Reklamı Kapat

Celal Şengör'den cahilce bir genelleme: En cahil Türkler...

Jeoloji profesörü Celal Şengör, Müslüman Türkler hakkında "En cahil Türkler Müslüman Türklerdir'' açıklamaları tepki topladı.

Prof. Dr. Celal Şengör, İslam dinine ve Müslümanlara yönelik 'ahlaksız ve hadsiz' açıklamalar sürdürmeye devam ediyor.

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ''Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?'' sorusuna Şengör, ''Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir'' diyerek yanıt verdi.

Müslümanlığın Türkleri cahilleştirdiğine yönelik maksadını aşan ifadeler kullanan Şengör, ''Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet'in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır" konuşmasını şeklindeki ifadelerle sürdürdü.

SOSYAL MEDYADA CELAL ŞENGÖR'E BÜYÜK TEPKİ

Bilim ve insanlık tarihine büyük katkıları olmuş Müslüman Türklere yönelik hakaretlerini her fırsatta sürdüren Celal Şengör'e sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Osmanlı’nın dönemin birçok bilim insanını ve önemli eserleri İstanbul’da topladığını hatırlatan kullanıcılar Celal Şengör’ün profesörlüğünü sorguladı.

Kamuoyunda Şengör'e jeoloji profesörü olmasına rağmen uzmanlığının dışında açıklamalarda bulunması da tepki çeken bir hususun başında geliyor.

İLBER ORTAYLI CELAL ŞENGÖR GİBİ DÜŞÜNMÜYOR

Şengör’ün Müslüman Türkleri cahillikle bağdaştıran sözleri akıllara Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Fatih Sultan Mehmet’in entelektüel kimliğine ilişkin sözlerini getirdi.

Fatih Sultan Mehmet’i “tüm zamanların en entelektüel mareşali” olarak niteleyen Ortaylı “Fatih tüm zamanların en entelektüel mareşali ve döneminin de en bilgin hükümdarıdır” açıklamaları hatırlara geldi.

09 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Adi̇mi̇ Kedi̇ 7 - OKUMUS FAKAT ADAM OLAMAMİS MALESEF PROF OLSA NE YAZAR İNSAN OLAMADİKTAN SONRA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 01:02
06

Abdullah - Hadi lan oradan! İslamiyetten önce Orta Asya’da at üstünde orayı burayı yağmalayan çapulcunun tekiydin. O dönemden bir tane eser göster, İslamdan sonraki dönemle karşılaştır bakalım. Neyin masalını anlatıyorsun sen? Medeniyet kurmayı İslam ile öğrendin sen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 00:47
05

Ahmet Çevik - Bu bir durum tespitidir. Teşhisi reddetmek tedaviyi engeller. Nasıl bilgi toplumu oluruz onu düşünmek yerine bla bla konuşuyoruz. Hadi diyelim en bilgili toplum müslüman Türklerdir. Bu bir gerçek mi? Kusura bakmayın ama Celal hoca hakaret etmemiş.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 23:11
04

Sarayzadet55 - Fışkı yiyen bir adamdan akıllı laf çıkarmı

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 10:03
03

Molla Mühendis - Kendi dışkısını yemiş ve bunu da basına anlatmış bir adamın sözleri haber niteliği dahi taşımamaktadır.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 09:28
02

Bilgehan - bu tür zircahil ve saygisiz adamlari nicin habar yaparsiniz?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 08:11
01

İslamın Halifesi - Doğru söylemiş islam adına kapitalist saltanatları destekleyen türklerden başka ırk yok..islam cahili olmasalar desteklerler mi

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 03:56

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?