Reklamı Kapat

Çavuşoğlu: AB standartlarıyla uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık

Dışişleri  Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Son 20 yılda Avrupa Müktesebatı ve  Avrupa Birliğ (AB) konseyi standartları ile uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık.” dedi.

Dışişleri  Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planının Uygulanmasını ve Raporlanmasını Destekleme Projesi'nin açılış konferansında  konuştu. Çavuşoğlu, "İrademizi 2000li yılların başından bu yana devrim niteliğinde ki somut adımlarla ortaya koyduk. Son 20 yılda Avrupa Müktesebatı ve  Avrupa Birliği konseyi standartları ile uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık." dedi. 

AVRUPA KONSEYİ'NİN ÖNEMLİ BİR ROLÜ VE KATKISI VAR

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Maria Pejcınovıc Buric’e yeni görevinde başarılar dileyen Mevlüt Çavuşoğlu, "İlk ziyaretlerinden birini Türkiye'ye gerçekleştiren Buric'e, yeni ama aynı zamanda zorlu görevinde başarılar diliyorum. Türkiye olarak kendisiyle her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Avrupa konseyi kuruluşundan bu yana geçen 70 yıllık zamanda demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temel değerler olarak kabul eden, köklü bir örgüt haline geldi. Soğuk Savaş'ın bitmesi ve blokların dağılmasından sonra Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Buric'in ülkesi de dahil olmak üzere birçok Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin bugün AB üyesi olması yolunda da Avrupa Konseyi'nin önemli bir rolü ve katkısı vardır” diye konuştu.

“BUGÜN TÜRKİYE, 121 SÖZLEŞMEYE TARAFTIR”

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu bu örgütten önemli kazanımlar elde etti. İlişkilerimiz karşılıklı yarara dayalı bir şekilde her geçen gün daha da iyiye gitti. Zor zamanlarda birlikte yürüme kültürünü edindi. Her iki taraf da bundan faydalandı. Başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere, Türkiye'nin örgütün oluşturduğu ortak hukuk sisteminin bir parçası haline geldik. Bugün Türkiye, 121 sözleşmeye taraftır. Diğer sözleşmelere da taraf olmak için çalışmaları sürdürüyoruz. Aynı zamanda Avrupa Konseyi'nin değişen dünya koşullarına uyum ve yeni sınamalara etkin karşılık verme çalışmalarına da çok ciddi katkılar sağladık. Avrupa Konseyi üyeliğimiz bu süreçte bize önemli bir zemin sundu. Avrupa Konseyi'nden aldığımız desteği bundan sonra da görmeyi arzu ediyoruz.
Yapıcı eleştirilere her zaman açık olduğumuzu söylerken samimiyiz. Başta parlamenter kanat olmak üzere Avrupa Konseyi'nin de siyasi saiklerden uzak, tarafsız ve yapıcı bir tutumda olmasını bekliyoruz. Aynı zamanda Avrupa Konseyi'nin yükselen popülizm, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi ortak değerlerimizi sarsmaya başlayan güncel sorunlara etkin karşılık verme yönündeki çabaları da yoğunlaştırmasını bekliyoruz. Bugün, ideolojilerin, aşırıcılığın, ortak değerlerimizi ve kurumumuzu kökten sarsmaya başladığını üzülerek görüyoruz. Sayın Genel Sekreter'e bu konularda yapacağı tüm çalışmalara her türlü desteği vereceğimizi bir kere daha vurgulamak isterim”

“AVRUPA BİRLİĞİ STANDARTLARI İLE UYUMLU 2 BİNDEN FAZLA YASA ÇIKARDIK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Demokrasimizi sağlamlaştırmak için çaba gösterdik. Temel hak ve hürriyetlerin geliştirilmesi her zaman öncelikli hedeflerimiz arasında yer aldı. Bu irademizi özellikle 2000li yılların başından bu yana devrim niteliğinde ki somut adımlarla ortaya koyduk. Son 20 yılda Avrupa Müktesebatı ve Avrupa Birliği konseyi standartları ile uyumlu 2 binden fazla yasa çıkardık. Tüm bunları terör illetine, düzensiz göçün getirdiği ağır yüklere ve hain darbe girişimine rağmen yaptık” dedi.

ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANMASI İÇİN YAPTIK

Projelerin ve çalışmaların süreceğini dile getiren Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde sadece mevzuat değişiklikleriyle yetinmedik. Zihniyet dönüşümünün sağlanabilmesi ve uygulanabilmesi için başta eğitim faaliyetleri olmak üzere bütün bunları kendi vatandaşımızın huzur ve refahı için yaptık. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin özellikle üye olmayan bölgelerde ve komşu bölgelerde işbirliğinin çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Bir taraftan değerlerimiz, bir taraftan da ortaya konulacak projelerin birlikte finanse edilmesinin hem bu iki örgütün itibarı için, hem de o ülkelerde ortak değerlerin promosyonu bakımından da kıymetlidir.” ifadelerini kullandı.

09 Aralık 2019 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Hadra - Sn Bakan Müslüman Bir Ülkenin Müslüman Bir Milletine İslama Uyum İçin Kaç yasa çıkardınız? Ha Tabii Ki böyle bir görev ve Derdiniz yok tabii? Ey Millet Uyan Uyan! Nereye nereye ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 02:12
07

Hakan - Evet iki tanesi cok iyi hatirliyorum maalesef.. 1. cisi zinayi suc olmaktan cikardiniz onlar istedi diye..

2.cisi de kitabimiz da yasaklanan eti bakanlikca yayinlanan kasap lik et listesine dahil ettiniz..

2 tane en onemli harami onlar istedi diye ,halka hak` ka ragmen dayattiniz .Bunda dahli olanlar .milyonlari etkiledigi icin Bakalim nasil cevap verecekler ahiret te

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 00:03
06

Hayati Otyakmaz - “Şecaat Arz Ederken Merd-i Kıptî Sirkatin Söyler”

Koca Mehmet Ragıp Paşa’ya Ait Bir Mısra-i Berceste

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 18:55
05

Omosay - AB ile ilgili uyum yasalardan 2000 den fazla çıkarmışsınız iyi, hayırlı olsun, aslında bu yasaların neler olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı Cum a Hutbelerinde Müslümanlara, özelde AKP oy vericilerine anlatsalar, bilgilendirseler fena olmazdı, hizmet hizmettir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 18:41
04

Ahmet - Ab hatırına ;

Eşcinsel yasasini çikardiniz,

Zinayi sebest biraktiniz,

Domuz etini Allah haram Kıldığı halse siz sebest diyeyasa çikardiniz, ve millete domuz eti yediriyorsunuz!

Misyonerler cirit atiyor, hristiyan olmayan mahalle veya apartmanda kilise açtirilmasina göz yumdunuz,

İstanbul anlaşmasi...

.....

Bütün bunlari avrupa birliği hatirina yapmaya değermiydi, AHIRETINİZİ MAHVETTİNİZ, ÜLKEYİZATİ BİTİRDİNİZ Ve hala ab yeyaranamadiniz!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 17:54
03

Abdi - Ab hatırı ve rizasi için, allahin rizasina (emrine ters) kanunlar çikardiniz yinede avrupaya yaranamadiniz!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:46
02

Adilduzen@gmail.com - Tebrik ederiz sizleri zinayı domuzu yasallaşmasındaki katkınızı Allaha verecegınız hesabı düşünün,Allah haram kılar AB helal kıl desın öylemi yazıklar olsun sizlere övünerek bunları anlatıyorsunuz..bizim AB ye girme niyetimiz yok kardeşim biz kımsenın kapı onundekı hızmetkarı değiliz..yeter artık yeter..özümüzle biz bize yeteriz..yeterki yemesin kimse bu ülkeyi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 15:38

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?