Reklamı Kapat

Doğu Türkistan sahipsiz

Dünya Uygur Türkleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Abduvali Bugrahan, daha önce bölgede Çin zulmünün olduğunu, şimdi ise soykırım işlendiğine dikkat çekti.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Dünya Uygur Türkleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Abduvali Bugrahan, daha önce bölgede Çin zulmünün olduğunu, şimdi ise soykırım işlendiğine dikkat çekerek, “Bölgede 35 milyon Uygur Türk’ü var. Şu an Doğu Türkistan sınırlarının her tarafı kapalı vaziyette! Çocuklarımızı ‘eğitim’ adı altında kamplara aldılar. Doğu Türkistanlı kadınlarımızı zorla Çinlilerle evlendiriyorlar. Tepki gösterenleri öldürüyorlar. Biz oradaki kardeşlerimizin Çin zulmünden kurtulmasını istiyoruz. Oradaki çoğu kadın evsiz ve sahipsiz” dedi.

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara karşı uyguladığı zulüm her geçen gün artıyor. Müslüman Türkleri yozlaştırarak etnik ve dini kimliklerini ellerinden almak isteyen Çin yönetiminin, bölgede kurduğu kamplar da bir bir ortaya çıkıyor. Daha önce Doğu Türkistan’da önemli görevlerde bulunan Dünya Uygur Türkleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Abduvali Bugrahan, İslam’a dair her türlü ibadetin Doğu Türkistan’da yasaklandığını dile getirdi.

ÇOCUKLARIMIZI EĞİTİM ADI ALTINDA BİZDEN ALIYORLAR

Milli Gazete’ye bölgeyle ilgili insanın içini acıtan açıklamalarda bulunan Bugrahan, Doğu Türkistan’da daha önce Çin zulmünün olduğunu, şimdi ise soykırım işlendiğine dikkat çekerek, “Bölgede 35 milyon Uygur Türk’ü var. Şu an Doğu Türkistan sınırlarının her tarafı kapalı vaziyette! Çocuklarımızı ‘eğitim’ adı altında kamplara aldılar. Çocuklarımız çok kötü durumda. Çocuklar ne Türk olduğunu ne de Müslüman olduklarını söyleyemiyorlar. Çocuklara zorla siz Çinlisiniz dedirtiliyor. Çocuklarımızın tüm bildiklerini unutturmaya çalışıyorlar. Doğu Türkistanlı kadınlarımızı zorla Çinlilerle evlendiriyorlar. Tepki gösterenleri öldürüyorlar” diye konuştu.

DOĞU TÜRKİSTAN HEYETİNDE BİZ DE YER ALMAK İSTİYORUZ

n DOĞU Türkistanlı akrabalarından haber alamadıklarına vurgu yapan Bugrahan, Çinlilere göre suç işleyen bir kişinin tüm akrabalarının tutsak edildiğine dikkat çekti. Türkiye’den kimsenin Doğu Türkistan’daki akrabalarına ulaşamadığının altını çizen Bugrahan, Türkiye’den bu günlerde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bir heyetin Doğu Türkistan’a gideceği bilgisi aldıklarını ifade ederek, “Türkiye’den Doğu Türkistan’a giden heyette biz de yer almak istiyoruz. Biz oradaki kampları, cezaevlerini ve şehit ailelerini göstermek istiyoruz. Oradaki kadınlarımızın ve çocuklarımızın Türkiye’ye getirilmesini istiyoruz. Biz oradaki kardeşlerimizin Çin zulmünden kurtulmasını istiyoruz. Çünkü oradaki kadınların birçoğunun eşi şehit edilmiş. Oradaki çoğu kadın evsiz ve sahipsiz” ifadelerini kullandı.

03 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?