Reklamı Kapat

Macron'dan bir skandal Türkiye açıklaması daha ...

Terör örgütü YPG/PKK'ya her fırsatta desteğini yineleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Barış Pınarı Harekatı'nı eleştirerek Türkiye'nin NATO'dan destek beklememesini söyledi.

Terör örgütü YPG/PKK'nın sözde sözcüsü ile Paris'te görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron Barış Pınarı Harekatı düzenleyen Türkiye'nin NATO'lu müttefiklerinden dayanışma beklememesi gerektiğini söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'te NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK hedeflerine karşı Barış Pınarı Harekatı düzenleyen Türkiye'yi hedef alan küstah açıklamalarda bulundu.

Sık sık terör örgütü lehine demeçler veren ve terör örgütünün sözde yöneticilerini Elize Sarayı'nda ağırlayan Macron, Suriye'nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekatı yürüten Türkiye'nin aynı zamanda NATO müttefiklerinden dayanışma bekleyemeyeceğini söyledi.

Macron'un Stoltenberg ile düzenlediği basın toplantısının, Fransa Cumhurbaşkanı'nın geçtiğimiz günlerde, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamasının hemen ardından yapılması da dikkat çekti.

Macron, NATO'yu hedef alan söz konusu açıklamalarını faydalı bir uyarı işareti olarak savunmuştu. Uzmanlar Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un "şu anda yaşanmakta olan NATO’nun beyin ölümüdür" ifadelerindeki amacın, Türkiye’yi hedefe koymak olduğu anlaşılıyor. eleştirisini getiriyor.

"AB Avrupa'yı koruyamaz"

Fransa'nın Avrupa'nın savunma çalışmalarına sağladığı katkıyı da memnuniyetle karşıladığını ifade eden Stoltenberg sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Eğer Avrupa'nın savunma girişimleri doğru bir şekilde yürütülürse, NATO'ya da katkı sağlar. Ancak Avrupa Birliği (AB), Avrupa'yı koruyamaz. Avrupa arasındaki dayanışma transatlantik bağların yerini alamaz. Güçlü bir NATO ve güçlü bir AB madalyonun iki yüzü."

"Farklılıkların üstesinden gelebiliyoruz"

 Stoltenberg, ABD'nin YPG/PKK'nın da tehdit olarak yer aldığı plana karşı çıkması üzerine Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleri hakkındaki savunma planını onaylamamasına ilişkin bir soruya cevaben, "NATO müttefikleri arasında farklılıklar olduğu bir sır değil. Daha önce de görüş ayrılıkları oluştu. NATO'nun gücü bu farklılıkların üstesinden gelerek temel görevimiz olan birbirimizi koruma konusunda anlaşmamızdan geliyor." açıklamasında bulundu. 

NATO bütçesine yeni formül

NATO bütçesine ilişkin külfet paylaşımı konusunda da bir soruyu yanıtlayan Stoltenberg, külfet paylaşımının hem ülkelerin savunma harcamalarından, hem de daha az bir miktardan oluşan NATO bütçesine olan katkılardan oluştuğunu anlattı.

Müttefiklerin savunma harcamalarında ciddi artışa giderek 2016'dan bu yana yaklaşık 100 milyar dolar artış kaydettiklerine dikkati çeken Stoltenberg, NATO bütçesinin fonlanması konusunda da yeni bir formül üzerinde anlaşma sağlandığını duyurdu. 

NATO bütçesinin karargah masrafları ve bazı ortak kabiliyet geliştirme girişimlerinden oluştuğunu aktaran Stoltenberg, "ABD daha az, Almanya ise daha fazla katkı sağlayacak. Böylelikle NATO bütçesine iki ülke de yaklaşık yüzde 16 oranında katkı verecek. Geriye kalan kısım da müttefikler arasında paylaştırılacak."

"Ortak düşmanımızın kim olduğunu netleştirmemiz gerekiyor"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da "NATO kollektif bir savunma organizasyonu ama neye ya da kime karşı? Ortak düşmanımızın kim olduğunu netleştirmemiz gerekiyor. Bu çok stratejik bir soru." diye konuştu.

İttifaktaki ortak düşmanlarının "terörizm" olduğunu belirten Macron, "Bununla birlikte, terörizmin ortak bir tanımına ihtiyacımız var. Terör örgütleri kimlerdir ve bunlara karşı nasıl koordineli biçimde mücadele edilebilir? Ortak güvenliğe atfettiğimiz bağlılık yeterli değil. Bunu ispatlamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Macron, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Müttefikimiz Türkiye'nin güvenlik kaygılarının son derece farkındayım. Çok sayıda terör saldırılarına maruz kaldılar. Bununla birlikte, hem DEAŞ karşıtı koalisyon için tehdit oluşturan bir askeri hareket yapıp hem de birlik ve destek beklenemez." değerlendirmesinde bulundu.

"NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğine” ilişkin açıklamasının sorulması üzerine Macron, "(Bu mesajım) İttifak üyeleri için faydalı bir uyanma çağrısı oldu." dedi.

Macron, "Son iki NATO Zirvesi ABD’nin ittifaka sunduğu finansal katkının nasıl azaltılabileceği üzerineydi. Ancak halen cevaplanmamış sorularımız var. 'Avrupa'da barış, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması sonrası dönem, Türkiye, Rusya ile ilişkiler, düşmanın kim olduğu' gibi." şeklinde konuştu.

Moskova yönetimi ile ilişkilere de değinen Macron, Rusya’nın Avrupa'nın bir parçası olduğunu belirterek, "Rusya ile diyalogdan kaçınmak Avrupa'yı daha güvenli kıldı mı?" sorusunu yöneltti.

28 Kasım 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

kalbikırık - Bak makaron efendi biz seni bir hedefe koyarız ...eyfelin tepesine çıkarır sonra aşağıya atarız hedef neymiş o zaman öğrenirsin...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 19:55

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?