Reklamı Kapat

Türkiye'den dünyaya net mesaj!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı

Milli Savunma Bakanı Akar AA Editör Masası'nın konuğu oldu

Türkiye'nin sorgulanması anlamsızdır..

Milli Savunma Bakan Hulusi Akar, "NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye'nin sorgulanması anlamsızdır." dedi.

Akar, "NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO'ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı." ifadelerini kullandı.

"Güney sınırlarımız NATO'nun da güney sınırları demektir"

Türkiye'nin güney sınırlarının NATO'nun da güney sınırları demek olduğunu belirten Akar, "Dolayısıyla güney sınırlarımızı korurken bu NATO ve Avrupa'nın da güvenliği içindir." .

Baltık Planı ve Türkiye Planı söz konusu. Sıkıntı bizden kaynaklanmıyor. Daha önce kabul edilen ve terör örgütü kabul edilen YPG'nin, Türkiye'nin savunma planına gelindiğinde PKK/PYD'nin terörist olmadığına dair görüş belirlendi. Bizim planımızın yayınlanması engellendi. Bizim planımız yayınlanmıyor, kuzey ve güneydeki savunma planlarının birlikte olması lazım dedik. En son yapılan taviz değil. Polonya-Baltık Planı'nın askeri komitede yeniden değerlendirilmesine fırsat verdik. NATO'nun kabul ettiği bilgilerin, değerlendirmelerin aynı şekilde yer almasını bekliyoruz. Burada meseleler karışık olduğu için tek seferde söylenerek anlaşılmıyor, tekrar tekrar anlatmak gerekiyor. Bizim isteklerimiz son derece objektif, makul, mantıklı. Bizim bu isteklerimizden de geri dönmemiz söz konusu değil. diye konuştu

"YPG teröristtir bütün dünya bunu böyle bilecek"

Akar, "YPG'nin PKK'dan hiçbir farkı yoktur. Bundan vazgeçmemiz söz konusu değildir. YPG teröristtir, bütün dünya bunu böyle bilecek." .

Muhataplarımızdan işbirliği talep ettik. 6-7 ay çalıştık, planlamalar yaptık. İstihbarat alışverişi yaptık. 49 gün birlikte çalıştık. Bu terör koridorunu önlemek için terör örgütünü çıkarılması, ağır silahların yok edilmesi planlandı. Burada istediğimiz gibi ilerlenmedi. Süre geçtikçe YPG'nin güçlendiğini gördük. 9 Ekim'de harekatı başlattık. 145 km genişliğinde, 30 km derinliğinde bölge kontrol altında. ABD'lilerle yaptığımız anlaşma bakımından terör örgütünün çıkarılması bakımından gayret gösterdiler. Doğusu ve batısındaki teröristlerin çıkarılması konusunda Ruslarla mutabakat imzaladık. 34 bin civarında teröristin çıktığını söylediler. İyi niyet, gayret de olsa tamamının çıkmadığını görüyoruz. Çok ciddi tacizler var. Biz meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz. Çok çeşitli dezenformasyon yapılıyor. En önemli konulardan biri bizim Kürtlere karşı bir takım operasyon yaptığımız. Bu kesinlikle söz konusu değil. Bizim tek hedefimiz teröristler. Hiçbir şekilde YPG Kürtlerin temsilcisi olamaz. Etnik ve dini yapılarla sorunumuz yok. Bu teröristler kiliseleri karargah yapmışlar, TSK bunları temizledi. Hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyeti gösterdik. dedi.

"Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz"

Libya'nın Atina Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesine değinen Bakan Akar, "Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyecek." ifadesini kullandı.

"İsteklerimiz milli menfaatlerimizle ilgili şeyler"

Akar, "(NATO'daki) İsteklerimiz, milli menfaatlerimizle ilgili şeyler. Bu aşırı olmayan, makul isteklerimizden geri dönmek söz konusu değil." şeklinde konuştu.

"Libya ve Türkiye'nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır"

Bakan Akar, Libya Mutabakatı'na ilişkin, "Hiçbir komşumuza karşı değil, iki egemen ülke Libya ve Türkiye'nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır." dedi.

Akar şunları söyledi:

Libya'daki bu olayların çıkmasından sonra ara verildi. Bu işler 2018'den bu yana tekrar gündeme geldi. Müzakereler oldu. Konuşuldu, tartışıldı. Ortaya bir çözüm yolu çıktı. Bunlar bir günde olan olaylar değil. Ulusal Mutabakat Hükümeti BM tarafından tanınan hükümettir. 27 Kasım'da bir mutabakat muhtırası imzalandı. TBMM ve Libya meclisi tarafından onaylandı, BM'ye gönderildi. Biz komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz diyoruz. Hiçbir şekilde diğer ülkelere karşı olmadığını, onlara karşı taciz anlamı taşımadığını, Libya ile Türkiye arasındaki bir mutabakat olduğunu dikkatlerinize sunmak istiyorum. Diğer komşularımızla görüşmeye hazırız. Libya hükümetinin Atina Büyükelçisi sınırdışı edildi. Bunun bir acizlik olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyeceğini de bildirmek istiyorum. Fevri hareketler yapılması ortamı germekte. Akıl ve mantık olarak yaklaşılmasını istiyoruz. Londra'daki zirvede Cumhurbaşkanımız, Yunan Başbakanı ile görüştü. Bu gelişme açık bir şekilde ifade edildi.

"Doğu Akdeniz'de herhangi bir şekilde oldubittiye izin vermeyeceğiz"
Akar, şöyle devam etti:

"Ne Türkiye'nin kendi hak ve hukukunun ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine müsaade edeceğiz. Herhangi bir şekilde oldubittiye göz yummayacağız, izin vermeyeceğiz ve Türkiye'nin içinde olmadığı çözüm yollarının da hiçbir şekilde geçerli olmayacağını herkesin bilmesini istiyoruz."

Bizim Doğu Akdeniz meselesi değil, bütün alanlarda hakkımızı, hukukumuzu korumak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Biz burada gerçekten iyi komşuluktan yanayız. İyi komşuluk ilişkilerinin yerine getirilmesinden yanayız. Muhataplarımızda bazı önyargılar görüyoruz. Oldu bittiye göz yummayacağız. Türkiye'nin içinde olmadığı çözüm yollarının geçerli olmayacağını söylemek istiyoruz. Türkiye garantör ülke. Biz haklarımızı ve sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Uluslararası çerçevede bir anlaşma yapıldı, bir garantörlük var, oturup konuşalım. Siz orada Türk kardeşimizi yok sayarak bunu adil olarak kabul edebilir misiniz? Yunan komşularımız her seferinde AB'ye müracaat ederek, onların desteğini alarak, akıl mantık dışı ifadelerle olayları çarpıtıyor. AB desteğiyle olmaz. Oturalım, görüşelim, biz müzakereden yanayız. Siz hep bana hep bana derseniz bunun çözüm olmayacağını herkes söyler. Akılla, mantıkla, sabırla tüm tarafları çözüm masasına davet ediyoruz. Çözüm odaklı olacak bu görüşmeler.

"Meşru müdafaa haklarımızı kullandık"

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili, hem doğu hem batı cephesindeki tacizlere karşı meşru müdafaa haklarının kullanıldığını ve tacizlerin azaldığını belirten Akar, "Harekatta şu anda, 145 kilometre genişliğinde, 30 kilometre derinliğinde bir alanın tamamına yakını bizim kontrolümüz altında." diye konuştu.

"Rakka ve Haseke'de yerel halkın yüzde 57'si harekatı destekliyor"

Akar, Gallup'un verilerine göre, Rakka ve Haseke'de yerel halkın Barış Pınarı Harekatını destekleme oranının yüzde 57 olduğunu belirtti.

Bakan Akar, "SMO terörist değil, bizimle omuz omuza bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek, topraklarını terörist işgalinden kurtarmak için çalışıyor." dedi.

"Bizde kesinlikle kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok"
Akar, şunları kaydetti:

"Sahada yenilenler çaresizlik içinde. Yalanla, iftirayla kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Mehmetçiğin başarısı altında ezildiler. Bizde kesinlikle kimyasal silah yok, etnik, dini ayrımcılık yok. Tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi, mesleki değerlere sahip bir orduyuz."

Bize kimyasal silah verseniz eğitimimiz, hazırlığımız, atma vasıtamız yok. Dolayısıyla insanlık suçu bu hususla uzaktan yakından ilgimiz yok."

"Yapmamız gereken ne varsa onlar yaptık"

Milli Savunma Bakanı Akar, Pençe harekatlarıyla ilgili, teröristlerin kış tertiplenmesine geçmemeleri için yapmaları gereken ne varsa onları yaptıklarını söyledi.

Akar, "MİT ile Silahlı Kuvvetler koordineli bir şekilde, nokta hedeflere yönelmek suretiyle çok ciddi sonuçlar alan operasyonlar yapmaktadır." dedi.

"F-35'in ortağıyız, müşterisi değiliz"

Milli Savunma Bakanı Akar, "F-35'in ortağıyız, müşterisi değiliz ve ortak olarak bütün sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirmiş durumdayız." diye konuştu.

"Burada gizli saklı bir şey yok"

Kılıçdaroğlu'nun tank palet fabrikasıyla ilgili iddialarına değinen Akar, "Gerekirse bilgi sunabiliriz. Burada gizli saklı bir şey yok. Her şey açık." ifadelerini kullandı.

Akar, S400'lerin şu an kurulduğunu, personel eğitiminin devam ettiğini ve normal faaliyetlerin planlandığı şekilde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

F-35 projesinde bin kalemde değişik parçanın Türkiye'de yapıldığını dile getiren Bakan Akar, "ABD ile F-35 görüşmelerinin makul ve mantıklı şekilde çözülmesini ifade etmeye çalışıyoruz. Eğer bu mümkün olmazsa doğal olarak başka arayışlar içine gireceğimizi de herkesin bilmesi lazım." şeklinde konuştu.

"Tank üretilmiyor, tank paleti üretiliyor"
Milli Savunma Bakanı Akar, Tank Paleti Fabrikası'na ilişkin şöyle devam etti:

"Burada sanki tank üretiliyormuş gibi yanlış bir algı var. Tank üretilmiyor, tank paleti üretiliyor. Tank üretimi ayrı bir teknoloji, ayrı bir yatırım. Bu firma altıktan sonra 50 milyon dolar katkı sağlayacak fakat bunun dışında belki de bundan daha fazla oradaki fabrikanın her aşamada ihtiyaca uygun modernizasyonunu sağlayacak. Biz bu şekilde baktığımızda, bunun ihtiyacımızı karşılayacak en akıllı, en mantıklı, en makul yol olduğunu değerlendiriyoruz."

Haber devam edecek..

09 Aralık 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ahmet - Evet ypg Teröristtir!

Bunubesleyip destekleyen abd de terör işbirlikcisidir!

Bu gerçek ortadayken hala Abd ile dost ve müttefik olmanin anlami nedir?!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 18:04
01

Hayati Otyakmaz - O HALDE, KATİL YPG İLE İTTİFAK YAPAN VAHŞİ SİYONİST ABD İLE NİÇİN İŞBİRLİĞİ YAPIYORSUNUZ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 12:34

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?