Reklamı Kapat

Cağ kebabı Erzurum'un mu Artvin'in mi?

Kayseri ile Kastamonu arasında yaşanan pastırma polemiğinin ardından şimdi de "Cağ kebap, Erzurum'un mu Artvin'in mi?" tartışması başladı.

Bilecik'te "Karadeniz Günleri" kapsamında kurulan yöresel ürünler pazarında, Karadeniz'in tereyağından tutun Akçaabat köftesine, lahana çorbasından hamsili pilava, kömeden kuymağa, Kastamonu sucuk ve pastırmasından Artvin'in Yusufeli cağ kebabına kadar birçok ürün yer aldı. Festivalde yer alan ürünler arasında en iddialı oldukları yöresel yemekler arasında cağ kebabı gösterilirken, akıllara "Cağ kebabı Erzurum'un mu Artvin'in mi?" sorusunu getirdi.

Artvin'in Yusufeli ilçesinden gelen cağ kebap ustası Murat Baytar, bu ünlü kebabın başkentinin Yusufeli olduğunu ama patentini Erzurumluların aldığı söyleyerek "Kesinlikle Bilecik'ten Erzurum'a meydan okuyorum. Cağ kebap Artvin'indir ama patenti Erzurumlular almışlar. Biz burada Bileciklilere bunu ispat edeceğiz. Cağ kebabının Erzurum'un değil de Artvin'in olduğunu biz burada ispatlayacağız. Tüm Türkiye'de bunu böyle bilsin ki cağ kebabının asıl doğuş yeri Artvin Yusufeli'dir" dedi.

CAĞ KEBABI'NIN ASIL ADI EŞKIYA KEBABI

Artvin ve Erzurum’un tarihçesini bilmeden asıl adı “Eşkıya Kebabı” olan Cağ Kebabı’nın Artvin’in mi yoksa Erzurum’un mu olduğunu da anlayamayız. 1878-1918 ve 1918-1921 tarihleri arasında, Rusya-Ermeni-İngiliz-Gürcistan idaresinde kalan Artvin-Borçka ve Şavşat ilçeleri 7 Mart 1921’den itibaren 4 ay kadar Ardahan’a bağlanmış. Yeni Türk devletinin ilk anayasası olan 20 Ocak 1921 tarihli Teşkilat-ı Esasiye’de, 24 Nisan 1924’te yapılan değişikler ile Liva-Sancak teşkilatı kaldırılınca Artvin il haline geldi. 1926 Haziranında 877 sayılı kanunla Yusufeli ilçesi Erzurum ilinden alınarak Artvin’e bağlandı. Arazi şartlarının zorluğu, Artvin ve çevresinin vilayet merkezine olan uzaklığı birtakım sorunlara yol açınca dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün 25 Temmuz 1935 tarihindeki Artvin’i ziyaretinde durum kendisine iletildi.

Bunun üzerine hükümet 4 Kasım 1936’da kabul edilen 2885 Sayılı Kanun ile merkezi Rize olan Çoruh Vilayeti kaldırıldı. Artvin Merkez, Hopa, Borçka ve Şavşat kazaları ile evvelce Erzurum’a verilmiş olan Yusufeli ilçesi de Artvin’e bağlandı. Anlatılanlara göre Cağ Kebabı, adını eski dönemlerde işlediği suçlardan ötürü dağlara çıkarak yaşamını sürdüren suçluların ayakta kalmak için kuzu yakalayıp, pişirmesinden aldığı, eşkıyanın imkansızlıktan iki taş arasına bir şiş uzatarak eti çevirip pişirdiği ve bundan dolayı eşkıya kebabı diye anıldığı söyleniyor. Dağlardaki eşkıyaların yok olmasının ardından yöredeki düğünlerde bu gelenek hüküm sürmeye devam etmiş.

Düğünü olan damadın arkadaşları düğün günü yemek üzere civardaki en besili ve pahalı olan kuzuyu aralarında para toplayarak satın alır ve kebap yapmak üzere hazırlar. Düğün öncesi damadın yolunu kesen arkadaşları kuzuya verdikleri parayı damattan alana kadar damadın yolunu keser ve düğüne gitmesini engeller. Damat ise arkadaşlarına kuzunun parasını öder ve düğününe ancak bu şekilde gidebilir. Bu yönüyle de aslında Eşkıya Kebabı olarak adlandırılan Cağ kebabı daha sona modernleştikçe şimdiki ismi olan Cağ Kebabı adını almış. Cağ da yine Anadolu'da kadınların örgüde kullandığı şişlere verilen addır. Ünü Türkiye sınırlarını aşan Cağ Kebabının patentinin Erzurum’da olduğu bilinmekle birlikte bu kebap Artvin ve Erzurum yöresinde halkın vazgeçilmez damak tatlarının başında geliyor.

05 Aralık 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?