Reklamı Kapat

257 yıllık tarihi bina yok olmakla karşı karşıya!

Türkiye’nin en eski mülki idare binalarından biri olan 257 yıllık Maden Hükümet Konağı, 17 yıldır restorasyon bekliyor.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

11 Nisan 2002 yılında “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenen Elazığ’ın Maden ilçesindeki tarihi hükümet konağına, aradan geçen 17 yıla rağmen tek bir çivi çakılmadı. 1762 yılında inşa edilen tarihi konak, 11 padişah ve 12 cumhurbaşkanının iktidarına şahitlik ederken, şimdilerde ise kaderine terk edildi.

KORUMAYA ALMAK YERİNE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Elazığ’ın Maden ilçesindeki 257 yıllık tarihi hükümet konağı, yerel yöneticilerin ve bakanlık yetkililerinin ihmali nedeniyle 17 yıldır restorasyon bekliyor. 1762 yılında inşa edilen tarihi konak, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından 11 Nisan 2002’de “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescil edilmesine rağmen koruma altına alınıp restorasyonu yapılmak yerine adeta ölüme terk edildi! Ecdad yadigârı tarihi konağın kapı, pencere ve duvarları dökülürken, harabeye dönen bina, sokak hayvanlarının barınağına dönmüş durumda.

YILLARIN ESKİTEMEDİĞİ BİNA YOK OLMAKLA KARŞI KARŞIYA

İnşa edildiği 1762 yılından 1876 yılına kadar “Madeni Hümayun Emaneti Emin Sarayı” sonrasında yapılan tadilatla da mutasarrıflık olarak kullanılan konak, 1924 - 1926 yılları arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık binası görevi gördü. Tarihi konak, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı karar ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olsa da bugün yok olmakla karşı karşıya.

 

 

03 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Dürüst - bismillahir-rahmanir-rahim!,

kahredici!,kafir devlet yönetimi manevi değerlerimizin ne denli değer ile saygı gösterildiğini zaten çürümüş ve kokuşmuş ruhsuz ve duyarsız türk milletin geldiği durumu net bir kanıt olarak asla hafızalardan silinemeyecek!

-yeterince içimiz ile dışımız utançlarla iç içe-, artık bu ananevi değerlerinden yoksun türk millet yok olmayı diğer milletler gibi çürümüş ve sapıklığı tercihinden ötürü "helak"!, olmayı hak ediyor!

-Allah!, böyle toplumları asla "ıslah"!,etmez-,bizce !-"e-t-m-e-s-i-n!!!!!!!!!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 10:10
01

Mithat Çavuş - Kiliseye çevirelim!!! restorasyonu o zaman yapılır düşüncesindeyim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 09:23

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?