Reklamı Kapat

II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

İkinci Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali İran’dan Nijerya’ya, Japonya’dan Finlandiya’ya, Şili’den Vietnam’a 61 ülkeden 750 film başvurusu aldı.

Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali dostluk üzerine yaratılmış; insan ile evrenin ilişkisini, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki film formunu seyirciyle buluşturmayı hedefliyor.  En geniş anlamıyla dostluk kavramını, güncel sanatların en etkili formlarından biri olan sinema yoluyla yeniden okumak, düşünmek ve hayatımızdaki yansımalarını çoğaltmak niyetiyle, festival kapsamında çeşitli konferanslar, söyleşiler, atölyeler, yarışmalar ve film gösterimleriyle farkındalık oluşturmak istiyoruz.

 “İkinci Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali İran’dan Nijerya’ya, Japonya’dan Finlandiya’ya, Şili’den Vietnam’a 61 ülkeden 750 film başvurusu aldı.”

II. ULUSLARARASI DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NDE BU YIL İLHAM KAYNAĞI ÂŞIK VEYSEL

Geçen yıl Fethi Gemuhluoğlu’nun ‘Dostluk Üzerine’ konuşmasından ilhamla başlayan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl Anadolu’nun dostluk anlayışını sazıyla ölümsüzleştiren Âşık Veysel’le yoluna devam edecek. Hayatındaki bütün zorlukları sazıyla kurduğu dostlukla aşarak bize güzel eserler bıraktı. Bilge âşık deyişleri bırakmış büyük ozan Âşık Veysel, bu sene Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin ilham kaynağı oldu.

II. ULUSLARARASI DOSTLUK FİLM FESTİVALİ 81 İLDE GENÇLERLE BULUŞACAK

13-14-15 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul’un her iki yakasında ve Türkiye’nin her yerinde ‘dostluk’ temalı kısa filmleri izleyiciyle buluşturacak II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali; Yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama seçkisi ve özel gösterimler için çalışmalarını sürdürüyor. Festival Direktörlüğünü Faysal Soysal‘ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği festivalin jüri başkanlığını usta yönetmen Reis Çelik yapıyor. Birbirinden seçkin yarışma filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri ise İran’dan Nima Javadi, Bosna’dan Ado Hasanović, ülkemizden Feyyaz Duman ve Vuslat Saraçoğlu olacak.

Festival bu yıl Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’un “Her bir gencin muhakkak bir spor dalı ve bir sanat dalıyla uğraşmasını zorunlu görüyoruz.” sözünden hareketle 81 ilde gençler için özel gösterim yapacak. Türkiye’de ilk defa bir film festivali Türkiye’nin her ilini kapsayacak. Böylelikle gençler; dostluk kavramını güncel sanatın en etkili formlarından biri olan kısa film yoluyla yeniden okumak, düşünmek, hayatlarındaki yansımalarını çoğaltmak imkânına kavuşacak. Bu vesileyle gençlerimiz erken yaşta sanatla bir bağ daha kurmuş olacak.

03 Aralık 2019 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?