Reklamı Kapat

İşgal tehdidine cevap

Yaklaşık 100 kontrol noktası bulunan kentte, Harem-i İbrahim’in çevresindeki yerleşim biriminde 400’e yakın Yahudi işgalci de oturuyor.

Filistinliler, işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde yer alan El-Halil kentinin Yahudileştirilmesi tehdidine dikkati çekmek amacıyla Harem-i İbrahim’e akın etti.

“El-Fecr el-Azim” (Büyük Şafak) ismiyle düzenlenen organizasyon kapsamında toplanan binlerce Filistinli, Harem-i İbrahim’de sabah namazı kıldı. Filistinliler, namazdan önce ve sonra tekbirler getirerek marşlar söyledi.

Filistinliler, işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde yer alan El-Halil kentinin Yahudileştirilmesi tehdidine dikkati çekmek amacıyla Harem-i İbrahim’e akın etti. “El-Fecr el-Azim” (Büyük Şafak) ismiyle düzenlenen organizasyon kapsamında toplanan binlerce Filistinli, Harem-i İbrahim’de sabah namazı kıldı. Filistinliler, namazdan önce ve sonra tekbirler getirerek marşlar söyledi.

Filistinli aktivistlerden Muhenned el-Caberi, yaptığı açıklamada, organizasyonun, Harem-i İbrahim’e yönelik devam eden Yahudileştirme faaliyetlerinden dolayı ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun geçen eylülde gerçekleştirdiği gibi provokatif ziyaretlerden koruma girişimi amacıyla düzenlendiğini belirtti. Caberi, geçen cuma günü Harem-i İbrahim’de sabah namazı kılınması çağrısına yaklaşık 15 bin kişinin icabet ettiğine vurgu yaparak, “Tehlike çanları çalıyor, Harem-i İbrahim’in yalnız bırakmamalı, korumalıyız” dedi. Organizasyonun sabah namazı başta olmak üzere tüm namaz vakitlerinde Harem-i İbrahim’de bir araya gelinmesini hedeflediğini, bunun için çeşitli faaliyetler yürüttükleri bilgisini veren Caberi, “El-Halil sakinleri, çocuklarını, yakınlarını Harem-i İbrahim’de namaza çağırıyor” dedi. Harem-i İbrahim Müdürü Hıfzı Ebu Senine ise caminin karşı karşıya kaldığı risklere değinerek, İsrail’in, baskın yapmak, ayin düzenlemek, ona has dokusunu değiştirmek gibi çeşitli yollarla caminin Yahudileştirilmesi için çalıştığını söyledi. İsrail’in birkaç gün önce camide asansör inşa edilmesine ilişkin planlar yapmaya başladığını hatırlatan Ebu Senine, İsrail’in bununla camiye giriş-çıkışlarını kolaylaştırmayı amaçladığını aktardı. Ebu Senine, “El-Fecr El-Azim” organizasyonundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Bir hafta boyunca tüm vakit namazlarını Harem-i İbrahim’de kılalım. Harem-i İbrahim mescittir, Müslümanlar haricinde kimse hak iddia edemez. İşgal güçleri camiyi yasa dışı şekilde cebren ve hile ile işgal etmeye çalışıyor.”

Filistinliler ağır şartlar altında yaşıyor

Harem-i İbrahim’in de içinde bulunduğu El-Halil kentinin Eski Şehir bölgesinde yaşayan Filistinliler, İsrail askerlerinin kısıtlamaları ve radikal Yahudi işgalcilerin lerin saldırıları nedeniyle ağır şartlar altında yaşamaya çalışıyor. Yaklaşık 100 kontrol noktası bulunan kentte, Harem-i İbrahim’in çevresindeki yerleşim biriminde 400’e yakın Yahudi işgalci oturuyor. İsrail askerleri Filistinlilere baskı ve yıldırma politikaları uygularken, işgalciler de sık sık bölge halkını taciz ediyor. Son olarak İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, bu ayın başında El-Halil kentinde yeni bir Yahudi mahallesi kurulması projesinin başlatılması planını onaylamıştı.

MESCİD-İ AKSA’DAN SONRAKİ EN KUTSAL DÖRDÜNCÜ CAMİ

İşgal altındaki Kudüs kentinde bulunan Mescid-i Aksa’nın çevresi olarak kabul edilen El-Halil kentindeki Harem-i İbrahim, Mekke’deki Mescid-i Haram ile Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa’dan sonraki en kutsal dördüncü cami sayılıyor. Caminin altında yer alan Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare’nin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak, Hazreti Yakup, Hazreti Yusuf ve hanımlarının mezarlarının bulunduğuna inanılan mağara, İsrail tarafından “Ata Babalar (Machpelah)” olarak isimlendiriliyor. Harem-i İbrahim, bu nedenle sık sık fanatik Yahudilerin baskınlarına uğruyor.  Hazreti İshak ve hanımının bulunduğu kabirler Müslümanlara ayrılan kısımda kalırken, diğerleri ise Yahudilere ayrılan ve sinagoga çevrilen bölümlerde bırakılmış durumda.

07 Aralık 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?