Reklamı Kapat

Kadroya geçen taşeron işçiler hangi sendikaya üye olacak?

Kamuya alınan taşeron işçilerin genel ve özlük haklarıyla ilgili sorunları bir türlü çözülemiyor.

Haber albümü için resme tıklayın

En büyük sorunlarından biri olan maaş zammı konusu kısmen çözüme kavuşturulurken, işçilerin aradan geçen iki yıla rağmen henüz hangi sendikaya üye olacaklarını bilmedikleri belirtiliyor.

Güneydoğugüncel'den Sabri Güzelgün'ün haberine göre Öz Sağlık İş Diyarbakır İl Temsilcisi Taşkın Çulcu, yaptığı basın açıklamasında; KHK ile kadroya geçirilen eski taşeron işçileriyle ilgili birçok sorunun bulunduğunu söyledi. Birçok işçinin hangi sendikaya üye olacağını bilmediğini kaydeden Çulçu, “Örneğin hastanede çalışan bir işçinin belediye sendikasında ne işi olabilir. Yetkilileri bu konuda ivedilikli bir şekilde göreve çağırıyoruz. Hangi kurum çalışanlarının hangi sendikaya üye olması gerekiyorsa en kısa zamanda çalışma bakanlığımız talimatıyla bu sorun ortadan kaldırılmalı işçiler sendikalarını net bir şekilde bilmelidirler” dedi.

HANGİ KURUM ÇALIŞANLARI HANGİ SENDİKAYA ÜYE OLMALI?

Öz Sağlık İş Diyarbakır İl Temsilcisi Taşkın Çulcu, kamuya alınan taşeron işçilerle ilgili şu değerlendirme ve taleplerde bulundu:

Önemli bir konuda İşverenin iş yeri NACE kodu bu kod işçi için çok önemli çünkü hangi sendikaya üye olacağının bir nevi göstergesi durumunda bugün Türkiye geneli bir sorun durumunda hastanelerde çalışan işçilerin bir kısmı sağlık sendikası üyesi bir kısmı belediye sendikası üyesi yaptıkları iş unvan aynı birçok kurumda bu sıkıntılar var. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile yetkilileri bu konuda ivedilikli bir şekilde göreve çağırıyoruz. Hangi kurum çalışanlarının hangi sendikaya üye olması gerekiyorsa en kısa zamanda çalışma bakanlığımız talimatıyla bu sorun ortadan kaldırılmalı işçiler sendikalarını net bir şekilde bilmelidirler.

Sendikaların yüzdelik dilimlerin iadesi için açmış oldukları davaları temyiz yolu açık olmak şartıyla kazanmış oldukları davaları kurumlar en kısa zamanda hayata geçirmelidirler.
Tayin ve Geçici görevlendirmelerde kurum yetkililerince engeller çıkarılmakta biran önce bu konunun çözülmesi gerekmektedir.

“EŞİT İŞE EŞİT MAAŞ İSTİYORUZ”

Eşit işe Eşit maaş istiyoruz bugün baktığımızda kadroya geçen arkadaşlarımızın çoğunun yaptığı iş aynı ama maaşları çok farklı işçiler arasındaki bu maaş dengesizliğini ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çalışanların performansının daha yüksek ve verimli olması için bu gereklidir.

İşçilerin çalışma şartlarındaki farklılıklar, özellikle çalışma süresinin 40–45 saat uygulanmasında bazı kamu kurumlarında “eşit davranma ilkesine” aykırı nitelikte olabilmektedir. Personellerin görev tanımlarının yapılan işlere uygun hale getirilmesi ve farklı görev tanımlarıyla çalışanlar arasında iş barışını zedeleyecek uygulamalara yol açılmamasını talep etmekteyiz.
Özlük Haklarının Düzenlenmesi, Sosyal Hakların güncellenmesi (Çocuk Yardımı, Yemek Ücreti, Yakacak Ücreti v.b ücretlerin günümüz şartlarına uygun hale getirilmesini istiyoruz. Vergiden muaf tutulmasını istiyoruz.

“BELEDİYELERDEKİ SIKINTILAR NEDENİYLE KADRO İSTİYORUZ”

Belediyelerde çalışan arkadaşlarımızın 31 Mart yerel secimler sonrası yaşadıkları sıkıntıları göz önünde bulundurursak onlar için kadro istiyoruz.

Toplu Sözleşmede yer verilmediğinden Giyim yardımında ciddi sorunlarla karşılaşılmakta biran önce bu sorunun çözülmesini istiyoruz.

Her şeyden önce Emeğe saygı istiyoruz çalışanlar arasına sınıf farkı konulmasın istiyoruz işçiler çalıştıkları kurumların üvey evlatları olmadıkları bilinsin istiyoruz.

Refakatçi izni istiyoruz. (Birinci derece akrabalar) hastalığında kullanılmak üzere.
Enflasyon farklarının ödenmesini istiyoruz.

Yıllık izinlerin Memurlarda olduğu gibi bir dahaki yıla devrine olanak sağlayacak yasal düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.

“CUMHURBAŞKANIMIZDAN TALEP EDİYORUZ”

Üniversite mezunu işçi kardeşlerimizin görevde yükselmesinin önünün açılmasını ve İdari görev almasının önündeki yasal engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Sağlık alanında çalışan arkadaşlarımızın başta Yoğun Bakım, 112, Acil Servislerde çalışan arkadaşlarımızın öğlen arası izinlerini birçoğu kullanamıyorlar. Birçok hastane çalışanı Risk ücretini alamamakta Risk ücretinin bütün hastane çalışanlarının alması gerektiğini inanıyoruz.

18 bin TL kadar yüzde 15 vergi kesilmekte maaşlardan. 18 bin TL ile 40 bin TL arasında maaşlarda yüzde 20 vergi kesiliyor. Her işçi Altıncı (6) aydan sonra yüzde 20 vergi dilimine girmiş oluyor. Bu vergi dilimleri 18 bin ile 40 bin arasın değil de ( 30 bin TL ile 50 bin TL arası yüzde 20) vergi dilimine yapılabilir. Buda işçi kardeşlerimizin yılın yarısından itibaren yüzde 20 dilimine girmesinin önü kesilmiş olur.

Yukarıdaki ana başlıklar ile özetlemeye çalıştığımız maddeler ile orantılı olarak ekonomik zorluklar ile mücadele ediyoruz. Bu sorunların giderilmesi için Kanun düzenlemelerinin bir an önce çıkarılmasını Cumhurbaşkanımızdan talep ediyoruz”

27 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

696 Khk Li İşçiler - 696 KHK LI 1 MİLYON İNSANI KANDIRDINIZ.. BU NASIL KADRO ASGARİ ÜCRETLİYİZ SENDIKA YOK TOPLU SÖZLEŞME YOK ENFLASYON FARKI YOK.. MEMUR VE ESKİ İŞÇİ ALIR 4500 TL BİZ ALIYORUZ 2400 TL CANIMIZ ÇIKIYOR HALA TAŞERON GİBİYİZ MOBBİNG VAR HERSEY VAR.. HAKKIMIZI HELAL ETMIYORUZ ÇAKMA KADRO DEĞİL GERÇEK KADRO İSTİYORUZ..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 10:10

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?