidar gücü sayesinde hakkı hukuku geçersiz kılarak davranmak… Kamuoyuna yansıyanlar; son olarak bir belediyede yaşanan selamlama cezası gibi nisbeten alt düzeyden örnekler olduğu için cezalandırması da kolay oluyor. Hızla müdahale edip reaksiyon göstermek isabetli bir yoldur. Zira, yerel ve sıradan gibi görünen vakalar bile sanılandan daha büyük etki yaratabiliyor."

Gazetenin bir başka Davutoğlu'na yakın yazarı Galip Dalay ise AKP’nin siyasal ve söylemsel olarak giderek marjinalleştiğini belirterek, "İktidar, karşılaştığı her meydan okumaya veya kendisine yöneltilen her siyasal veya toplumsal muhalefete yönelik anlamlı politikalarla cevaplar üretmekten ziyade, onları bastırmayı hedefleyen bir bedel ödetme söylemi veya siyasetine sığınıyor. Bu uğurda da her türlü devlet erkini veya kamu kurumunu kullanmaktan geri durmuyor." dedi.

"DAVUTOĞLU, KENDİ ÜNİVERSİTESİ İÇİN ARAZİ TAHSİS ETTİ"

AKP'ye yakın yazarlar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri üzerinden Ahmet Davutoğlu'na yüklendi. Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok, eski Başbakan Davutoğlu ve cephesinin Şehir Üniversitesi üzerinden ajitasyon yaptığını belirterek, "Örtülü ya da açık başbakanlık imkânlarıyla değil, sadece asgari ücretle geçinen vatandaş bile kredi borcunu ödemese tepesine çökülüyor... Siz de bu halkın dişinden tırnağından arttırdığıyla kurduğu kamu bankalarına olan kredi borçlarınızı bir an önce ödeyin beyler!" ifadelerini kullandı

Yine aynı gazetenin bir başka yazarı Hasan Basri Yalçın ise Şehir Üniversitesi’ne haksız bir şekilde arazi devri yaptığını öne sürerek “Ayrıcalık istemek hele de ortada böylesi bir hal varken hiç doğru ve ahlaklı bir duruş değil. Hem kendi vakfınıza haksız devir yapacaksınız hem de ahlakçılık üzerinden siyaset yapacaksınız. Olmaz. Kimse yemez." dedi.

09 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Hadra - İyi ki erken başladı Mevla görelim neyler? Dökülsün çamaşırlar da Millet bir görsün kimin nerden nemalandığı Kimin kimi aldattığını? Kimin ABD de evi olup , Kimin İtalyada mal varlığı olduğu ortaya çıksın? Kimin oğlunun sağlam olduğu halde para ile çürük rapor alıp Peygamber(SAV) Ocağında nasibi olmadığını , Fe Veylün Lil Müsellin!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 02:10
02

Dogrucu Davut - Aydin dogan ,Perincek ve bahceli gibiler Erdoganin yorungesini şaşirtti.Allah cc gafletten kurtarsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 18:32
01

Omosay - Ne iş ya, arazi madem bu kadar değerliydi, niye bilmem ne ağaoğlu yada bilmem ne cengiz gibi muhteşem soygunların adreslerine teslim edilmedi, o adamlar o arazilerin değerlerin en iyi onlar bilir, ne ballı börekli paralardan da sebeplenilirdi, şimdi de böylesine rezil, utanç verici tartışmalar yaşanmazdı. Allahu alem bunların ne pislikleri vardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 18:32

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?