Reklamı Kapat

Esirlere görülmemiş işkenceler!

Guantanamo esiri ABD’nin yaptığı işkenceleri resme döktü.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

ABD’de “terör” yaftasıyla esir tutulan, çok büyük kısmı Müslüman esirlerden oluşan Guantanamo işkence merkezinde, 4 yıl kalan bir esir burada gördüğü işkenceyi resme döktü.

Suçsuz yere 4 yıl işkence gören Müslüman esir, CIA görevlilerince kendisi üzerinde, daha önce denenmemiş yeni işkence yöntemleri denendiğini anlattı.

ABD’de “terör” yaftasıyla esir tutulan, çok büyük kısmı Müslüman esirlerden oluşan Guantanamo işkence merkezinde, 4 yıl kalan bir esir burada gördüğü işkenceyi resme döktü. Suçsuz yere 4 yıl işkence gören Müslüman esir, CIA görevlilerinin kendisi üzerinde, daha önce denenmemiş yeni işkence yöntemleri denendiğini anlattı.

El Kaide’ye üye olmak suçlamasıyla esir alınan Ebu Zübeyde adlı esir, söz konusu işkence merkeziyle ilgili 61 sayfadan oluşan bir rapor sundu. “Amerika Nasıl İşkence Yapar” (How America Tortures) adlı raporda Zübeyde, kendisine yapılan işkence yöntemlerini sekiz farklı görselle resmetti. Çizimler eski esirin avukatı Mark. P. Denbeaux tarafından paylaşıldı. Zübeyde yaptığı çizimlerde söz konusu işkence yöntemlerinin çoğunun ilk kez kendisinde denendiğini, ABD istihbarat servisi CIA görevlilerinin bunu Tayland’daki üslerinde Ağustos 2002’de yapmaya başladığını belirtiyor.

YENİ İŞKENCE YÖNTEMLERİ DENEDİLER

Bugüne kadar suç teşkil edecek herhangi bir eylemde bulunduğu kanıtlanamayan 48 yaşındaki Zübeyde, çizdiği sekiz farklı görselde her işkence yöntemini farklı başlık altında tanımlıyor. Kutuda hapsetme, basınçlı suyla işkence, vücudu parmaklıklara kilitleyerek germe, kafası kutuya geçilmiş bir şekilde sandalyeye kelepçeleme, elleri kelepçeli şekilde duvara başını çarpma gibi başlıklar kullanan Zübeyde’nin her görselde vücudunun çırılçıplak ve başının kazınmış olduğu en dikkat çeken ayrıntılar arasında.

Zübeyde en kötü işkence yöntemlerinden birinin uykusuz bırakma olduğunu belirtiyor. Zübeyde, elleri ve ayaklarının ters bir şekilde kelepçelendiğini, her fırsatta yüzüne su döküldüğünü ve dar bir alanda hapsedilerek 2-3 hafta kadar uykusuz kaldığını söylüyor. Filistin asıllı esir tam 83 defa vücudunun yatağa bağlandığını ve yüzüne su dökülmek suretiyle boğulma tehlikesi geçirdiğini ifade ediyor.

“ÇOK ACI VERİCİ BİR DENEYİM”

Zübeyde ayrıca vücudunun zar zor sığdığı küçük bir kutuya konulan Guantanamo’daki ilk esir olduğunu belirterek, “Beni küçük bir kutunun içerisine kilitlediler. Ben buna köpek kutusu adını veriyorum. Kutuya oturmaya çalışıyorum ancak nafile. Kutu çok dar. Kıvrılmak istiyorsun, ancak ellerin ve ayakların kelepçeli olduğu için bunu da yapamıyorsun. Çünkü çok sıkı bir şekilde bağlanmış. Bu çok acı verici bir deneyimdi. Bilinçsiz bir şekilde sürekli çığlık atıyordum” diyor.

ESİRLER İŞKENCE YERLERİNİ “ZİNDAN” OLARAK TANIMLIYOR

Guantanamo’da bu şekilde 100’den fazla esire işkence edildiği, işkence programını ve yöntemlerini hazırlamaları için uzmanlık alanları psikiyatri olan iki CIA ajanının görevlendirildiği belirtiliyor. Çoğu esir işkence gördükleri yeri “zindan” diye tanımlarken, söz konusu işkence odalarında özel muhafız ve bazı sağlık görevlilerinin de görev yaptığı biliniyor. Ebu Zübeyde 2002 Mart’ında Pakistan’ın Faysalabad kentinde çıkan bir çatışmada işgalci ABD askerlerince tutuklanmış. Kendisi ağır yaralanmasına rağmen CIA’nın deniz aşırı hapishanelerine gönderilmiş. Daha sonra yapılan istihbarat analizlerine göre Zübeyde’nin El Kaide üyesi olmadığı ve 11 Eylül saldırılarıyla ilgili herhangi bir bilgiye de sahip olmadığı ortaya çıktı.

08 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?