Reklamı Kapat

Düşmeyen doğal gaz faturaları için vatandaşa 13 tasarruf tüyosu!

Yıl içinde sürekli gelen zamlarla beraber vatandaşın artık doğal gaza ne kadar zam geldiğini hesaplayamadığı bu dönemde, vatandaşın cebi 'daha fazla yanmasın diye' İGDAŞ'tan tasarruf tüyoları geldi!

Ekonomik krizin tüm sektörleri etkilediği; elektrik, doğal gaz gibi hayati ihtiyaçların sürekli zamlandığı bu süreçte evinizde bu adımları tek tek uygulayarak doğalgaz faturanızı düşürmeniz mümkün olabilir!

Aslında bunlar küçük detaylar gibi gözükse de bu yolları uygulayarak doğal gaz tasarrufunu bir nebze sağlayabilirsiniz.

1-Kalorifer kombi peteklerinizi temizletin

Kalorifer Tesisat borularının ve Petek radyatörlerinin zamanla içinde oluşan çamur tortu ve kireçleri temizletmenin yakıtta %25 lere kadar varan tasarruf sağlayın.

2-Isı yalıtım levhaları yerleştirin

Bina yalıtımı yaptırılamıyorsa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek, önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlar.

3-Geceleri perdeler örtülmüş olması

Geceleri perdelerin örtülmüş olması enerji tasarrufu sağlar. Ancak perdelerin radyatörlerin üzerine gelmemesi gerekir.

4-Bina ısı yalıtımı yaptırmak

Evlerdeki ısı kaybının büyük bir bölümü yalıtımı olmayan binalardan kaynaklanır. Bina yalıtımı yaptıranlar yüzde 40 tasarruf ederler.

5-Isı Termostat kullanımı

Isı verimliliği sağlamak için oda termostatı kullanmak ve termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar.

6-Pencerelerin çift camlı olması

Pencere ve kapıların PVC doğrama ve çift cam yapılması da yüzde 15 tasarruf sağlar. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir.

7-Bacalı cihazlarda baca temizliği yaptırın

Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Ayrıca can ve mal emniyeti bakımından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin de önüne geçilmiş olur.

8-Havalandırma menfezlerini asla kapatmayın

Doğal gazın tam olarak yakılabilmesi ve eksik yanmanın önüne geçilebilmesi için, yakıcı cihazların bulunduğu mahaldeki havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekir. Bu da tasarrufa etki eden bir unsurdur.

9- Petek radyatörlerin önünü boş bırakın

Radyatörlerin önünü ve üzerini koltuk, eşya, saksı ve mobilyalarla kapatmamak gerekir.

10-Isı ayarlı termostatik vana kullanımı

Her odayı kullanım amacına uygun farklı sıcaklıkta tutmak ve bunu da ısı ayarlamalı (termostatik) vana kullanarak yapmak önemli ölçüde ısı tasarruf sağlar.

11- Kombiyi açıp kapatmayın

Sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatma yanlışlığına düşmeyin. Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriliyor. - Normalde oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık öneriliyor. Ancak oda sıcaklığının 1 santigrat derece düşürülmesi halinde toplam yakıt tüketimi yüzde 7 düşüyor.

12- Sadece tek odayı ısıtmak masrafı artırır

Kaloriferli ısıtma sistemlerinde bile evin sadece tek bir odasının ısıtılması yanlış. Sıcak odaya bitişik olan diğer odalarda temas yüzeylerinin enerji kayıpları oluşuyor. Aynı zamanda hiç ısıtma olmadığında bina yapısı ve malzemeler zarar görüyor.

13-Geceleri 5 derece azaltın

Kışın ısı tasarrufu yaparken başlangıç olarak; ortam sıcaklığının evde bulunulmadığı ve uyku süresince, normal sıcaklıklardan da düşük ayarlanması gerekiyor.

Kaloriferlerin iyi ısı vermesi için ne yapmak gerekir?

Kalorifer tesisatının kirli ve bakımsız olması da peteklerin iyi ısı vermesini engeller.Kalorifer peteklerinin içerisindeki su basıncı ve havanın kontrol edilmesine rağmen ısınmaması durumunda iç kısımların kimyasal malzemeler ile temizlenmesi gerekir. Bu hizmet tesisatçılar tarafından özel kalorifer temizleme aracı ile yapılır.

Kaloriferlerin vanası kontrol edilmeli.Bozuk olan vana ısı verimliliğini de düşürür. Kombinin yanındaki petek kısılır ve diğer petek yarım bir şekilde açılır. Kombiye en uzak bölgede bulunan peteğin tamamen açılması ile birlikte reglaj ayarı yapılır ve ısı verimliliği sağlanmış olur.

Kaloriferin bakımı her iki yılda bir yapılmalıdır

Kaloriferlerin sıcak ve soğuk su bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir. Sıkı bir şekilde monte edilmeyen bağlantılar basıncın düşmesine ve kaloriferlerin ısınmamasına neden olur.

29 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?