Reklamı Kapat

2019-2020 Bilsem Sınav Takvimi: Kayıtlar için son gün ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bilsem'e alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere 2019-2020 sınav takvimi belli oldu. Kayıtlar için son gün ne zaman?

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bilim ve Sanat Merkezlerine (Bilsem) alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere 2019-2020 eğitim öğretim yılında yapılacak olan öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuz daha önce açıklanmıştı. Açıklanan takvime göre Bilsem'e alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek için aday gösterilme işlemleri 25 Kasım-06 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Bilsem'e aday gösterilecek öğrenci seçimi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösteriliyor. 25 Kasım- 06 Aralık 2019 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri tarafından "gözlem formları" doldurulacak. Ardından Bilsem tarafından belirlenen merkezlerde 04 Ocak - 19 Nisan 2020 tarihleri arasında grup tarama uygulaması yapılacak.

Öğrenciler 04 Ocak - 19 Nisan arasında yapılan grup tarama sonuçları 22 Nisan 2020'de meb.gov.tr adresinden öğrenebilecekler.

01 Haziran - 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre (genel zihinsel, resim ve müzik) kendisine bildirilen tarih ve saatte bireysel değerlendirmeye alınacak. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri'ne (Bilsem) yerleştirme sonuçları 04 Eylül 2020 tarihinde meb.gov.tr adresinden duyurulacak. Bilim Sanat Merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrenciler için kayıtlar 07 Eylül - 02 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

BİLSEM’E NASIL BAŞVURULUR?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. Diğer senelerden farklı olarak 2019 - 2020 Eğitim Döneminde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilecek. Aslında dolaylı bir şekilde Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapılmasının önü açıldı. Sınava katılacak olan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan "gözlem formu" listesiyle aday gösterilmektedir.

ADAY GÖSTERİLDİKTEN SONRA NE YAPMAK GEREKİR?

Aday gösterilen öğrencilerin tümü grup tarama sınavına (tablet üzerinde yapılan dijital uygulama) girmelidir. Öğrencinin bu sınava ne zaman gireceği il tanılama sınav komisyonu tarafından planlanacak ve öğrencilere randevu verilecektir. Grup tarama uygulaması tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra yetenek alanları bazında sonuçlara göre ülke ortalaması belirlenerek, bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler MEB kurumsal web sitesinden ilan edilecektir. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri modülü üzerinden randevu verilecektir.

GRUP TARAMA SINAVINDA NE SORULUR?

Tablet üzerinde uygulanan bu sınavda bir çok kategoriden sorular sorulur. Bu soruların benzerlerini www.bilsemonline.com da görebilecek ve sınava hazırlanabileceksiniz.

BİREYSEL DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR?

Bireysel zeka testi sonuçlarına göre Bilim ve Sanat Merkezine kayıt hakkı kazanılır. Bu testte başarı gösteren adaylar genel zihinsel yetenek alanında kayıt hakkı kazanır. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri koordinesinde resim ve/veya müzik alanlarında yetenek sınavı açılır. Yetenek sınavında komisyonca belirlenen puanı alan öğrenciler de resim ve/veya müzik yetenek alanı öğrencisi olarak Bilim ve Sanat Merkezine kayıt edilir.

BİLSEM ÖRNEK SINAV SORULARI

BİLSEM öğrenci seçiminde gerçekleştirilen ilk aşama grup tarama sınavıdır. Grup tarama sınavı tablet bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen "genel yetenek sınavı" olarak nitelendirilmektedir. Grup tarama sınavında yer alan soruların benzerlerini web sayfamızda bulabilirsiniz. Eğer üye değilseniz, hemen üye olup demo soruları çözebilirsiniz. Önemli bir hatırlatma, grup tarama sınavı, çalışılabilir materyaller içerir. Teknik bilgi gerektirmez. 1. aşamada başarı sağlayan öğrenciler 2. aşamada bireysel değerlendirmeye alınır. Bakanlık yaptığı açıklamalarda 2. aşamada otoriterlerce kabul görmüş testler uygulandığını belirtiyor. Bu yüzden 1. aşamayı zeka testi veya tanılama ile karıştırmamak gerekiyor.

Bilsem sınavında çıkmış sorular bizden sıkça istendi. Bu doğrultuda bilsem demo soruları ve web sayfamızdaki sorulardan bir kaçını eklemek istedik. Bilsem sınav soruları 1. sınıf, 2. sınıf ve 3. sınıf olarak kesin çizgilerle ayrılmamakla birlikte zorluk derecelerine göre farklılık gösterebilir. (Kolay, orta, zor gibi) "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü" tarafından yayınlanan Bilsem sınav soruları birkaçı şöyle:

02 Aralık 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?