Reklamı Kapat

Etli bir çelişki

Et ve Süt Kurumu, depolardaki 60 bin ton eti satamazken bakanlığın, “1 kg et ithal etmedik” dediği günlerde 4 bin 500 ton kemiksiz et TIR’lara yüklendi, Türkiye’ye geliyor...

Sadettin İnan
MANŞET HABER Sadettin İnan Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten 4 bin 500 ton kemiksiz et ithalatı için düğmeye bastı. İthal edilecek etler TIR’larla Türkiye’ye getirilecek. Ancak etler Türkiye’ye gelmeden fiyat krizine SEBEP oldu. Et ve Süt Kurumu, ithal edilecek 4 bin 500 ton eti, Türkiye’de firmalara kilogramını 39 TL’den satmak istedi. Fakat alıcı çıkmayınca fiyatı 35 TL’ye düşürdü.

1 kg değil ama 4 bin 500 ton ithal ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Şûrası’nda zorda kalmadıkça et ithal edilmeyeceğini açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de 2019 yılında 1 kg et ithal edilmediğini belirtmişti. Hükümetin et ithal edilmeyeceğini söylediği bir dönemde Türkiye, Bosna Hersek’ten 2 bin 500 ton, Sırbistan’dan ise 2 bin ton olmak üzere tam 4 bin 500 ton kemiksiz et ithal edecek. Bosna Hersek’ten yapılacak ithalatı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki Tareks Hayvancılık, Sırbistan’dan yapılacak ithalatı ise Etçi Firması yapacak.

Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten 4 bin 500 ton kemiksiz lop et ithalatı için düğmeye bastı. İthal edilecek etler TIR’larla Türkiye’ye getirilecek. Ancak etler Türkiye’ye gelmeden fiyat krizine neden oldu. Et ve Süt Kurumu, ithal edilecek 4 bin 500 ton eti Türkiye’de firmalara kilogramını 39 TL’den satmak istedi. Fakat alıcı çıkmayınca fiyatı 35 TL’ye düşürdü.

HÜKÜMETİN ET ÇELİŞKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Şurası’nda zorda kalmadıkça et ithal edilmeyeceğini açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de 2019 yılında 1 kg, et ithal edilmediğini belirtmişti. Hükümetin et ithal edilmeyeceğini söylediği bir dönemde Türkiye, Bosna Hersek’ten 2 bin 500 ton, Sırbistan’dan ise 2 bin ton olmak üzere tam 4 bin 500 ton kemiksiz et ithal edecek. Bosna Hersek’ten yapılacak ithalatı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki Tareks Hayvancılık, Sırbistan’dan yapılacak ithalatı ise Etçi Firması yapacak.

İTHAL ETLER ZARARINA SATILACAK!

Diğer yandan Et ve Süt Kurumu, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten ithal edilecek kemiksiz etleri, bir duyuru yayınlayarak 39 TL’den satışa çıkardı. Ancak bu fiyat büyük bir krize neden oldu. Söz konusu fiyattan hiçbir müşteri bulamayan Et ve Süt Kurumu, makam oluru alarak fiyatı 35 TL’ye düşürdü. İthal edilecek etlerde fiyatın düşürülmesi iç piyasada üreticinin aleyhine bir durum oluştururken, hayvancılıktaki bilinçsiz politikayı da gözler önüne serdi.

DEPODAKİ 60 BİN TON ET ELDE KALDI!

Bilindiği üzere kontrolsüz ithalattan dolayı Et ve Süt Kurumu’nun deposunda yaklaşık 60 bin ton et satılmayı bekliyor. Et ve Süt Kurumu, yaklaşık bir yıldır bu etleri satmak için yurt dışında müşteri ararken, etler satılamayarak elde kaldı. Et ve Süt Kurumu’nun depolardaki etler için müşteri bulunamazken, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten et ithal edilmesi hükümetin hayvancılık politikasının iflas ettiğini gösterirken, bu etlerin de zararına satışa çıkarılması vahim tabloyu gözler önüne serdi.

YETİŞTİRİCİNİN BÜYÜK TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Hükümetin et ithal edilmeyeceğini açıklamasına rağmen Sırbistan ve Bosna Hersek’ten yapılacak et ithalatı besicilerin büyük tepkisini çekti. Hayvancılık sektöründe yaşanan krizden dolayı besiciler hayvanlarını kestiremezken, et ithal edilecek olması hükümetin büyük bir çelişki olarak değerlendirildi.

İthal etler depoda çürüyor. Yetiştirici feryat ediyor ama duyan yok

*Bilindiği üzere kontrolsüz ithalattan dolayı Et ve Süt Kurumu’nun deposunda yaklaşık 60 bin ton et satılmayı bekliyor. Et ve Süt Kurumu, yaklaşık bir yıldır bu etleri satmak için yurt dışında müşteri ararken, etler satılamayarak elde kaldı. Diğer yandan hükümetin et ithal edilmeyeceğini açıklamasına rağmen Sırbistan ve Bosna Hersek’ten yapılacak et ithalatı besicilerin büyük tepkisini çekti. Hayvancılık sektöründe yaşanan krizden dolayı besiciler hayvanlarını kestiremezken, et ithal edilecek olması hükümetin büyük bir çelişkisi olarak değerlendirildi.

09 Aralık 2019 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Er - Bilmediklerini kabul etmek yok bu yüzden sürekli sermaye yanlarında oldu bilen kişiler olsaydilar sermaye ile gecinmeleri zor olurdu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 12:53
02

Özkalin - @Er 01 nolu yoruma cevabı: biraz daha halk ağzindan anlatir misiniz lütfen?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 15:53

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?