Reklamı Kapat

Filistin’in nabzı durdurulamayacak

Siyonist İsrail’in zulmü altındaki Filistin’in sağlık sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri İstanbul’da düzenlenen uluslararası konferansta masaya yatırıldı.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Filistin başta olmak üzere çatışma bölgelerindeki sağlık planlarının işlendiği konferansa 28 ülkeden 250 katılımcı iştirak etti.

Medıcs World Wide’ın (Uluslararası Tıbbi Yardım Derneği) bu yıl İstanbul’da ikincisini düzenlediği uluslararası ‘Filistin’in Nabzı Durdurulamayacak’ konferansı büyük ilgi gördü. 2 gün süren konferansa, sağlık alanında çalışan insani yardım kuruluşları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarını ve uluslararası vakıfları temsilen 28 ülkeden 250 katılımcı iştirak etti. Kızılay’ın destek verdiği konferansın proje ortakları arasında Uluslararası Doktorlar Derneği AID, Sağlık-Sen, Sağlık ve Medeniyet Derneği, Gazze Destek Derneği ve Al Baraka Derneği de yer aldı.

ULUSLARARASI ÇABALAR HAREKETE GEÇiRiLMELi

MedIcs’in ana çalışma prensibi olan çatışma bölgelerindeki sağlık hizmetlerini iyileştirmenin yolları üzerine odaklanan konferansın ana konusu ‘Filistin’di. Konferansta, Filistin için uluslararası çabaları harekete geçirme, paydaşların deneyimlerini paylaşma, kalkınma profesyonelleriyle ortaklıklar geliştirme, hasta hizmetlerini geliştirme ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma konuları üzerinde değerlendirmeler yapıldı. Bunların yanı sıra Filistin’deki hasta ve yaralıların, mülteci kamplarının ve Filistinlilerin yaşadığı zorlukları ve yetersiz sağlık koşullarını yansıtan sunumlar yapıldı. Ayrıca konferansta alınan kararların 17 Kasım 2020 tarihinde Abu Dabi’de yapılması planlanan İslam ülkeleri Sağlık Bakanları Toplantısı’nda gündeme getirilmesi temennisi paylaşıldı.

FİLİSTİN’İN SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR

Konferansın sonuç bildirgesinde Filistin’deki sağlık hizmetlerinin hız kazanması ve işlevsel hale gelmesi için bir dizi kararlar alındı. Bu kararlardan öne çıkan maddeler şu şekilde:

* Filistin insanının yaşam kalitesini artırmak amacıyla ortak vizyonlar, çatışmalardan mağdur olan ve yaralanan insanların hizmetinde ortak çalışmalar yapılacak.

* Filistinli hasta ve yaralılara sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılmasına katkıda bulunacak tıbbi cihazların ve sağlık sarf malzemelerin temin edilmesi sağlanacak.

* Filistinli doktor adaylarının doğru uzmanlık alanlarında eğitim görmeleri için çalışmalar yapılacak.

* Medya, medya içerik üreticileri, sosyal ve dijital medya aktivistlerine, Filistin’in insani ve sağlık sorunlarına daha fazla önem göstermeleri, şu an bulunan mevcut durum ile ilgili kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamaları için sosyal medya projeleri geliştirilecek.

 

02 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?