Reklamı Kapat

Hazine’ye vakfedildi

Kurulduğu günden beri büyük ortağı “Vakıflar Genel Müdürlüğü” olan Vakıfbank’ın yüzde 58,5’lik payı dün gece Hazineye devredildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Vakıfbank’taki yüzde 58,51 oranındaki Vakıflar Genel Müdürlüğü hissesi, gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilecek. Halkbank ve Ziraat Bankası’nın aksine Varlık Fonu şemsiyesi altında bulunmayan Vakıfbank’ın, Hazine’ye devredilecek hisselerinin toplam büyüklüğünün 13,9 milyar TL olduğu belirtildi.

Türkiye’nin aktiflerine göre dördüncü büyük bankası olan Vakıfbank’ın ana hissedarlarından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği, sermayenin yarısından fazlasını oluşturan A ve B grubu hisselerin Hazine’ye devredilmesine karar verildi. Son çeyrek gören bilançosuna göre Vakıfbank’ın 2,5 milyar lira olan sermayesinin % 58,62’sini A ve B grubu paylar temsil ediyor. A ve B grubu payların % 58,45’i, yani neredeyse tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunuyor. Vakıfbank üç büyük kamu mevduat bankasının en küçüğü konumunda bulunuyor. Diğer iki kamu bankasından Ziraat Bankası’nın tamamı, Halkbank’ın ise % 51,06’sı Türkiye Varlık Fonu’na ait.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararına göre hisseler bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedilecek. Söz konusu paylar borsada işlem görmüyor.

Bankadan açıklama: Sermaye yapısı güçlendirilecek

VakıfBank’tan yapılan açıklamada, bankanın yüzde 58,51’lik hissesinin Hazine’ye devri ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün asli faaliyetlerini daha etkin yerine getirebilmesi için belirli ve sürekli bir gelir kaynağına sahip olması ve bankanın sermaye yapısının güçlendirilmesinin amaçlandığı vurgulanarak, “Dolayısıyla ortaklık yapısında meydana gelen değişiklik, söz konusu husus dışında başkaca bir amaç taşımamaktadır” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin aktiflerine göre dördüncü büyük bankası olan Vakıfbank’ın ana hissedarlarından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği, sermayenin yarısından fazlasını oluşturan A ve B grubu hisselerin Hazine’ye devredilmesine karar verildi.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre hisseler bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedilecek. Söz konusu paylar borsada işlem görmüyor.

HİSSELERİN TUTARI 13,9 MİLYAR LİRA

Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, önceki yıl Vakıfbank’taki Vakıflar Genel Müdürlüğü hisselerinin Hazine tarafından satın alınarak Vakıf Katılım’a sermaye olarak aktarılacağını ifade etmişti.

Reuters hesaplamalarına göre Hazine’ye devredilecek hisseler 13,9 milyar lira değerinde. Son çeyrek gören bilançosuna göre Vakıfbank’ın 2,5 milyar lira olan sermayesinin %58.62’sini A ve B grubu paylar temsil ediyor. A ve B grubu payların %58.45’i, yani neredeyse tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunuyor.

Vakıfbank üç büyük kamu mevduat bankasının en küçüğü konumunda bulunuyor. Diğer iki kamu bankasından Ziraat Bankası’nın tamamı, Halkbank’ın ise %51.06’sı Türkiye Varlık Fonu’na ait.

“BAŞKACA BİR AMAÇ TAŞIMIYOR”

VakıfBank’tan yapılan açıklamada, bankanın yüzde 58,51’lik hissesinin Hazine’ye devri ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün asli faaliyetlerini daha etkin yerine getirebilmesi için belirli ve sürekli bir gelir kaynağına sahip olması ve bankanın sermaye yapısının güçlendirilmesinin amaçlandığı vurgulanan açıklamada, “Dolayısıyla ortaklık yapısında meydana gelen değişiklik, söz konusu husus dışında başkaca bir amaç taşımamaktadır” ifadesi kullanıldı.

05 Aralık 2019 - Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Harun - Yetmiyor, yetmiyor...!

Paraya doyamadilar, toprak doyursun!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 07:18

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?