Reklamı Kapat

Salih Turhan: Sıkıntıları konuşarak halledeceğiz

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Muş ve Bitlis’e birtakım ziyaretlerde bulundu.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Bölgede STK ve kanaat önderleriyle bir araya gelen Turhan, “Bugün, kardeşlerimizle dertleşmek, halleşmek, sıkıntıları konuşmak ve bunları nasıl beraber hal edeceğiz maksadıyla bir araya geldik. Burada birçok STK var, bazı konularda farklı düşünüyor olabiliriz ama esas itibarı ile bizim müşterek hususlarda, bazı meselelerin üzerine giderek çalışmalar ortaya koymamız gerekir” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, beraberindeki başkanlık divanıyla birlikte Bitlis ve Muş’ta bir dizi temaslarda bulundu. Bitlis ve Muş’ta STK ve kanaat önderleriyle bir araya gelen Turhan, daha sonra Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım’ı ve Muş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı ziyaret ederek, Anadolu Gençlik Derneği’nin üniversite çalışmalarından bahsetti. Turhan, dünyada milyonlarca insanın her gece kafasını yastığa aç koyduğunu dile getirerek, “Her geçen 5 saniyede 1 çocuk açlık nedeniyle yaşamını yitiriyor. 1 milyarı aşkın sayıda insan günlük 1,25 doların altında bir gelirle yaşama tutunmaya çalışıyor. 2 milyar insan yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Yine 1 milyarı aşkın insanın sağlıklı içme suyu problemi var. 1,5 milyar insan çatışma ve terörden etkileniyor. 60 milyon kadar insan aynı sebeplerle ülkelerini terk ederek sığınmacı pozisyonuna düşmüş. 1 milyara yakın sayıda genç nüfus okuma yazma bilmiyor. 70 kadar ülkenin sınırlarında kurbanlarını bekleyen 110 milyon kara mayını var. Yine gezegenimizin en zengin 8 kişisinin serveti, en yoksul 3 milyar 800 milyon kişinin toplam serveti kadar” diye konuştu.

“TEKNOLOJİ EVLATLARIMIZI BİZDEN UZAKLAŞTIRIYOR”

Gençliğin büyük bir bunalımın içerisinde olduğunu dile getiren Turhan, hem bölgede hem de ülke genelinde genç işsizlik oranlarının arttığına dikkat çekti. Hem Türkiye’de hem de dünyada gençlerin ifsadına yönelik çalışmalar yapıldığını söyleyen Turhan, şöyle devam etti: “Hele ki teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren televizyon, telefon ve bilgisayar gibi aletler yüzünden evlatlarımız bizlerden uzaklaşmaya başladı. Oyunlar çocuklarımızı tarumar ediyor. Geçtiğimiz yıl Siyonist yapıların organizasyonunda internet üzerinden oynatılan oyunlardan bir oyun, Türkiye´de 2 hafta gibi kısa sürede tam 40 milyon kullanıcıya ulaşarak, 80 milyon nüfusun yarısını etkisi altına aldı. Bu oyunları öyle profesyonel kurguluyorlar ki gençlerimiz bu oyunların müptelası oluyorlar. Sigara ve madde bağımlılığı gibi insanları kendine bağlıyor bu oyunlar. Böyle gençleri ifsat eden bir sürü hadise ile karşılıyoruz. Suçlu gençlik değil, suçlu bizleriz, gençlerimizle yakın temasta bulunmamız lazım. Bütün sivil toplum kuruluşlarının gerekli istişarelerde bulunarak gençlerle ilgili nelerin yapılabileceğini değerlendirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMASI LAZIM”

Ziyaretlerinin amacıyla ilgili de konuşan Turhan, “Kardeşlerimizle dertleşmek, halleşmek, sıkıntıları konuşmak ve bunları nasıl beraber hal edeceğiz maksadıyla bu toplantıları düzenliyoruz. Burada birçok STK var, bazı konularda farklı düşünüyor olabiliriz ama esas itibarı ile bizim müşterek hususlarda, bazı meselelerin üzerine giderek çalışmalar ortaya koymamız gerekir. Bunları hatırlamak adına bugün bu programda bir araya geldik” dedi. Gençliğin içerisinde bulunmuş olduğu hale de dikkat çeken Turhan, şunları kaydetti: “Özellikle üniversitedeki akademisyenlerin ve sivil toplum kuruluşlarının birbirleriyle istişareli bir biçimde gençlerle ilgili çalışmalar yapmaları gerekiyor.  Burada herkese görev düşüyor. Herkesin sağına soluna bakmadan taşın altına elini koyması gerekir.”

02 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?