Reklamı Kapat

Karamollaoğlu: Asgari ücretin yoksulluk sınırında olması gerekir

Karamollaoğlu, "Asgari ücretin normal şartlarda yoksulluk sınırında olması gerekir.  Normalde bir ülkede, insan çalışmasının sonunda kendi geçimini sağlayacak bir ücreti elde edebilmeli" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamada bulundu. Karamollaoğlu, 2020 asgari ücretini belirlemek için görüşmelerin başladığını hatırlatarak, sendikaların masaya otururken çok yüksek rakamları talep edemeyebildiğini, ancak Türkiye'de bu sorunun yıllık görüşmelerle çözülemeyeceğini kaydetti. Karamollaoğlu, "Sendikalar da hazırlık yapacak, devlet de hazırlık yapacak. Söz gelimi, '10 yıllık bir perspektifte asgari ücret ne olacak' diye görüşecekler. Asgari ücretin normal şartlarda yoksulluk sınırında olması gerekir. Normalde bir ülkede, insan çalışmasının sonunda kendi geçimini sağlayacak bir ücreti elde edebilmeli" dedi.

'İCRAAT YAPMAK KOLAY DEĞİL'

Karamollaoğlu, ekonomide en büyük sıkıntının israf olduğunu bildirerek, "Lafla peynir gemisi yürümediğini 17 yıldır görüyoruz. Laf etmek kolaydır, icraat yapmak kolay değildir. İktidar kendi harcamalarında tasarrufa gitmek mecburiyetindedir ama dönüp kendilerine bakamıyorlar. İktidar hem ekonomik hem sosyal adaleti sağlamakla mükelleftir. Eğer biz, sadece israftan gösterişe yönelik harcamalardan vazgeçersek, bizim bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar kaynağa sahip olduğumuz ortaya çıkar" diye konuştu.

'İNSANLARIN SAĞLIKLI YAŞAMASI MASRAFTAN ÖNEMLİDİR'

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı veto etmesiyle ilgili olarak ise, şunları kaydetti:

"Bizim kömür santrallerine ihtiyacımız var ama bunların filtrelerinin kamil manada yapılması sonucunda bu ülkeye fayda getirir. Biraz masrafımız artar ama insan sağlığı ileride daha büyük masraflara sebep olur, hem de insanların sağlıklı yaşaması masraftan da önemlidir. Ben, kömür santralleriyle ilgili filtre takılması konusunda, hava sistemini koruyacak bir sistemin kurulmasını ümit ediyorum."

# ASGARİ ÜCRET İLE İLİŞKİLİ:

04 Aralık 2019 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Menderes Yildirim - Temel Bey İzninizle ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA İlgili Bakanlığın Önce ÇELİŞKİSİNİ, Sonra da HAKSIZLIĞINI açıklayacağım.

"AYNI BAKANLIK AMA AYINI DEĞİL" diyorum. Asgari Ücretin Belirlenmesinde Son söz sahibi "T. C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" dır.

Temel Bey İlgili Bakanlığın Onlarca görev alanı içerisinde;

A) Yaşlılarımızın Konakladığı HUZUREVLERİNDEN

B) Asgari Ücretin Belirlenmesinden de SORUMLUDUR.

Adana Huzurevlerine gittiğimde bana;

DAHİL HİZMETLER; "Barınma Yeri (Oda Kirası) + 3 Öğün Yemek + Elektrik + Su + Televizyon + Ortak Sosyal Sohbet ve Kullanma Alanları ve Odaları bulunmaktadır."

HARİÇ OLANLAR; "Telefon ve İnternet (iletişim) + Giyecek + Diğer İçecekler + Sağlık Gideri (Yaşlının SGK sından Karşılanıyor) + Başka Yere Gidecekse Ulaşım (Şehir içi ve Şehirlerarası) + Genel ve Kişisel Temizlik + Vb. dir."

Adana Huzurevinde 2 (İKİ) çeşit barınma olduğunu belirttiler.

1- Normal (Çok Katlı ve Otel Odası gibi 25 – 30 M2 lik 2 Kişilik Odalar) Kişi Başı = 450,00 TL. + % 8 KDV = 2 Kişiden = 972.00 TL KDV Dahil para almaktadır.

2- Tek Katlı Evler (Baraka Şeklinde ve 25 – 30 M2 lik 2 (İKİ) kişilik Evler) Kişi Başı = 1.240.00 TL. + % 8 KDV = 2 Kişiden = 2678,40 TL KDV Dahil para almaktadır.

Bu Rakamlar 2019 yılı rakamıdır. 1 Ocak 2020 de GÜNCEL rakamlar açıklanacaktır.

Huzurevlerinde kalan yaşlılardan ödedikleri paradan KDV alınır mı demeyin, AKP Hükümet ise alınır.

Ne gariptir ki; T. C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız Şunu demek istiyor.

Ben Para Alacaksam; 2 (İKİ) kişinin maliyetini 2.480.00 TL + % 8 KDV = 2678,40 TL olarak belirlerim.

Ben Para Vereceksem; 2 (İKİ) kişinin maliyetini 2.020.00 TL olarak belirlerim.

Verdiğim rakamları kendi partililerinize doğrulatabilirsiniz.

Bu konuyu dile getirirseniz, Huzurevlerinde Kalacaklar ve Asgari Ücretin ARTIŞINDAN UMUT Bekleyenler adına sevinirim.

Yazımın uzunluğu için ÖZÜR DİLERİM.

Saygılarımla

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 21:51

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?